Miért veszélyeztetett terhes a cukorbeteg kismama?
Minden olyan állapot vagy betegség, ami az anya, illetve a magzat egészségét vagy a terhesség kimenetelét az élettani várandóssághoz képest nagyobb mértékben veszélyezteti, fokozott kockázatú (terhespatológiai) esetnek minősül.
E meghatározás kapcsán le kell szögeznünk, hogy a terhesség minden esetben élettani folyamat, a jelen esetben azonban a minden tekintetben egészséges asszonyok másállapotát értjük alatta.
Ha nem veszik időben észre, rosszabbodhat az állapot!
Az anya részéről esetenként súlyos anyagcsere-kisiklás, a késői szövődmények rosszabbodása, az anya életét veszélyeztető terhességi szövődmények – pl. vérnyomás-emelkedéssel, fokozott görcskészséggel, a veseműködés romlásával járó állapot, ún. eklampszla – kialakulása lehet a következménye.
A magzat károsodása, annak függvényében, hogy a magas vércukorszint a terhesség melyik szakaszában jelentkezik, fejlődési rendellenességekben , növekedési zavarban, a terhességi korhoz képest nagyobb magzat kialakulásában, illetve a magzatvíz kóros mértékű felszaporodásában nyilvánulhat meg.
Az ilyen esetekben gyakori a koraszülés, az újszülött kori kórosan alacsony vércukorszint, elhúzódó sárgaság, adaptációs zavarok kialakulása.
Mindez megelőzhető megfelelő terhesgondozással, a terhesség 24-28. hetében kötelezően végzendő vércukorvizsgálatokkal. A veszélyeztetett csoportokba tartozókon – akik kórelőzményében korábbi terhességi cukorbetegség szerepel, és/vagy 35 év felettiek, jelentős súlytöbblettel rendelkeznek (azaz testtömegindexük >30 kg/m2, terhességi korra számított nagy (>4000 grammos) magzatot szültek, korábbi terhességeik abortusszal vagy halvaszüléssel fejeződtek be.
Ikerterhességet hordoznak, akik családjában cukorbetegség halmozottan fordul elő stb. – e vizsgálatok elvégzése már a terhesség első harmadában indokolt. Normál eredményük esetén a további trimeszterekben történő ismételt ellenőrzésük szükséges. Igen fontos a kiszűrtek intenzív szülészeti gondozása, ellenőrzése is.
Ismert, a terhesség szempontjából ún. prégesztációs cukorbetegek esetében a teherbeesést megelőző szakszerű gondozás és az egészségesekével minden tekintetben egyező anyagcsere-vezetés jelenti a felsorolt anyai és magzati szövődménylehetőségek leghatékonyabb megelőzését.
Ismételten hangsúlyozni kívánjuk, hogy a terhességi cukorbetegség időben történő felismerése és szakszerű kezelése esetén a terhesség kimenetele érdemben nem különbözik az egészségesekétől. Ugyanez érvényes prégesztációs cukorbetegek terhesség előtti gondozásban részesülők terhességi kimenetelére is. (A gesztációs diabétesz aránylag gyakori kórkép.
Az összes terhességek 4-5%-ában fordul elő, az érintettek mintegy 30%-a szorulhat inzulin adására, megfelelő étrend tartása esetén is. A prégesztációs diabétesszel társuló terhesség ezzel szemben jóval ritkább, az összes terhességek mindössze 0,4-0,5%-ában fordul elő.
Másképpen fogalmazva, cukorbetegséggel társuló terhességeknek csak mintegy 10%-a tartozik ez utóbbi kategóriába.
Veszélyes lehet? Szedhethet-e vércukorcsökkentő tablettát, a gyermeket tervező vagy terhes cukorbeteg nő?
Minden vércukorcsökkentő tabletta ez idő szerinti alkalmazási elő-iratában szerepel, hogy terhesség alatti szedése ellenjavallt. Ennek nem mond ellent, hogy számos közlés ismert a másállapot alatt is folytatott – többnyire véletlenszerű, a terhesség késői felismerésére visszavezethető – tablettás vércukorcsökkentő kezelés esemény- és terhességi szövődménymentes voltáról, minden tekintetben egészséges újszülött világrajöveteléről.
A gyógyszerek esetleges fejlődési rendellenességet elősegítő hatásáról azonban népességi szintű adat nem áll rendelkezésre, s ilyen vizsgálatok indítására etikai okokból eredően, természetesen nem is kerülhet sor. Szórvány beszámolók arról is ismertek, hogy olyan terhességből, amely alatt folytatták vércukorcsökkentő tabletták adását, fejlődési rendellenességgel született újszülött, ám a vércukorszint is csaknem mindvégig magas volt, így nem lehetett állást foglalni a tekintetben, hogy a károsodás a gyógyszer vagy a rossz anyagcserehelyzet terhére írható-e.
A korszerű kezelési irányelvek szerint – ismert cukorbetegek, azaz a remélt/tervezett terhesség szempontjából prégesztációs diabéteszesek esetében – már a tervezett terhesség bekövetkezte előtt el kell hagyni vércukorcsökkentő tabletták szedését, s ha az életmódkezelés önmagában a kívánt, az egészségesekével minden tekintetben egyező, azaz normoglikémiás anyagcsere-állapotot nem biztosítja, inzulin adására kell áttérni.
Hol gondozzák a cukorbeteg terhest?
A gondozás helyét illetően ugyanis az alapvetően meghatározó az, hogy az ismerten cukorbeteg nő terhességéről, azaz prégeszíációs diabéteszes terhességről, avagy a terhesség során felismert diabéteszről, ún. gesztációs diabéteszről van-e szó.
Az előbbi esetben, a cukorbeteg terhest az erre felkészült diabetológiai centrumban kell gondozni. E centrumokban a diabetológiában jártas szakorvosok mellett a szükséges szülészeti és újszülött-gyógyászati intenzív ellátás személyi és tárgyi feltételei is biztosítottak. Az utóbbi esetén, azaz a terhesség során felismert cukorbetegség fennállásakor is kívánatos, ha a gondozás a diabetológiai szakellátás keretében zajlik, megfelelő fekvőbeteg-ellátó intézeti háttérrel.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.