Ellenségünk a cukor! Barátaink a zsírsavak!
A probléma nem csak az, hogy tudatosan fogyasztunk sok cukrot – például a teában vagy a kávéban -, hanem az is, hogy a kekszekben, kétszersültekben, cukrozott üdítőkben, cukorkákban stb. ugyanúgy ott vannak a finomított szénhidrátok, csak éppen nincs róla tudomásunk.
Mindenhol ott van!
Iparilag előállított élelmiszer gyakorlatilag nem létezik cukor nélkül: az öntetek, a mustár, de még a lazac is cukrozott.
Ha a cukor helyett természetes, nem feldolgozott szénhidrátokat fogyasztanánk, vagy ha legalább drasztikusan csökkentenénk étrendünkben a finomított szénhidrátok mennyiségét, nagy lépést tennénk előre egészségünk érdekében.
Cukor egyenlő betegségek!
A glikémiás index megmutatja, hogy egyes ételek hogyan emelik meg a cukor koncentrációját a vérben. A vércukorszint hirtelen emelkedése a hasnyálmirigyet inzulintermelésre készteti. Ezek a körülmények különböző betegségekhez vezethetnek. Ilyenek például az elhízás, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri betegségek, a zsíranyagcsere zavar, az akné (gyulladt, pattanásos bőr), a köszvény és néhány típusú daganat (prosztata-, vastagbél-, mellrák).
- Az omega-3 zsírsavak pótlásáról dióhéjban
- Az izzadás okai
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Túl sok a rosszból és túl kevés a jóból
A zsírsavaknak 3 fajtája van:
- telített zsírsavak,
- egyszeresen telítetlen zsírsavak,
- többszörösen telítetlen zsírsavak.
Egyre nyilvánvalóbb és tudományosan is megalapozott tény, hogy nem annyira a zsír mennyisége, mint inkább a minősége számít.
A zsíros ételek démonizálása ahhoz vezet, hogy kizárjuk étrendünkből a szervezetünk számára jó zsírokat is, és helyettük zsírszegény, de szénhidrátban bővelkedő ételeket kezdünk el enni.
Márpedig étrendünkben fontos szerepe van a zsírsavaknak!
A zsírsavak, különösen az omega-3, létfontosságúak: megóvnak minket a gyulladásoktól és a szív- és érrendszeri betegségektől.
Úgy tűnik, több krónikus degeneratív és gyulladásos betegség az omega-3 és omega-6 zsírsavak felborult egyensúlya miatt támad meg bennünket, és főleg ez utóbbiak túlzott fogyasztása miatt.
A másik probléma az, hogy az élelmiszeripar előszeretettel használ az emberi test számára feldolgozhatatlan hidrogénezett zsírokat, amelyek anyagcserénket teszik tönkre.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.