Zöldhályog (glaukóma) tünetei
Zöldhályog (glaukóma) esetén a látóideg azon a ponton sérül, ahol a szem hátulsó felén az ideg a retinából kilép. A károsodás általában a szemgolyó folyadékainak megemelkedett nyomásából származik. Zöldhályog hirtelen is kialakulhat (heveny glaukóma), de gyakoribb a lassan, fokozatosan létrejövő zavar (idült glaukóma). A kezeletlen zöldhályog vaksághoz vezet, de a korán felismert és rendszeresen ellenőrzött betegség jól kezelhető. A zöldhályogra gyanús embereknek nemcsak szemészeti, hanem bel- és idegorvosi vizsgálata is kívánatos.
Tünetek és jelek
A zöldhályog jellemző tünetei csak előrehaladott stádiumban mutatkoznak, ezért fontos a rendszeres szemészeti kontroll. Egy vizsgálat kiderítheti, hogy az illető egyik szemének látómezején „kieső részek” vannak, és ez korai glaukómát jelezhet. Az érintett azért nem veszi ezt észre, mert a két szem egymást átfedő látómezeje a hiányosságot elfedi. A zöldhályog mindkét szemet érinti, bár általában az egyik jobban károsodik, és hatására a látás lassan romlik.
A kezeletlen zöldhályog vaksághoz vezet!
A nyugati országokban 40 éves kor felett minden 50. embert érint a betegség. A fejlett országokban a glaukómás esetek 90%-a krónikus forma.
A zöldhályog okai
A glaukóma leggyakoribb oka a fokozott szembelnyomás, ami a szemet elhagyó látóideget mechanikusan „nyomja”, ezért a látóideg károsodik. A szemgolyón belül a csarnokvíz alakítja a megfelelő a nyomást; ez tartja fenn a szem alakját is. A folyadék termelődése és felszívódása egyensúlyban van, így a nyomás normális szinten marad. Ha az elvezető csatornák károsodnak, fokozódik a szem belnyomása.
A fő kockázati csoportok
Zöldhályog kialakulása főleg a következő csoportokat érinti:
- akiknél családi halmozódás hajlamot mutat;
- 80 év feletti időskorúak: köztük minden 10. érintve van;
- rövidlátók;
- cukorbetegek;
- pajzsmirigybetegségben szenvedők, náluk szövődményes betegség lehet.
A kockázati csoportba tartozóknak rendszeres szemészeti kontroll szükséges a szembelnyomás, a látóideg és a látómező ellenőrzésére.
Kezelési lehetőségek
A kezelés a szembelnyomás csökkentésére irányul, ami szemcseppek segítségével általában egyszerűen megoldható. A szemcseppek a szem keringésének javításával megkönnyítik a csarnokvíz elfolyását, vagy csökkentik a csarnokvíz-termelést. Sebészi és lézeres beavatkozás is lehetséges a keringésjavítás előidézésére. A látóideg-károsodás kezelése ma még nincs megoldva.
Szem belnyomása (ábra)
Heveny glaukóma
A zöldhályog akut fellépése azonnali orvosi beavatkozást igényel a látásvesztés miatt! Heveny glaukóma akkor alakul ki, ha a csarnokvíz elvezetése hirtelen abbamarad. Ez általában csak az egyik szemet érinti, ilyenkor a szem vörös, fájdalmas, a szivárványhártya feszes, elődomborodik. Látászavar lép fel, a pupilla merev és tág, a beteg közérzete rossz, és fényudvar-jelenségeket lát. Általában középkorúakon és távollátókon fordul elő, és négyszer annyi nőt érint, mint férfit.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.