Betegségek és megelőzésük

Torokfájás és mandulagyulladás kezelése

A garatmandulák a nyelvgyök mögött, kétoldalt található nagy nyirokszervek. A száj- és orrüreg­ben levő gyűrűszerű immunszövetnek részei, amely a vírusok és baktériumok behatolása el­len védi a légutakat. Ha megnagyobbodik, ma­kacs panaszokat okoz. A torok- és a mandulagyulladás gyakori jelenség, legnagyobbrészt ví­rus eredetű, és néhány nap alatt elmúlik. Nagy részük otthoni körülmények között, „házi szerekkel” is kezelhető. Ha a tünetek súlyosak, eset­leg légzési nehézség alakul ki, orvoshoz kell for­dulni.

Tünetek és jelek

A torokfájás és a mandulagyulladás hasonló tünetekkel jár:

  • fájdalom- és gyulladásérzet a torokban;
  • a nyaki nyirokcsomók duzzanata;
  • nyelési nehézség;
  • láz

A torokfájások nagy része víruseredetű, és néhány nap alatt elmúlik. A lehetséges ke­zelési módok:

  • pihenés;
  • elegendő folyadékfelvétel;
  • enyhébb fájdalomcsillapítók (pl. oldha­tó aszpirinnel való toroköblögetés; de vigyázni kell arra, hogy a biztonságos aszpirinadagot ne lépjük túl).

Ha a tünetek fennmaradnak, keressük fel orvosunkat. A mirigyláz (mononukleózis) is okozhat (hetekig) torokfájást, de vérvizsgálattal könnyen diagnosztizálha­tó.

A torokfájások nagy része pihenés, enyhe fájdalomcsillapítók és elegendő folyadékpótlás hatására gyógyszer nélkül is meggyógyul.

Bakteriális torokgyulladás

A Streptococcus baktériumtörzsek kínzóan erős torokfájást okoznak. Ez a betegség antibiotikumos kezelést igényel.

A torokfájás vírus- illetve bakteriális eredetének tisztázása nem könnyű, emi­att az orvosok próbálják elkerülni az indo­kolatlan antibiotikum szedést, mert ezzel csak az ún. antibiotikum-rezisztencia nő (a baktériumok ellenállóvá válnak bizo­nyos antibiotikumokra). A bakteriális ere­detű torokfájás súlyosabb tünetekkel, na­gyobb fájdalommal jár. A torok és a man­dulák gennyesek, fekélyesek is lehetnek. A diagnózist segíti a levett torokváladék; ebből a kórokozót laboratóriumban kite­nyészthetik.

Visszatérő mandulagyulladás

A mandulagyulladás a garatmandulák fer­tőző megbetegedése. A mandulák gyer­mekekben nagyobbak, mint a felnőttek­ben, ezért a gyermekek sokkal hajlamosabbak a mandulagyulladásra. Régebben a gyermekek nagy részének eltávolították a manduláit a visszatérő fertőzések elke­rülésére. Ma már alaposabban megfontol­ják a mandulakivételt, mert a szervezetben hasznos feladatot látnak el, és a műtét – mint minden beavatkozás – bizonyos szö­vődményekkel jár.

Jegyezzük meg! A mandulagyulladás jellemző tünetei: vörös, gyulladt, fehér lepedékkel bevont mandulák.

Visszatérő mandulagyulladás esetén (ha évente több mint három alkalommal is­métlődik, és több éven át) fül-orr-gégész szakember véleményét kell kikérni a mű­téttel kapcsolatban.

Mandula körüli tályog

A fertőzés ritkán gennyes tályogot okoz­hat a garatmandula mögött: ez a man­dula körüli tályog. Nagy fájdalommal jár, és a beteg közérzete is rossz. Antibioti­kumos kezelést kell alkalmazni; a tályog megnyitásával a gennyet lecsapolják.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.