Petefészekciszta
A petefészekciszták folyadékkal teli kis tömlők, és a nő termékeny éveiben gyakran fordulnak elő. Ezek igen kicsiny méretűek, de lehetnek nagyobbak is; egyesével vagy többedmagukkal is kifejlődhetnek. (Az utóbbi a policisztás ovarium.) A ciszták általában jóindulatúak, de némelyikben rák is kialakulhat. Ezért hangsúlyozzuk a nőgyógyászati vizsgálat fontosságát. A petefészekciszták felismerése nem könnyű, mivel nem mindig produkálnak tüneteket, illetve a mutatott tünetek lehetnek átmenetiek is.
Tünetek és jelek
A legtöbb ciszta nem okoz tüneteket, vagy a tünetek „jönnek-mennek”, esetleg anélkül is, hogy az érintett észrevenné őket.
A nagyobb, állandósuló ciszták már okoznak tüneteket:
- hasi fájdalmat az érintett petefészek oldalán;
- hasi feszülést, puffadásérzést;
- közösüléskor mélyről jövő fájdalmat;
- rendszertelen vérzést.
A ciszták jelenléte a tünetek alapján nyilvánvaló lehet, és az orvos kismedencei vizsgálat alkalmával is tapinthatja azokat. A diagnózis megerősítésére ultrahangos vizsgálatot kér. Vérvizsgálat során az ún. tumorjelzők segítségével tisztázzák, hogy van-e rosszindulatú elváltozásra gyanú.
Ciszták eltávolítása
Nagyobb, állandó és panaszt okozó ciszta esetén a nőgyógyász tisztázza a helyzetet, és azt, hogy a ciszta növekedésben van-e, vagy éppen visszafejlődik. A nagyobb cisztákat lecsapolják vagy eltávolítják. Sebészi beavatkozás általában akkor szükséges, ha tumoros elváltozást észlelnek, de a petefészek lehetőség szerinti megtartásával zajlik a műtét.
(Kép fent) Laparoszkóppal készült felvétel a női hasüregből. A körkörös, folyadékkal telt tömlő a kép bal közepén petefészekcisztát mutat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.