Rekedtség legfőbb okai, kezelése
A rekedtség leggyakoribb oka a gégét érintő vírusfertőzés miatt kialakult gyulladás. A gégéjükkel „dolgozó” énekesek, színészek, tanárok, illetve az erős dohányosok és alkoholisták is szenvedhetnek időleges rekedtségben. Kiválthatja a légkondicionálás, a levegőszennyezés, vagy éppen a levegő magas pollenszintje. A rekedtség legtöbbször magától, a hangszalagok pihentetésétől és a dohányzás felfüggesztésétől gyógyul. Súlyosabb betegséget is jelezhet, ezért tartós rekedtség esetén haladéktalanul fel kell keresni az orvost.
Irány az orvos?
Ha hangunk tartósan megváltozik, érdemes elmenni az orvoshoz. Az ok legtöbbször egyszerű, és nincs komolyabb károsodás. A hosszan tartó rekedtség azonban sokkal súlyosabb betegség, rákos elváltozás jele is lehet.
Ha a rekedtség három hétnél tovább tart, fül-orr-gégészhez küldik a beteget. A garatot és gégét gégetükörrel vagy endoszkóppal lehet megtekinteni. Az endoszkópia érzéstelenítés mellett történik, és az érintett területről szövetmintát is vehetnek (biopszia) a diagnózis felállítása érdekében.
A rekedtség okai
- Krónikus laringitisz – a gége (larinx) idült gyulladása. Általában dohányzás vagy a hangszalagok túlerőltetése következtében alakul ki. Különösebb kezelés nem szükséges, elegendő lehet a pihentetés. Ha az illető dohányzik, javasolt annak felfüggesztése, és az alkoholfogyasztás mérséklése is.
- Hangszalagpolipok – a hangszalagokon jóindulatú nyálkahártya-kinövések jönnek létre. Ez nem ritka jelenség, és kisebb sebészeti beavatkozással eltávolítható.
- Hangszalagcsomók (énekescsomók) -a hangszalag-megvastagodások általában túlerőltetés következményei. Énekesek, tanárok esetében gyakori, de állandóan hangosan kiabáló gyermekeknél is előfordulhat. Pihentetés hatására a csomók általában elmúlnak, de néha sebészeti úton kell őket eltávolítani.
- Garat- és gégerák – dohányosoknál és alkoholistáknál gyakori daganattípus; férfiaknál gyakrabban fordul elő. A korai stádiumban felismert, kisebb daganat sugárterápiás úton eredményesen kezelhető. A gége nagyobb méretű tumorait műtéttel kell eltávolítani, aminek következtében kialakulhatnak beszédproblémák, esetleg beszédképtelenség; illetve a gége teljes eltávolítása után a légcső végét állandó nyílással kivarrják a nyak elejére, ez a tracheosztómia. Minél kisebb a tumor, annál jobb a beteg prognózisa, mint minden tumoros elváltozásnál.
Hogyan működik a gége?
A gége a nyelvgyök mögött található, és a légutak kezdetét képezi a tüdő felé. A gégefedő nyeléskor billentyűszerűen működik: lezárja a légcső felé vezető utat. A gégében található hangszalagok képezik a hangot, amely más segédszervek segítségével beszéddé alakul.
A tartós rekedtség
Tartós rekedtséget okozhat a garat és gége rákos elváltozása, ezért három héten túl fennálló rekedtség esetén fel kell keresni az orvost. Egyéb tünetek is lehetnek: nyelési nehézség, gombóc érzése a torokban. A kellő időben felismert daganat gyógyulási esélyei jók.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.