Tészták – hizlalnak?
Sok ember, ha rossz kedve van, szívesen vigasztalódik egy nagy tányér paradicsomos-sajtos spagettivel és húsgombócokkal. Olyan nagy baj ez? A száraztészta 100 g-jában legalább 380 kcal energia van, ami bizony elég sok, és magas a szénhidráttartalma is. Mindez vajon gyilkossá teszi a tésztát, vagy legalábbis hizlalóvá?
A legtöbb alacsony szénhidráttartalmú fogyókúrás diéta tiltja a kenyérfogyasztást, mondván, hogy hizlal. Van igazság abban, hogy a sok keményítőt és erősen finomított szénhidrátot tartalmazó élelmiszerek, például a fehér kenyér, a fehér rizs és a burgonya, hirtelen megemelik a vércukorszintet, amely azután hamarosan ismét lezuhan, és az ember megint éhes lesz. így nehéz fogyókúrázni.
Vajon a tészta is ebbe a kategóriába tartozik?
A válasz: nem. A glikémiás index (GI) egytől százig rangsorolja az élelmiszereket aszerint, hogy mennyire emelik meg a vércukorszintet. Míg egy szelet fehér kenyér Gl-je 80 is lehet, a spagettié mindössze 44, a masnitésztáé 46.
Hogyan lehetséges ez?
Elvégre mind a kenyér, mind a tészta búzalisztből készül. Igen, de nem ugyanolyanból. A tészták zöme durumbúzából vagy más, keményebb búzafajtából készül, olyanból, amelyet durvábbra őrölnek. Az emésztőrendszer enzimjei ezeket lassabban bontják le, illetve ezek gazdagok rostban. Ezért ha nem eszünk belőle sokat, a tészta nem emeli meg a vércukorszintet.
Persze ha túl sokat eszünk belőle, a tészta – csakúgy, mint bármely más étel – hizlal. A zsíros, tejszínes, sajtos, vajas mártások pedig sajnos egyből eltüntetik a tészta alacsony GI-jével járó előnyöket.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.