Az agyhártyagyulladás tünetei, kialakulása
Az idegrendszer fertőzéses-gyulladásos megbetegedései az egész szervezet betegségének részjelenségei. Két fő csoportra oszthatók, az agyhártyagyulladásokra és az agyvelőgyulladásokra. Ez a felosztás nem teljesen pontos, hiszen az esetek egy részében átfedik egymást, azaz az agyhártyagyulladás agyvelőgyulladással is jár, és viszont.
Az agyhártyagyulladás tünetei, kialakulása
Kórokozók egész sora okozhat agyhártyagyulladást, vírusok, baktériumok, gombák és élősködők. Felosztásuk többféle szempont szerint történik: gennyes vagy nem gennyes (aszeptikus); heveny vagy idült lefolyásúak.
Az agyhártyagyulladás jellemző tünetei: heves fejfájás, melyet diffúz, kétoldali tarkótáji és hátfájás is kísérhet. Láz, mely néha igen magas, néha hiányozhat is. Hányinger, hányás, nyugtalanság vagy aluszékonyság, néha zavart öntudat. Súlyos, baktérium okozta agyhártyagyulladásban: eszméletlenség.
Mi okozhatja az agyhártyagyulladást?
A nem gennyes – vírusok okozta – agyhártyagyulladások fordulnak elő a legnagyobb számban. Általában gyermekek és fiatal felnőttek betegszenek meg. A vírusok az első szakaszban enyhe emésztőrendszeri vagy légzőszervi megbetegedést okoznak.
Általában ez is – félelmetes hangzása ellenére – jóindulatú lefolyással bír, és a betegek panaszai már 3-4 nap múlva enyhülnek, és két hét alatt rendszerint nyom nélkül meg is gyógyulnak. Ezzel szemben a baktériumok okozta gennyes agyhártyagyulladás igen súlyos, életveszélyes, kezelés nélkül halálos betegség. Ezért, különösen, ha egyéb bakteriális gyulladásos betegség fennállása mellett jelentkeznek a tünetek, például arcüreggyulladás, tüdőgyulladás, gennyes mandulagyulladás, akkor azonnali kórházi kezelés szükséges.
Mennyire komoly ez a betegség?
Ma már a korszerű kezeléssel a halálozás 50-90%-ról 5-29%-ra csökkent. Még mindig előfordul azonban, hogy a betegek csak későn kerülnek orvoshoz, vagy olyanok a tünetek, hogy nem ismerik fel a betegséget. Az utóbbi években kisebb-nagyobb járványok alakultak ki hazánkban. Bizonyos kórokozók által okozott agyhártyagyulladások ellen már kifejlesztettek védőoltást.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.