Orvosi tanácsok

Egészségmegőrzés idős korban

Ahogy öregszünk, egyre fogékonyabbá válunk a kisebb problémákra és a súlyosabb betegségekre is. Nagyon sokat tehetünk azonban ezek kockázatának csökkentésére – sőt, talán az elkerülésükre is – azzal, hogy aktívak maradunk, tápláló, természetes étrenden élünk, és alkalmazzuk a megelőzés módszereit is.

Porckopás

Az artrózis oka, hogy az ízületeket alkotó csontok végén a porc az évek múlásával pusztul. Nem kell azonban kizárólag a tüneteket — például a fájdalmat és a merevséget — enyhítő gyógyszerekre hagyatkoznunk, megpróbálkozhatunk az alábbi természetes módszerekkel is.

Ha altatókkal és fájdalomcsillapítókkal enyhítjük az artrózis tüneteit, kérdezzük meg orvosunkat a természetes alternatíváról! A receptre kapható gyógyszerek gyakran több problémát okoznak, mint amennyit megoldanak. Ha túlsúlyosak vagyunk, próbáljunk leadni néhány kilót! Már 2 kg testsúlycsökkenés is jelentősen csökkenti a térdet érő terhelést, s ez az artrózis romlását is lefékezi. Olyan mozgásformát válasszunk, amely javítja az ízületek mozgékonyságát, és enyhítheti a fájdalmat, miközben nem terheli meg nagyon a szervezetet – kérjük orvosunk vagy gyógytornászunk tanácsát! Együnk több halat! A kutatások szerint az olajos húsú halakban, például a lazacban és a makrélában található ómega-3 zsírsavak segítségével enyhíthetjük az ízületi fájdalmat.

Szedjünk glükózamint: ez a cukorvegyület a porcok egyik építőanyaga. A jelek szerint tartós szedésével lassítható a károsodás folyamata. Emellett kevesebb mellékhatása van, mint a receptre kapható gyógyszereknek. Olyan kiegészítőt keressünk, melyben kondroitin is van – ez szintén a porcok fontos alkotórésze.

Jót tesz egy kis meleg. Keverjünk össze lassú tűz felett 112 teáskanál eukaliptuszolajat és 50 gramm körömvirág balzsamot! Hagyjuk kihűlni, majd dörzsöljük be vele a fájó területet! Tegyünk rá műanyag fóliát és egy meleg, nyirkos törülközőt, s hagyjuk rajta 10-15 percig!

Visszértágulat

Testmozgással, rostokban gazdag étrenddel, valamint az alábbi vitaminokkal, gyógynövényekkel és zöldségekkel elkerülhető a műtét.

  • C-vitamin és bioflavonoidok: erősítik az érfalakat.
  • Gotu kola (tigrisfű): egészségessé teszi a kötőszöveteket, és feszesen tartja a visszerek falát.
  • Vadgesztenye-készítmények: megfékezik a visszérfal gyulladását és a visszértágulatot.
  • Csili, fokhagyma, hagyma és gyömbér: javítják a vérkeringést.

Biztos tipp

Ha műfogsorunk van, a drága és néha kellemetlen ízű szájvizek helyett mindennap öblítsük ki a szánkat egy pohár langyos víz, egy teáskanál só és néhány csepp mirrhatinktúra (gyógyszertárból) keverékével!

Látás

Idős korban gyakran romlik a látás. Idejében elkezdett kezeléssel azonban a folyamat megállítható, sőt akár vissza is fordítható.

Együnk sok narancssárga zöldséget és gyümölcsöt! Az ezekben lévő karotinoidok megóvják a retina éleslátásért felelős részét.

Naponta fogyasszunk antioxidánsokban gazdag ételeket! Az étrendünkben feltétlenül szerepeljenek gyümölcsök és zöldségek – különösen zöld levélzöldségek, például paraj -, s rendszeresen fogyasszunk halat és olajos magvakat is! A kutatások szerint ezek az ételek jelentősen csökkentik a sárgafolt-károsodás kockázatát.

Ha sárgafolt-károsodásban szenvedünk, érdemes lutein és zeaxanthin nevű antioxidánsokat tartalmazó táplálék kiegészítőket szedni. Úgy tartják, hogy az A-, a C- és az E-vitaminok e betegség mellett a szürke és zöld hályog kialakulását is gátolják.

Szellemi egészség

Igyekezzünk megőrizni szellemi aktivitásunkat, és támogassuk agysejtjeink egészségét!

Az olajos húsú halak, például a lazac, a makréla vagy a tonhal nagy mennyiségben tartalmazzák az egészséges agyműködéshez nélkülözhetetlen ómega-3 zsírsavakat.

A szójababban, a tojásban és a búzacsírában megtalálható lecitinből a szervezet kolint állít elő, amely azután acetilkolinná alakul át – ez fontos agyi ingerületátvivő anyag.

A ginkgót (páfrányfenyő) tartalmazó készítmények a perifériás keringés fokozásával javítják az agy vérellátását.

Csontritkulás

30 éves kor felett a csontok elkezdenek kalciumot veszíteni, ami aztán előrehaladott esetben csontritkulást okozhat.

  • Fogyasszunk zsírszegény tejtermékeket, vörös lazachúst (a szálkával együtt) és szójakészítményeket, mivel ezekben sok a kalcium.
  • Figyeljünk oda az üdítőital-fogyasztásunkra! Ezekben sok a foszforsav, amely elősegíti a csontok kalciumvesztését, s így a csontsűrűséget is hátrányosan befolyásolhatja.
  • A csontsűrűség növelése érdekében adjunk zsír-mentes tejport a levesekhez és mártásokhoz! Egy teáskanálnyi szárított tej-por mintegy 500 mg kalciumot tartalmaz.
  • Ha kalciumtartalmú táplálékkiegészítőt szednénk, válasszuk a kalciumkarbonáttal készülteket!
  • Rendszeresen végezzünk erősítő edzéseket, mivel ezek is növelik a csontsűrűséget! A legegyszerűbb megoldás a gyaloglás, de a súlyzózás is kitűnő. Ügyeljünk rá, hogy elég napfény érje a testünket! Ilyenkor D-vitamin képződik, amely segíti a kalcium beépülését.

Inkontinencia esetére

  • Előzzük meg a vese, a húg/hólyag és a húgyvezeték gyulladását áfonyáié ivásával! Hatóanyagai meggátolják, hogy a baktériumok megtapadjanak a húgyutak falán, magas C-vitamin-tártaima pedig segít a fertőzések megakadályozásában.
  • Végezzünk Kegel-gyakorlatot naponta legalább háromszor: képzeljük el, hogy el akarjuk állítani a vizelet áramlását, s feszítsük meg a gátizmokat! Három másodpercen át tartsuk feszesen az izmokat, majd lassan ernyesszük el azokat!
  • Ne igyunk túl sok alkoholt, és kerüljük a koffeint meg a nikotint is! Ezek mind vizelethajtó hatásúak. Ne engedjünk a kísértésnek, és továbbra is fogyasszunk bőséges mennyiségű folyadékot! Az a legjobb, ha annyit iszunk, hogy szabályos időközönként ürítsünk vizeletet. Ez segít a húgyhólyag „újratanításában”, valamint hígan tartja a vizeletet, így nem leszünk fogékonyak a különféle vesebetegségekre.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.