Cukorbetegség kérdések

Milyen gyakran mérjen vércukorszintet a cukor­beteg? Ez több mindentől függhet!

A vércukor önellenőrzés módszere elsősorban az inzulinke­zelésben részesülő cukorbetegeknek javasolt. A mérések ta­nácsolt gyakoriságát döntően az inzulinkezelés módja határozza meg, hiszen ez közvetve, az anyagcsere karbantarthatóságát, stabil vagy labilis helyzetét is jelzi.

A vércukor méréseket különböző időpontokban lehet elvégezni.
A vércukor méréseket különböző időpontokban lehet elvégezni.
A mérések számát illetően további befolyásoló tényező az életvezetés aktivitása, s módosíthatja azt társult betegségek esetleges bekövetkezése is.

Nézzük milyen esetek vannak:

  • Napi egyszeri, vércukorcsökkentő tablettás kezelés kiegészí­téseként adott inzulin esetén általánosságban elegendő lehet heti három alkalommal végzett ellenőrzés. Tanácsos azonban havonta legalább egyszer éjszakai mérés is, a rejtett vércukoresés kizárására vagy felismerésére. Amennyiben az értékek eltérnek a céltartománytól, ismételt ellenőrzésük szükséges annak érdekében, hogy esetleges ke­zelésváltás időben megtörténhessen.
  • Napi kétszeri inzulinadás esetén legalább heti 5-6 alkalommal kell ellenőrizni, éhomra, reggeli után, ebéd után, vacsora előtt és lefekvés előtt. Kéthe­tente tanácsos ellenőrizni az éjszakai vércukorértékeket is.
  • Napi háromszori inzulinadás esetén már naponta javasolt a vércukorszint ellenőrzése, lehetőség szerint étkezéspárok formájában, ezek kiegészítéseként legalább kéthetente lefekvés előtt és az éj­szakai órákban is. Kívánatos egy-két hetente hétpontos vércukorprofil készítése is.
  • Napi négy- vagy többszöri inzulinadás esetén napi 4-5 mérés tanácsos.
Úgy bizony! A gyakoribb mérés általában a kezelés na­gyobb biztonságát szolgálja.
Úgy bizony! A gyakoribb mérés általában a kezelés na­gyobb biztonságát szolgálja.

A gyakoribb mérés általában a kezelés na­gyobb biztonságát szolgálja. Bizonyos állapotokban azonban, pl. terhességben, fertőzések és társuló akut betegségek idején szükséges az önellenőrzés sűrűbb időközönként történő vég­zése.

A jelen hazai gyakorlat pl. nem teszi lehetővé életmódkezelést folyta­tók vagy vércukorcsökkentő tablettákat szedők részére teszt­csík támogatással történő rendelését.

Az önellenőrzés szük­ségességéről e kezelési módokban a nemzetközi szakirodalom álláspontja is megoszlik. A magunk részéről azt gondoljuk, hogy az időnkénti vércukor-önellenőrzés a diabéteszkezelés minden formájában helyeselhető, elősegítheti a kívánt anyag­csere-állapot elérését és fenntartását, az érintett személy „ön­menedzselését”, a kezelésben való aktív részvételét, az anyag­csere-kisiklás időbeni felismerését és a szükséges kezelésmó­dosítás egyeztetését a kezelőorvossal.

Létezik egy másik megoldás is, de ez talán költségesebb.
Létezik egy másik megoldás is, de ez talán költségesebb.

 Segítheti-e a vércukor-önellenőrzés a tablettás vércukorcsökkentő kezelés hatékonyságát? Persze, ha pénztárcánk is megengedi!

Hosszú időn keresztül vita tárgyát képezte, indokolt-e vér­cukor-önellenőrzés alkalmazása olyan betegek esetében is, akik nem részesülnek inzulinkezelésben. A kérdés megvála­szolásához több szempontot kell figyelembe vennünk, ame­lyek részben szakmai, részben gazdasági/gazdaságossági ter­mészetűek.

  • Szakmai oldalról mára kikristályosodott, hogy a 2-es típu­sú cukorbetegek életminősége és jövőbeli életkilátásai jelen­tősen javulnak a rendszeres vércukor-önellenőrzés következ­tében a kezelés mikéntjétől függetlenül.
  • Részben, mert segít­heti a kívánt – ideális esetben közel normoglikémiás – anyag­csere-állapot elérését és fenntartását, részben, mert lehetővé teheti anyagcsere-kisiklás korai felismerését, bizonytalan rosszullétek anyagcserehátterének – magas vagy alacsony vér­cukorszint – tisztázását; esetleges kezelésváltás szükségessé­gének minél korábbi feltárását, ugyanígy a kezelőorvostól va­ló távollét.

Minden szempontot mérlegelve azt mondhatjuk, hogy a vércukor-önellenőrzést helyesnek gondoljuk inzulinkezelésre még nem szoruló betegek esetében is, amennyiben ezt anyagi helyzetük lehetővé teszi.

El kell fogadni, hogy ez idő szerint a vércukor-önellenőrzést az inzulinkezelésben nem részesülő betegek számára nem támogatja az egészségbiztosító, csak az anyagcsere-állapot rendszeres, megfelelő időközönként vég­zett, többkomponensű laboratóriumi ellenőrzését finan­szírozza.

Fontos hogy tisztában legyünk napi vércukor szintünkkel.
Fontos hogy tisztában legyünk napi vércukor szintünkkel.

 Mit jelent a gyakorlatban a folyamatos vércukor-monitorozás? Mi az előnye? Milyen terhelést jelent a vizsgált személy számára?

A normoglikémiás állapotot biztosító és fenntartó ke­zelés megvalósításához elengedhetetlenül szükséges a napsza­kos vércukorszínt alakulásának ismerete. Ezt jól szolgálja ugyan a vércukor-önellenőrzés, azonban e módszernek is megvannak a maga korlátai.

  • Ilyen a napi mérések – döntően az ujjak érzékenységéből adódó – limitált száma, valamint az egyes vércukorértékeknek csak egy-egy konkrét pillanatra korlátozódó Információtartalma.
  • További hátrányt jelent a kí­vánttól fel- és lefelé egyaránt jelentősen eltérő, meg nem ér­zett vércukorszintek felismerésének elmaradása.
  • A kezelés hatékonyságát növelheti a napi mérések számának emelése, valamint éjszakai vércukorprofil készítése, azonban ez a mód­szerrel járó fájdalmasság miatt egy határon túl nem folytatha­tó.

Nézzük közelebbről mi is az a vércukor monitorozás:

A vércukor-önellenőrzés e nehézségeit küszöböli ki a fo­lyamatos vércukor-monitorozás.

E módszernek több elvi lehetősége adott:

  1. Ilyen az ún. kö­zei-infravörös tartományban végzett mérés, ami a bőrön át­áramló vér cukortartalmáról nyújthat felvilágosítást. E mód­szeren alapult a „vércukormérő óra”, az ún. gluco-watch hasz­nálata, amelyet azonban pontatlansága folytán egyelőre visszavontak.
  2. Egy másik lehetőséget jelent a szöveti cukorszint folyamatos mérése egy bőr alá vezetett tűvel összekötött kisméretű komputer segítsé­gével. Ezen az elven működik a hazánkban is hozzáférhető CGMS-rendszer.

A CGMS rendszer 3-5 napon keresztül, naponta több száz szöveti cukorszint-meghatározást végez, és ebből a készülék szoftvere segítségével naponta más-más színnel jelölt görbét rajzol, amelyekből – önkontrollos mérésekkel a vércukor­szinthez történő kalibrálás után – leolvasható a napi vércu­korszint alakulása.

Nem közvetlenül vércukorszintet mér tehát, hanem szö­veti cukorszintet, amiből csak az említett kalibrálások segítsé­gével következtethetünk a tényleges vércukorszint alakulásá­ra. Problémát jelenthet továbbá a tű bevezetésének helyén ki­alakuló bőrreakció, vagy a szerelék alkalmazásával járó kelle­metlen érzet.

Alkalmazásának gyakoriságát költségei is korlá­tozzák, az alapműszer magas ára mellett ugyanis az egyes mé­rések végzéséhez szükséges szenzor beszerzése is jelentős anyagi ráfordítást igényel. Végzése ezért szorosan meghatáro­zott szakmai feltételekhez kötött, és egyelőre szélesebb kör­ben nem hozzáférhető.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.