A megélt élet minősége és az idős kor
Egy kanadai kérdőíves információgyűjtés adatai alapján az idős emberekben az intellektuális és érzelmi élet minőségének megőrzése jelentősen fontosabbnak tűnik, mint magában az élet meghosszabbítása. Elvileg a hosszabb ideig tartó kedvezőbb életérzés elérése csökkentheti az idősek esendőségét és rövidítheti a kiszolgáltatottság, a fizikai szenvedés, és elhúzódó betegségek nehezen elkerülhető terhét.
Mi az életminőség pontos fogalma?
Az életminőség fogalma túlér az egészség és betegség fogalmán, mert tartalmazza a közérzetet, a mindennapi jóllétet és még egy sor hasonló tényezőt. Mindenképpen az érintett, az idős ember szubjektív világképét tükrözi. Elemzésére validált általános és betegségspecifikus kérdőíveket használnak. Segítségükkel összehasonlítható csoportok kialakítására kerülhet sor. Alkalmazásuk az utóbbi időben felértékelődött, mert számos emocionális élményt és a hozzájuk való viszonyt is tükrözi.
Az öregedő lakosságban ezeknek a mutatóknak a feltárása és megértése komplex és összetett. Az értékelést, a mindennapi megélt életminőséget, a jóllétet olyan tényezők is befolyásolják, mint az elmúlt évek áttekintése vagy a közelgő véggel kapcsolatos gondolatok. Az érintettekben averziók alakultak ki a környezettel, a szociális és egészségügyi ellátással, a hozzátartozókkal vagy akár az ésszerűnek tűnő étkezési javaslatokkal szemben. A frusztráció gyakorlatilag elkerülhetetlen, a változtatások pedig nehézkesek.
Miért aggódunk?
Jellemző a jövőben bekövetkezhető életminőség-változásokkal kapcsolatos aggodalom. A csatlakozó félelem erősíti az agresszív reakciók lehetőségét vagy abúzusokhoz fordulást. A hivatásos szakemberek törekvéseit a kölcsönös bizalom helyett a gyanú árnyéka fedi. A kapcsolatot felszínesnek, az elérhető ellátási rendet pedig személyükre kialakított hiánygazdálkodásként élik meg. Sokukban megfordul az egyedül elmúlás fenyegető gondolata. Ezeknek a kérdésköröknek feloldásában az ellátó szolgálat minden szintű szereplőjének jelentős szerepe van.
Generációs különbségek
Lehetséges a betegség-mentes élet?
A betegség nélküli életévek növelése és az elmúlás előtti betegségek időtartamának lerövidítése szép gondolat, de önkéntelenül is felmerül ezzel kapcsolatban néhány kérdés. Ezek közé tartozhat például az életkor és a megjelenő betegségek közötti bizonytalan kapcsolat. Költői kérdésként csatlakozhat az előzőhöz például az, hogy a várható élettartam mennyire tekinthető személyre lebontható igazságnak, vagy az alkalmazott próbálkozások vagy ezek elmaradása és valós hatásuk a vég előtti betegség idejére, vagy, hogy milyen életminőség várhat rájuk az elkövetkezőkben.
Hosszú élet titka
A jövőt vizslató jóslatok nem foglalkoznak az érintettek szubjektív világával, a mindennapi jóllét szorongató kérdéseivel, a megélés és megítélés kérdéseivel és egyáltalában nem tartalmaznak egyénre lebontható, közérzetet javítható lehetőségekkel.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.