Utazás és sportok alvadásgátlóval – Mi az utazási trombózis?
Ha tartós alvadásgátló kezelésben részesülök, szükséges-e, hogy orvosi igazolást hordjak magamnál?
Ez igen jó gondolat akkor, ha tartós alvadásgátló kezelésben részesül. Sokkal egyszerűbb az orvosi ellátás egy balesetnél, eszméletlen beteg esetében, ha a papírjaiból kiderül, hogy alvadásgátló kezelést kap.
Nálunk nem divat, de Amerikában nyakláncokba gravírozzák, hogy „warfarin”, így a mentős könnyen észreveszi. Hasonló ez a rendszer a cukorbetegekéhez, az ő esetükben is hasznos felhívni a figyelmet az inzulinkezelésre.
Mi az utazási trombózis?
Az utóbbi években hosszabb, transzkontinentális repülőutak után többen hirtelen összeestek és meghaltak a repülőtéren tüdőembólia következtében. Ez hívta fel a figyelmet a hosszú utakon, a turistaosztály szűk ülései miatt előforduló trombózisra.
Az utazási trombózisra hajlamosító tényezők:
- 6-8 órát meghaladó utazás szűk helyen (ez autóbusz is lehet),
- 60 év feletti életkor,
- meglévő visszértágulatok,
- vénás keringési zavar,
- elhízottság,
- fogamzásgátló kezelés, ül. hormonpótló kezelés (főként dohányzással súlyosbítva),
- ismert trombofília,
- terhesség egyéb rizikófaktorokkal.
Mi a teendő az utazási trombózis megelőzése érdekében?
A közepes és a magas kockázat fennállását az orvos állapítja meg. Mindkét kategóriában javasolt, hogy az utazás napján (és a visszaút napján) l-l ampulla nagy kockázatnak megfelelő profilaktikus LMWH dózist kapjon a beteg a bőre alá.
Súlyosabb esetben már két nappal az utazás előtt elkezdhető. A magas kockázati csoportban, akiknek szerzett vagy örökletes trombofíliájuk van, daganatos betegség miatt műtötték őket, vagy kemoterápiát kapnak, az orvosnak kell eldönteni, hogy alkalmas-e a beteg a hosszú légi, vagy autóbuszos utazásra.
Mi az utas feladata az utazási trombózis megelőzése érdekében?
- Óránként tegyen pár lépést a repülőn, buszon (két óránként 5 perc).
- Ne üljön hosszan keresztbe tett lábakkal.
- Igyon sok folyadékot.
- Ne igyon sok kávét (mert kiszáradást okoz).
- Hordjon laza cipőt, ruhát.
- Lábfejét az ülés alatt rendszeresen tornáztassa.
- Viseljen kompressziós harisnyát.
Milyen gyakori az utazási trombózis?
5000 méter magasságig elhanyagolható, utána elég meredeken emelkedik: 7500 m-nél 3 eset fordul elő 1 millió utasonként, míg 10 000 m körül 5 tüdőembólia alakul ki 1 millió utas közül, ami az utasok számát tekintve nem elhanyagolható.
Milyen sport ajánlott egy kezelt trombózisos betegnek?
A trombózisos eseményt követően 6-8 hétig sporttevékenység végzése nem ajánlott. Ugyanakkor a séta, az alsó végtagizompumpa, úszás egyenesen kedvező hatású.
- A tartós alvadásgátló kezelés mindenképpen növeli a vérzés veszélyét, tehát olyan kemény sportok űzése (különösen, ami fej- és koponyasérülést okozhat) szigorúan tilos (boksz, súly-emelés, foci, birkózás, ázsiai küzdősportok).
- Az ilyen jellegű sportokat abba kell hagyni. Nem folytatható továbbá balesetveszélyes sportolás (motocross, autóversenyzés stb.) A tánc, a bowling és minden olyan sport, ahol az ellenfeleket háló választja el egymástól, nyugodtan űzhetők. Vitorlázás, evezősportok, szobasportok szintén.
- Figyelni kell azonban a lovaglás, biciklizés, sízés, korcsolyázás esetén, ezeknek nem mindegyik formája biztonságos a sérülések okozta vérzéses szövődmény miatt.
Trombózisos betegnél ajánlott és tiltott sportok | |
---|---|
Ajánlott | Tiltott (nem ajánlott) |
séta | sízés |
úszás | korcsolyázás |
tánc | biciklizés |
bowling | küzdősportok |
vitorlázás | motorozás |
evezős sportok | autóversenyzés |
túrázás | hegymászás |
búvárkodás |
A beteg legfontosabb feladata, hogy figyeljen saját magára. Amit jól bír. semmi kóros következménnyel nem jár, és az engedélyezett sportok közé tartozik, haszonnal űzhető.A nemzetközi versenyek által megkövetelt fizikai állóképesség olyan módon igénybe veszi a mélyvénás trombózison, tüdőembólián átesett beteg szervezetét, hogy csak a sportorvos engedélyével folytathatja a versenyszerű sportolást, míg hobbiszinten a legtöbb említett sport szabadon gyakorolható.
Lehet-e búvárkodni?
Ezt a kérdést mindenképpen az orvosnak kell eldönteni és lehet, hogy a kérdés eldöntésére vizsgálatokat kell végeznie. Általában a trombózist követő első 6 hónapban nem lehet készülékkel merülni, utána is csak akkor, ha a tüdőnyomás, az ellenállás, a vérnyomás stb. rendben vannak. Általában az emberek 5%-ának van egy kis lyuk a szívén a két pitvar között: ezt sok esetben csak részletes célvizsgálatokkal lehet kideríteni, általában elmondható, hogy zavart a keringésben nem okoz. Ugyanakkor merülés során a nyomásviszonyok alakulhatnak úgy, hogy a jobb pitvarból az alvadék a bal pitvarba kerül, amit egy szívösszehúzódás közvetlenül az agyba préselhet.
Lehet-e túrázni és hegyet mászni?
A magashegyi mászások terve esetén beszélni kell az orvossal, mert a magasban kevesebb az oxigén: ez különösen korábbi tüdőembóliánál fontos. Ugyanakkor a leesés veszélye és ebből fakadó sérülés (pl. koponyatrauma) igen magas. Ezért a megítélés mindig egyéni.
A túrázás általánosságban véve hasznos és veszélytelen. Kompressziós harisnya használata ajánlott. A megítélést itt is az éppen tervezett terhelés nagysága határozza meg.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.