A D-vitamin lenne a szervezet kórokozók és autoimmun betegségek elleni titkos fegyvere?
Az árulás: amikor a szervezet önmag ellen fordul
Felfoghatatlannak tűnhet, hogy a szervezet képes önmaga ellen fordulni és kárt tenni magában azzal, hogy az immunrendszert saját szövetei és sejtjei megtámadására utasítja. Pedig pontosan ez történik az olyan autoimmun betegségek esetében, mint a sclerosis multiplex, az 1-es típusú cukorbetegség vagy a reumás ízületi gyulladás.
Pusztán tudományos és fejlődéstani szempontból ezek a legérthetetlenebb betegségek, illetve állapotok közé tartoznak. Hogyan engedheti az anyatermészet, hogy ilyesmi történjen? Hányféle tényező „kapcsolhatja be” az autoimmun betegségeket? Vajon megtaláljuk-e valaha is azt a csodagyógyszert, amellyel helyrezökkenthetjük az egyensúlyából kibillent immunrendszert?
Saját automata fegyver
Bizonyára ön is emlékszik még középiskolai biológiatanulmányaiból néhány dologra az immunrendszerről. Ez a speciális sejtekből álló, bonyolult rendszer védi meg a testünket az olyan behatoló mikroorganizmusoktól, mint a baktériumok és a vírusok. E célból az immunrendszer antitesteket termel, vagy specializált fehérvérsejteket, úgynevezett szenzitizált limfocitákat küld a helyszínre, hogy megtámadják a hívatlan vendégeket.
Ha az immunrendszer megfelelően működik akkor nem fogja bántani a szervezet többi sejtjét, csak a valódi idegenek jelentette veszélyre reagál. Ha viszont valami félresiklik, akkor az immunrendszer működése is meghibásodhat. Ilyenkor aztán arra utasíthatja az antitesteket és a szenzitizált limfocitákat, hogy támadják meg a saját sejtjeit.
Külső hatás következménye
Ez rendszerint egy, az immunrendszer működésébe beavatkozó külső hatás, például gyógyszer, baktérium vagy vírus következménye, de csak akkor következik be, ha az egyénnek örökletes hajlama is van az adott autoimmun betegségre. Ironikusnak tűnhet ugyan, hogy a szervezet a saját csapdájába eshet, hiszen a betolakodók éppen azt a rendszert csapják be, amelynek velük kellene elbánnia, de tény, hogy egyre több bizonyíték igazolja: ezek az idegen szervezetek váltanak ki egy egész sor különféle autoimmun betegséget.
- Csontritkulás és szédülés, D-vitamin és oszteopénia
- D-vitamin, csodavitamin?
- Vannak olyan ételek, amelyek erősítik az immunrendszert?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az immunrendszer sajnos korántsem olyan tévedhetetlen
Ez azonban csak még hihetőbbé teszi kapcsolatát a D-vitaminnal. A közelmúltban felfedezték ugyanis, hogy az autoimmun betegségek aránytalanul gyakori előfordulása talán összefügghet az immunrendszer sejtjein lévő D-vitamin-receptorokkal. Mivel az immunsejteknek is vannak D-vitamin-receptoraik, hasznos lehet számukra a szervezetben a napfény hatására termelődő D-vitamin. Hiszen miért hordoznának a D-vitaminra érzékeny receptorokat, ha ennek nem lenne valami célja, és nem lenne szükség rá, hogy a D-vitamin hozzájuk kapcsolódjon?
Ráadásul, amint korábban is volt már szó róla, a D-vitamin más módon is fokozza a sejtek egészségét, amivel csökkenti a nemkívánatos autoimmun reakció kialakulásának kockázatát. Más szóval, amikor a szervezet optimálisan működik, és a rendelkezésére áll minden anyag, ami a sejtek feladatainak ellátásához szükséges, akkor ideálisak a körülmények, és nem túl nagy a valószínűsége annak, hogy valami zavar következik be a szervezetben nap mint nap lezajló sok millió reakció valamelyikében.
Mivel mind több bizonyíték igazolja, hogy a napozás hatékony megelőző módszer az autoimmun betegségek ellen, egyre gyakrabban vizsgálják az aktivált D-vitamin és e vegyület mesterséges változatai (az úgynevezett aktivált D-vitamin analógok) alkalmasságát olyan betegségek kezelésére, amelyeknek autoimmun komponensük is van.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.