Hajlamosít-e a cukorbetegség fertőzések kialakulására?
Nem egységes a szakmai álláspont abban a tekintetben, hogy fogékonyabbak-e a cukorbetegek egyes fertőzések iránt vagy sem – mellette és ellene szóló adatok egyaránt ismertek bizonyos azonban, hogy a fertőző betegség cukorbetegséggel társulva nagyobb odafigyelést, intenzívebb kezelést igényel, mintha ugyanaz a megbetegedés nem cukorbetegnél lép fel.
Ennek oka kettős:
- egyrészt minden társbetegség, így fertőzések fellépése is ronthatja az anyagcsere-állapotot, anyagcsere-kisiklást idézhet elő,
- másrészt a magas szöveti cukorszint, a szervezet ellenállóképességének csökkenése fokozhatja a betegséget okozó ágens, baktérium, vírus vagy gomba virulenciáját, megbetegítő képességét.
Fertőzés kialakulása cukorbetegen ezért gyakori ellenőrzést, és ha a vércukor-monitorozás, a kezelés szükség szerinti módosítása, a szájon keresztüli folyadékfelvétel vagy a megfelelő, rendszeres táplálkozás otthoni körülmények között nem biztosítható, gyógyintézeti elhelyezést tesz szükségessé. Több napon keresztül fennálló magas láz, jelentős vagy hirtelen állapotromlás, elhúzódó lefolyású megbetegedés ugyancsak kórházi beutalást indokol.
A teljességhez tartozik, hogy vannak olyan ritka fertőző megbetegedések – pl. az epehólyag-gyulladás egy speciális, viszonylag tünetszegényen kialakuló, de akár igen súlyos szövődményeket okozó formája; egy speciális gomba okozta megbetegedés amelyek elsősorban cukorbetegségben fordulnak elő. Ezek ismerete a kezelőorvos számára azért fontos, hogy a szokásos kezelésre nem javuló, rövid időn belül ismétlődő vagy elhúzódó megbetegedés esetén e lehetőségekre is gondoljon.
Kapjon-e a cukorbeteg védőoltást? Ma már 2 védőoltás közül lehet választani
Gyakran kérdezik a cukorbetegek, szükséges-e számukra a nem cukorbetegekétől különböző vagy gyakoribb védőoltások adása, és hogy gyakoribbak-e körükben az oltási szövődmények, s ezért inkább az oltások kerülése a célszerű.
Mivel a nem megfelelő anyagcsere-állapotú diabéteszben a fertőzések kialakulása gyakoribb, a lefolyásuk pedig súlyosabb lehet, ezek megelőzése céljából tanácsos a védőoltások alkalmazása. Az egészségesekét megközelítő – (közel) nor-moglikémiás – anyagcserehelyzetben a cukorbetegek fertőzések iránti fogékonysága ugyan nem nagyobb az anyagcserezavarban nem szenvedőkénél, azonban az esetleges fertőzés anyagcsere-károsító hatására való tekintettel, ilyenkor is javasolható a vakcináció (= védőoltás) elvégzése.
Jelenleg két olyan védőoltás van, amely idős emberek, legyengült ellenálló képességű személyek, valamint krónikus megbetegedésekben szenvedők – így cukorbetegek – számára ajánlott: az influenza elleni, valamint az ún. pneumococcus baktérium okozta fertőzések kivédésére szolgáló oltás.
Nincs adat arra vonatkozóan, hogy az oltási reakciók cukorbetegek közt gyakoribbak lennének a nem cukorbetegekénél, így az ettől való félelem nem indokolt.
Mi az esélye annak, hogy cukorbeteg nőnek cukorbeteg lesz a gyermeke?
Általánosságban igaz, hogy cukorbeteg anyának valamivel nagyobb az esélye arra, hogy cukorbeteg gyermeke szülessen, mint az egészséges nőknek, de ez a veszélyeztetettség nem nagyfokú, és fel sem merül annak gondolata, hogy emiatt a cukorbeteg ne vállalkozzon gyermekszülésre. A kérdést még árnyaltabbá teszi a cukorbetegség két fő típusa között e tekintetben is mutatkozó különbség.
IDM-es anya esetében a nagy esetszámú felmérések szerint – amennyiben a másik szülő egészséges anyagcseréjű -3-5% az utód cukorbetegségének veszélye.
A népesség egészében ez a gyakoriság 0,3-0,5%. Amennyiben az anya 2DM-es beteg, a gyermek cukorbetegségének valószínűsége valamelyest nagyobb, 8% körüli. Ha a családban többen cukorbetegek, vagy ha mindkét szülő cukorbeteg, az esély jelentősen nő. Ez utóbbi fennállása esetén, 1DM-ben elérheti a 20-40%-t is.
Jelent-e veszélyt a születendő gyermekre az apa cukorbetegsége?
Az apa cukorbetegsége a születendő gyermekre csupán genetikai veszélyeztetettséget jelent. Annak az esélye, hogy 1DMes apa gyermeke a későbbiekben diabéteszes legyen, 5-6%, tehát valamivel nagyobb, mintha az anya lenne cukorbeteg. E meglepő jelenség okát még nem sikerült egyértelműen tisztázni, a jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján genetikai és immunológiai okok állhatnak a háttérben.
2DM-es apa gyermekének esetleges cukorbetegségét illetően nincsenek adatok. Valószínű, hogy a nem cukorbetegekéhez képest itt is valamivel nagyobb gyakoriság várható, de pontos számadatot vagy akár csak becslést e vonatkozásban nem ismerünk. Ennek magyarázatául e cukorbetegség-típus nagy gyakorisága, későbbi életkorra tehető megjelenése, klinikai sokfélesége és sok tekintetben még feltáratlan öröklő-dési háttere szolgálhat.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.