Komplementer orvoslás és alternatív gyógyászat
Az utóbbi években jelentősen nőtt a komplementer és természetgyógyászati módszerek iránti érdeklődés. Korábban elég nagy gyanakvás övezte e módszerek alkalmazását a nyugati orvoslás részéről. Változott a szemlélet, az orvosok nyitottabbak lettek, és az egész egészségügy kereste az utakat a komplementer medicina felé. Az elmúlt évtizedekben megindult a komplementer gyógymódok beillesztése az orvostudomány keretei közé. Ma már az sem szokatlan, hogy egy kórházban végezzenek masszázst vagy aromaterápiás kezelést.
A komplementer gyógymódok nagy része az ősi keleti, hagyományos orvoslásból származik, és több ezer éves tradíciókon alapul. A komplementer gyógymódokra általában jellemző a holisztikus (az embert egységesnek tekintő) szemlélet, és kevésbé az egyes tünetek vagy egyes szervek kezelése.
A háziorvos ma már esetleg elküldi a beteget oszteopátiás szakemberhez („csont-kovácshoz”), és sokan végeznek homeopátiás, akupunktúrás tanfolyamokat is, sőt néhány ágazat egyetemi oktatási keretekbe is bekerült.
A megfelelő terápia
Igen színes a komplementer gyógyítás palettája, és az is sok mindentől függ, melyik betegnek milyen módszer lesz alkalmas. Lehet, hogy már olvastunk e módszerekről, vagy vannak bizonyos ismereteink. Elképzelhető, hogy a terápia kiválasztásának eldöntése előtt mélyebben meg kell ismerni a módszerekben rejlő lehetőségeket.
Fontos az adott terápiás eljárás biztonságosságának és hatásosságának ismerete is. A manuális terápiák (oszteopátia és kiropraktika) és a hagyományos kínai gyógymódok, így az akupunktúra egyre több, ún. bizonyítékokon alapuló észleléssel, kezelési adatokkal rendelkeznek, amelyek valóban igazolják a kezelések hatásosságát. A reflexológiát és a shiatsut ilyen szempontból még nem vizsgálták ennyire alaposan.
Ez persze nem jelenti azt, hogy nem is volnának hatékonyak. Számos beteg igazolhatja, hogy e gyógymódok alkalmazása valóban javított az állapotukon.
A terapeuta kiválasztása
A legtöbb természetgyógyász szakember egyedül dolgozik, vagy természetgyógyász rendelőkben, központokban. A kezelések tiszteletdíj ellenében történnek. Legjobb, ha ismerőseink, barátaink vagy orvosunk tanácsa alapján indulunk el, akik már jártak egy-egy szakembernél, vagy ismerik munkájukat.
Ma már egyesületekbe, szakmai szervezetekbe tömörülnek az egyes módszerek képviselői, és pontosan kidolgozták a minősítések rendszerét is. Éppen ezért, legyünk óvatosak a „magányosan” dolgozó természetgyógyászokkal!
Magyarországon a természetgyógyászok működését 1997 óta miniszteri rendelet szabályozza, szervezeteik manapság megtalálhatóak a tematikus közhasznú egészségügyi címanyagokban és az interneten is.
A bölcs választás
Az aromaterápiás olajok alkalmazása is elővigyázatosságot igényel, mert némelyik szintén erős hatású, és pl. terhességben ezek alkalmazása nem ajánlatos. A legtöbb aromaterápiás olajat vivőanyaggal kell hígítani a bőrre cseppentés előtt. Ha rendszeresen járunk természetgyógyászati kezelésekre, orvosunkkal ezt is közöljük!
Mit várhatunk?
Az orvoshoz hasonlóan a természetgyógyász is a beteg kikérdezésével kezdi a vizsgálatot, és ezt a legtöbb esetben testi vizsgálat követi. Utána ismerteti az alkalmazott módszert, és megkezdi az első kezelést. A kezelések időtartama a fennálló probléma súlyosságától függ. Heveny derékfájdalomra például egy-két oszteopátiás kezelés is elegendő lehet, de krónikus állapotban hosszabb távú kezelést kell alkalmazni.
Akupunktúra
Az akupunktúra legalább 5000 éves, hagyományos kínai gyógyítási módszer. Rendszere azon alapul, hogy a szervezetben egy belső energiarendszer működik, és ha annak egyensúlya megbomlik, akkor keletkeznek a különböző betegségek. Az ősi Kínában 14 különféle ún. meridiánt különítettek el, amelyeken az energia áramlik. A meridiánokhoz akupunktúrás pontok kapcsolódnak: itt találkozik az energia és a vérkeringés. Testünkön 365 különböző akupunktúrás pont található. Minden pont vagy pontcsoport egy-egy szervvel áll kapcsolatban.
Az akupunktúrás szakember úgy vizsgálja az energiaegyensúly megbomlását, hogy a kórtörténet felmérése és a testi vizsgálat után megméri a csuklókon a pulzust (6-6 alkalommal). Ha sikerült fellelni az egyensúlyzavar helyét, finom steril tűket szúr a bőrbe a megfelelő pontokon az egyensúly helyreállítása céljából.
A nyugati orvoslás általában nem fogadja el a kínai hagyományos orvoslás módszereit, de az akupunktúrát illetően megoszlanak a vélemények, és az például bizonyos, hogy a fájdalom csillapítására alkalmas. Azzal magyarázzák a fájdalomcsillapító hatást, hogy az akupunktúra, a tűk alkalmazása serkenti az endorfmok elválasztását (ezek a szervezet természetes fájdalomcsillapító anyagai).
Akupunktúra alkalmazása
- Ízületi gyulladások, artritiszek,
- emésztőszervi betegségek,
- szénanátha,
- magas vérnyomás,
- migrén,
- fájdalomcsillapítás esetén.
Aromaterápia
Az aromás olajok alkalmazása is évezredekre tekint vissza, és a régi feljegyzések szerint kiterjedten használták e szereket. Európában az aromaterápiát a 20. század elején francia orvosok kezdték alkalmazni.
A kezelés abból áll, hogy az aromás olajat hígított formában a bőrre cseppentik, vagy inhalátum formájában belélegeztetik. Minden egyes aromaolaj sajátos tulajdonságokkal rendelkezik, és lehet ezeket kombináltan is adni. Aromaterápiát sokféle testi és lelki betegség és állapot esetén alkalmaznak. Érdeklődés övezi az aromás olajok szájon át történő adagolását is (orvosi aromaterápia), de ezzel rendívül óvatosnak kell lennünk, és orvosi ellenőrzés nélkül nagyon veszélyes lehet!
Aromaterápia alkalmazása
- Megfázás,
- asztma,
- bőrbetegségek, pl. akné, ekcéma,
- stressz okozta betegségek,
- húgyúti fertőzések esetén.
Gyógynövények
A gyógynövények alkalmazása a történelmi régmúltra nyúlik vissza. A világ legtöbb kultúrájában használtak gyógynövényeket különböző betegségek kezelésére.
A gyógynövények alkalmazásának is a holisztikus (a testet egységes egészként kezelő) szemléleti alapja van, amely szerint a gyógynövények helyreállítják a testi és lelki egyensúlyt, az egészséget, a mindenre kiterjedő „jóllét” érzését.
A gyógynövények alkalmazása ezek különféle feldolgozott formáikban, a gyógytermékekben történik: főzetek, forrázatok, porok, tinktúrák, kenőcsök, kapszulák stb. A terápia megkezdésekor előadódhat hányinger és hasmenés, és ilyen gyógytermék alkalmazása előtt is érdemes orvosunkkal, gyógyszerészünkkel vagy egy gyógynövény-szakértővel konzultálnunk.
Gyógynövények alkalmazása
- Emésztőszervi betegségek, pl. bélproblémák esetén,
- ekcéma, pikkelysömör és más bőrbetegségek esetén,
- fáradtságérzésnél,
- migrén esetén.
Homeopátia
A homeopátia az ún. „hasonszenvi gyógymód”. Serkenti a szervezet saját működéseit, mégpedig olyan, rendkívül kis mennyiségű anyagokkal, amelyek az eredeti betegséghez hasonló tüneteket váltanak ki.
Hippokratész ógörög orvos alkalmazta elsőként a homeopátiát, de mégis leginkább a 18. századi Samuel Hahnemann német orvos nevéhez kötik, mert részleteiben ő foglalkozott igen sokat a homeopátiás gyógyítással.
A homeopátiát sokféle tünet, bántalom esetén lehet alkalmazni; egyesek jobban, mások kevésbé reagálnak a kezelésekre. A gyógyszertárakban ma már több homeopátiás gyógyszert forgalmaznak (Magyarországon is – a szerk.). Mielőtt bármely terméket megvennénk és alkalmaznánk, mindig konzultáljunk a homeopátiás orvossal is!
Homeopátiás alkalmazások
- Allergiák,
- szorongások,
- asztma,
- ekcéma,
- menstruációs zavarok, változó kor esetén.
Manuális terápiák
Az oszteopátia és kiropraktika összefoglaló elnevezése. A 19. században alakultak ki ezek a módszerek saját oktatással, vizsgákkal. Mindkettő megelőzésre és kezelésre alkalmas módszer, és elsősorban a mozgásszervi fájdalmak tekintetében. A kezelés összetett: tanácsadás, étrendi javaslatok, a gerincen és egyéb ízületeken végzett manipulációk, a lágy részek masszázsa.
Manuális terápiák alkalmazásai
- Asztma,
- derék-, hát- és nyakfájdalom, isiász,
- emésztési zavarok,
- fejfájás,
- álmatlanság esetén.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.