A kéz idegsérülései, tenyér fertőzéseinek kezelése
A kéz idegsérülései a kéz kettős alapvető funkciójában okoznak súlyos károsodást. Érintik a mozgásfunkciót és meggátolják az érzékszervi működést, a tapintást, érzékelést. A kéz idegei kevert típusú idegek, mindegyike tartalmaz úgynevezett motoros és érzékelő rostokat is. A beidegzésben három ideg vesz részt, és mindhárom változó mértékben tartalmazza az említett típusú rostokat.
Mit kell tudni a tenyérről?
Az érzékelést a tenyéren két ideg biztosítja. A kéz vizsgálatánál leírt módszerekkel egyértelműen be lehet határolni a sérült idegeket, amire azonban már a sérülés helye is felhívja a figyelmet.
Amíg az idegsérülés következtében kiesett mozgás később, különböző mozgáshelyreállító műtétekkel pótolható, a kiesett érzékelés csak az ideg varratával, ritka esetben szigetszerű pótlásával biztosítható. Emiatt bizonyított idegsérülés esetén kötelező annak azonnali szakszerű varratát elvégezni. Az idegvarrat technikája ma már érinti a kézsebészet legfiatalabb területét, a mikrosebészetet (mikroszkóppal elvégzett varrat).
Hogyan lehet a tenyeret kezelni?
Az idegek felépítéséből következően jó eredmény csak a megfelelő technikával és varróanyaggal végzett beavatkozástól várható. A sérülttel történő együttműködés itt kiemelt fontosságú, ugyanis az idegvarrat utáni regenerálódás igen hosszú folyamat, melyet – jó esetben – hónapokban, nem ritkán években határozhatunk meg.
Ezen idő alatt a sérült folyamatos utókezelésre szorul, melynek célja az ideg által beidegzett izmok működésének, állapotának karbantartása. Erre azért van szükség, hogy a majdan regenerálódott ideg később találjon működtethető izomrostokat, vagyis ne engedjük a működésképtelen izmokat elsorvadni. A hosszú idő, a lassú javulás sokszor elbizonytalanítja a sérültet, sőt orvosát is. A bizonyosság azonban erősíthető azzal, ha a sérült figyelmét erre idejekorán felhívjuk.
Érsérülések
A kéz érsérüléseivel kapcsolatosan azt kell tudni, hogy a kéz igen jó vérellátással rendelkezik. A bőséges érrendszer miatt előfordul, hogy még nagyobb erek sérülése esetén is eltekinthetünk azok varratától. Vannak azonban esetek, amikor az érvarrat kötelező, illetve amikor annak elvégzése a gyógyulás esélyeit javítja. Erre példa az alkar két artériájának egyidejű sérülése, amikor is a varrat kötelező. Javítja az érvarrat az idegvarrat utáni gyógyulás eredményét.
Mikroszkóppal az érvarratok elvégzése technikailag nem jelent gondot. Természetesen más megítélés alá esnek az amputációs esetek, ahol a sérülttel történő közös elhatározás alapján a levágott végtagrész visszavarrása mellett döntünk. Ezen esetben nem csak a táplálást biztosító artéria, hanem a visszakeringést biztosító véna varrata is elvégzendő. Ez utóbbi technikailag sokszor nehezebb. A replantáció a mikrosebészet által felkínált lehetőség a kézsebészetben, mellyel – kellő megfontolás után – egyre gyakrabban élnek.
Politraumatizált kéz
Külön kell beszélnünk a kiterjedt roncsolással, egyidejűleg a kéz több fontos anatómiai képletének sérüléseivel járó úgynevezett politraumatizált kézről. Ezek ellátása igen nagy felkészültséget, gyakorlatot feltételez. A megtartható vagy helyreállítható funkciók helyes megítélése, a későbbi rekonstrukciók megtervezése a legnehezebb feladat.
Ebben perdöntő a sérült tűrőképessége, a megmaradt anatómiai képletekkel rendelkező kéznek szánt funkció. Megfelelő kompromisszumot tételez fel annak megítélése, hogy mit áldozunk fel egy, a sérült számára nagyon fontos funkció pótlása érdekében. A döntés judíciuma a kézsebészé, akinek ebben a kérdésben is teljes konszenzust kell kialakítania páciensével.
Fertőzött kézsebek
A kéz sérüléseinek legrettegettebb szövődménye a fertőzés. Elméletileg fertőzés a kézen mindig valamilyen sérülés talaján alakulhat ki. Ennek ellenére a behatolási kapu sok esetben a leggondosabb vizsgálattal sem mutatható ki. A fertőzés következményeinek megelőzése egyedül a minél korábbi sebészi feltárással, megfelelő kezeléssel érhető el. Ezért a fertőzés legkisebb gyanúja esetén is igen gondos vizsgálattal kell keresni a fertőzés általános és helyi tüneteit, hiszen sokszor órák alatt annak gyors előrehaladását tapasztalhatjuk.
Ki a felelős?
Ezen elvek kézsebészek által történő hangoztatása ellenére a traumatológiai járóbeteg-rendeléseken megjelentek 40-60%-ában elhanyagolt, fertőzött kézsérülésekről van szó. Ezért felelős természetesen az orvos, aki a sérültet korábban látta, de felelős maga a sérült is, aki elhanyagolhatónak ítélt sérülésével nem jelentkezik megfelelő szakintézetben. Ebben a tekintetben leginkább a valóban banálisnak mondható sérülésekről van szó, hiszen kiterjedt kézsérülés általában nem marad ellátatlanul.
Hogyan lehet a fertőzött kezeket gyógyítani?
A probléma kettős: a kiterjedt fertőzések csak maradandó elváltozással gyógyíthatók meg. Másfelől az ilyen kéz gyógyítása igen komoly anyagi ráfordítást (antibiotikum) igényel, és nagyon hosszú ideig tart. Ez utóbbi egészségügyünk sanyarú helyzetében nem közömbös. Nem beszélve a munkából való kiesés, táppénz, esetleg rokkantság miatti anyagi következményekről.
Meggyőződésem, hogy a magyarországi lakosság egészségügyi ismereteinek ez irányú minimális javítása sok-sok tízmillió, százmillió forint megtakarítást eredményezne. A kéz gyulladásai, fertőzései már korán produkálják a gyulladás klasszikus tüneteit, amivel felhívják a figyelmet a zajló folyamatra. A gyulladt terület haragos vörössé válik, melegebb tapintatú lesz, megduzzadt és ezzel együtt megjelenik a fájdalom, melyhez később a mozgások beszűkülése társul.
Értelemszerű, hogy a teljes gyógyulásra akkor van meg a remény, amikor még szövetelhalás nincs. Szakmailag ennek alapján határozhatjuk meg a folyamat stádiumait és dönthetünk a tennivalók felől.
Mit jelent a szkeptikus kéz tünetei és hogyan kezelhető?
Az úgynevezett szeptikus kéz ellátása nagy tapasztalatot és gyakorlatot igényel.
A kezelés a következő alappilléren nyugszik: Történhet műtét nélkül nagyon körülhatárolt esetekben, és szoros megfigyelést biztosítva a sérült számára. Egyik fő kérdés az antibiotikum adása. Ezt úgy foglalhatjuk össze, hogy az antibiotikus kezelés alapja a pontos diagnózis és indikáció (javallat), valamint a kórokozó kimutatása és érzékenységének meghatározása.
A legtöbb esetben azonban műtét válik szükségessé. A műtét célja a fertőzött terület feltárása, az elhalt szövetek maradéktalan (de takarékos) eltávolítása, a fertőzött terület folyamatos, célzott antibiotikummal történő átáramoltatása – egyben a váladék elvezetése -, valamint a fertőzött terület nyugalomba helyezése. Kiegészítésként alkalmazunk fájdalomcsillapítást, lokális hűtést, és a gyulladás általános tüneteinek megléte esetén Gáz, hidegrázás) szájon át, vagy injekció formájában antibiotikum adását.
A megfelelő kezeléssel meggyógyítható fertőző folyamat után újabb kérdésként merül fel a helyreállító műtét (ek) szükségessége. Ez talán a kézsebészet legnehezebb területe, hiszen mindig az anatómiai viszonyok komoly megváltoztatásával kell számolnunk.
A kézsérülések megelőzése
Miután áttekintettük a kéz sérüléseit, azok kórismeretét, a kezelési lehetőségek főbb irányait, szót ejtettünk egyes szövődményekről, felmerül a kérdés: milyen tanáccsal szolgálhatunk a biológiailag egyedülálló módon működő kezünk védelmében? Mit tehetünk elszenvedett kézsérüléseink minél gyorsabb, minél tökéletesebb gyógyulása érdekében? A válasz első megközelítésre igen egyszerűnek tűnik: vigyázzunk kezünkre, hiszen a legegyszerűbb megelőzés a sérülés elkerülése.
A technika fejlődése, gépek használata, a pihenőidőben végzett, nem szakértelemmel végrehajtott otthoni hobbitevékenység azonban ez ellen dolgozik és állandó potenciális sérülésveszélyt rejt magában. E veszély csökkenthető, ha betartjuk a gépek használatához mellékelt utasításokat, egyes munkafázisokat védőkesztyűben végzünk. Veszélyes tevékenységet nem végzünk alkohol fogyasztása után, hiszen az a reakcióidőt megnyújtja.
Fontos bőrünk ápolása!
Az ápolt, tiszta bőr képes csak védeni a kéz mélyebben fekvő rétegeiben elhelyezkedő nemesebb képleteket. Ne hanyagoljuk el a felületesnek látszó sérüléseket.
Ha kezünk sérülése után mozgás- vagy érzéskiesést észlelünk, azonnal forduljunk megfelelő szakemberhez. Nagy vívmánya a magyar kézsebészetnek, mindazoknak, akik ebben úttörő munkát végeztek, hogy ma hazánk szinte teljes területe le van fedve igen jól képzett szakemberekkel, szakintézetekkel. így, ha bárhol valaki komoly sérülést szenved, az optimális 6 órán belül kézsebész szakemberhez kerülhet.
E hármas összehangolt, türelmes és szakszerű munkája eredményezheti csak a csodálatos emberi kéz teljes értékének visszaszolgáltatását.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.