Mindent a bőrallergiáról
Különféle kiütések
Ha kiütés jelentkezik bőrünkön, először is utána kell járnunk, nem allergiás reakcióról van-e szó. Gondoljuk végig, mit ettünk, és bőrünk milyen anyagokkal érintkezett. A csalánkiütést apró, fehér színű, körös-körül vörös kidomboro-dások jellemzik a bőrfelszínen. A duzzanatot és a vörössé-get a hisztamin okozza, amelyet szervezetünk allergia esetén termel. Számos tényező okozhat efféle reakciót: a bőr sérülése, a meleg, a hideg, különféle ételek, illetve adalékanyagok. Az első lépés az allergiás reakció orvoslásában tehát az, hogy megkeressük és megszüntessük a kiváltó okot.
Mi az az allergia?
Allergiás reakció akkor lép fel, amikor szervezetünk normális immunválasza allergén anyag jelenléte miatt megváltozik. Allergénnek azt az anyagot nevezzük, amely egy adott személynél meghatározott immunválaszt vált ki.
Mit jelent tehát az, hogy egy bizonyos anyagra allergiásak vagyunk? Azt, hogy immunsejtjeink túlzottan erős választ adnak erre az anyagra. Ha az allergén anyag bizonyos immunsejtekkel, az ún. antitestekkel kerül kapcsolatba, más sejtekből hisztamint tartalmazó részecskék szabadulnak fel.
Olyankor keletkeznek a jellegzetes allergiás tünetek: a kiütés, a nátha, illetve szénanátha, az arcüreggyulladás, az asztma, illetve az ekcéma. A súlyosabb ételallergiák esetében – például ha valaki mogyoróra vagy a rákfélékre érzékeny – azonnal gyomor-bélrendszeri panaszok lépnek fel, és az is előfordulhat, hogy megduzzad az arc vagy a torok. Az allergiás reakciók ezen típusa akár életveszélyes is lehet.
Ki lesz allergiás?
Az allergiás esetek száma egyre inkább növekszik: ma már három emberből egyet érint valamiféle allergiás megbetegedés. Nem tudni, hogy ennek oka immunrendszerünk általános legyengülésében vagy az immunrendszert érő növekvő megterhelésben rejlik-e. Az is lehetséges, hogy kisebb-nagyobb mértékben mindkét tényező szerepet játszik a megbetegedés ilyetén térhódításában. Számos esetben tapasztalható családi halmozódás, de generációról generációra változhat a betegség megjelenési formája.
- A viszketés oka
- A gyógyszerallergiának milyen bőrtünetei vannak?
- Ekcéma (atópiás dermatitisz)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az allergiás tünetek korral is változhatnak: az ekcémás csecsemő kinőheti ekcémáját, hogy azután felnőttkorában szénanáthától szenvedjen. Ha kiütéseink jelentkeznek, fontos, hogy kizárjunk bizonyos bőrbetegségeket, például a bárányhimlőt, az örvsömört, a pikkelysömört, illetve a herpeszt. Ezek a betegségek ugyanis olyan tünetekkel rendelkeznek, amelyeket akár valamilyen kiütésféleségnek is nézhetünk.
Mitől lehetünk kiütésesek?
A kiütés egyik leggyakoribb oka az, hogy a bőr valamilyen allergén anyaggal kerül érintkezésbe: ékszerrel, ruhaszövettel vagy egy másik személy bőrével. Alig telik el néhány perc, és az erre érzékeny személyen kiütések jelentkeznek. Egy másik igen gyakori kiváltó ok a meleg: az izzadságmirigyek túlműködése révén ez okozza az úgynevezett melegkiütést.
Nem csak a nap melege, hanem a testmozgás, egy meleg fürdő, valamilyen fűszeres étel elfogyasztása vagy egy érzelmileg megterhelő helyzet is kiválthat efféle reakciót. Másoknál épp a hideg okoz kiütést: a hideg levegő, a hideg víz vagy egy hideg tárgy érintése.
Gyógyszerek, vegyszerek
A kiütést kiváltó leggyakoribb oka mindazonáltal a gyógyszerekben keresendő, legjellemzőbb az antibiotikumokra (pl. penicillin), illetve az aszpirinra való érzékenység. Sokak szervezetében igen súlyos reakciót vált ki a penicillin, és sajnálatos módon ez az anyag néha ételekben és italokban (pl. a tejben31) is kimutatható – anélkül fogyasztjuk tehát, hogy tudnánk róla.
A krónikus, azaz hosszantartó csalánkiütésben szenvedő személyek körében igen gyakori az aszpirin-érzékenység. Az aszpirin feltehetően nemcsak kiütést okoz, közvetlen reakciót váltva ki, hanem akár ördögi kört is elindíthat, minek következtében áteresztő bélszindróma alakulhat ki, ami gyengítheti az immunműködést. Ha gyógyszeres kezelés alatt keletkeznek kiütéseink, forduljunk orvoshoz – ki kell ugyanis vizsgálni, hogy nem az adott gyógyszer okozza-e a bőrpanaszokat. Ilyen esetben mérlegelendő, hogy valóban érdemes-e fenntartani a gyógyszerszeres kezelést a kiütéssel járó kellemetlenségek mellett.
Kiütéses reakciót kiváltó okok lehetnek:
- allopurinol, antimon, arany, aszpirin
- barbiturátok, bizmut
- esszenciális zsírsavak, ételszínezékek
- fenobarbitál, fluorszármazékok
- griheofulvin, higany, inzulin, morfinszármazékok, penicillinszármazékok
- pilokarpin, prokain, prometazin, rezerpin, szaccharin
- szalicilátok, szulfitok, tartósítószerek
- védőoltások, jód, kinin
- klórhidrát, klórpromazin, kortikotropin
- meprobamát
Szerző: Langh Izabella
Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.