Alfa liponsav (ALA) -nak van pozitív hatása a cukorbetegségre?
A cukorbetegséggel összefüggő neuropatía oka az egyik elmélet szerint az, hogy megduzzadnak az idegsejtek. Ha a duzzadás okait keressük, akkor kiderül, hogy a glükóz és egy enzim együttes hatására a sejtek vizet vesznek fel, amit visszatartanak.
Itt jön a képbe az alfa-liponsav (ALA). Ez a nagy hatású antioxidáns gátolhatja a duzzadást okozó enzimek egyikének működését. Ráadásul az ALA meg is védi a sejteket a szabad gyökök kártételétől – ezek az igen ártalmas molekulák a feltevések szerint szintén szerepet játszanak az idegkárosodásban.
Alfa liponsav miben található meg?
A szervezet maga is előállít valamennyi ALA-t, és egyes ételek, például a paraj is tartalmaznak keveset, ám e források messze nem képesek biztosítani a megfelelő mennyiséget. Ezért van szükség ALA-t tartalmazó étrend-kiegészítőkre.
Kutatások az ALA-val kapcsolatban
A kutatók is jóval alaposabban tanulmányozták az ALA-t, mint sok más alternatív kezelési módot, s bár az eredmények még nem egyértelműek, de biztatóak. Egy 328 fő bevonásával készült vizsgálat során azok, akik három héten át naponta kaptak ALA-injekciókat, jóval kevesebb neuropatías fájdalomról számoltak be, mint azok, akik nem kaptak kezelést.
A bizonyítékok elemzése céljából egy német cukorbetegség-kutató intézet munkatársai nemrég négy különböző, tudományosan megalapozott vizsgálat eredményeit összegezték, és megállapították, hogy az ALA használata idején a páciensek átlagos neuropatías tünetei folyamatosan javultak. Az Egyesült Államokban – egyebek közt a Mayo Klinikán végzett vizsgálatok hasonló eredménnyel zárultak.
Ha kipróbálja
Főleg injekció formájában alkalmazták az ALA-t, de állítólag tablettában adagolva is képes a neuropatías panaszok enyhítésére; a javasolt adag itt napi 100-600 mg. Az ALA-t Németországban már 30 éve vizsgálják és használják kórházi kezelések során, s a ritka allergiás reakcióktól (bőrkiütések) eltekintve nagyon kevés probléma merült fel vele kapcsolatban.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.