Nyelőcsőgyulladás és nyelőcsőrák
Az étel a szájüregből a garaton keresztül a nyelőcsőbe jut, ami lényegében egy izmos falú cső. Az étel innen továbbhalad a gyomorba, egy szelepen keresztül, és a gyomorsav nem juthat vissza a nyelőcsőbe. Sokféle betegség és állapot miatt mégis létrejöhet visszaáramlás (reflux), ami kínzó fájdalmat és gyulladást okoz a nyelőcsőben. A már kialakult reflux azonban mérsékelhető a zsíros ételek és alkohol kerülésével és bizonyos gyógyszerekkel (savcsökkentőkkel, fekélygátló szerekkel), ezért forduljunk orvoshoz.
Nyelőcsőgyulladást kiváltó tényezők
Nyelőcsőgyulladásnak elsősorban a következő okai lehetnek:
- túl sok zsíros étel, csokoládé, kávé, alkohol fogyasztása;
- egyszerre nagyobb mennyiségű étel elfogyasztása;
- dohányzás;
- terhesség, elhízás;
- rekeszsérv, a gyomor egy része a rekeszizom fölé kerül a mellkasba, és a visszaáramlást gátló szelep működését zavarja.
A nyelőcső gyulladt állapota mellkasi fájdalmat okozhat, ez a gyomorégés (diszpepszia), amely fekvő helyzetben vagy előrehajláskor rosszabbodik. A fűszeres étkezés, forró italok vagy alkohol bevitele rontja ezt az állapotot, és a gyomorégés fokozódik. Súlyos esetekben nyelőcsővérzés is kialakulhat.
Mit tehet az orvos?
A tünetek alapján a nyelőcsőgyulladás valószínűsíthető. A kontrasztanyagos röntgen vagy az endoszkópia is igazolhatja ennek fennállását. A kezelés a provokáló tényezők kiiktatásával kezdődik. Savkötőket és egyéb szereket is lehet adni a gyomorsavtermelés csökkentésére. Súlyosabb esetben a sebész műtéti úton a gyomor felső kapujánál új billentyűt alakít ki a reflux meggátlására.
További szövődmények
Ritka esetekben a súlyos gyulladás beszűkülést, részleges elzáródást okozhat. Az állandó savas közeg miatt a nyelőcső elváltozhat, olyanná válik a fala, mint a gyomoré, ezt nevezik Barrett-nyelőcsőnek, amely rákmegelőző állapot. Ebben az esetben a savtermelés rendszeres ellenőrzésére és élethosszig tartó gyógyszeres kezelésre van szükség.
Nyelőcsőrák
A nyelőcsőrák legjellemzőbb tünete a nyelési nehézség, először csak szilárd ételek, később már folyadékok fogyasztásakor is. A fájdalom már csak az előrehaladott rákos állapot kialakulását követően jelentkezik.
- Nyelőcsőrák felismerése és a gyógyítás folyamata
- A nyelőcsőrák tünetei és gyógyítása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mit tehet az orvos?
A kikérdezés és a közvetlen vizsgálatok után előírhat röntgen- és endoszkópos vizsgálatot is. A kezelés egyetlen módja a rákos elváltozás eltávolítása. Sajnos ez a rák gyorsan növekszik, és már csak akkor kerül felismerésre, amikor késő a sebészi beavatkozás. Kemoterápia és sugárterápia alkalmazható a betegség lelassítására, és egyéb beavatkozások is szóba jönnek a nyelőcső nyitott állapotban tartására és a táplálkozás elősegítésére.
(Kép fent) A kontrasztanyagos röntgen hasznos vizsgálómódszer, mert az orvos ezáltal észleli a nyelőcső tumoros vagy fekélyes elváltozását.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.