Fájdalom enyhítése

Becsípődéses szindróma (vállban)

Tünetek

  • Az egész vállra kiterjedő, sajgó fájdalom.
  • A kar felemelésekor vagy hátranyúláskor érzett fájdalom.
  • Fájdalom vagy „elakadás-érzés” a kar leeresztésekor.

Veszélyeztetett csoportok

A jelenség szinte mindenkinél megfigyelhető, de az emberek többségénél nem okoz sem fájdalmat, sem egyéb tüneteket. A leggyakrabban a szobafestőknél, ácsoknál és egyéb olyan személyeknél okoz panaszokat, akik a karjukat a fejük fölé emelve dolgoznak, akik valamilyen dobó atlétikai sportot űznek, vagy akiknek a munkájukhoz ismétlődő karmozdulatok szükségesek.

Megelőzés

A vállban kialakuló ízületitömlő-gyulladás időben megkezdett kezelése segíthet a betegség megelőzésében.

Kialakulása

A kar felemelésekor a karcsont feje a lapocka csúcsának nyomódik, és ilyenkor becsípődhetnek vagy összenyomódhatnak a vállízületi tokot alkotó inak és/vagy a nyálkatömlők (amelyek az ízületben az ín súrlódását csökkentik). Az ízület túlzott használata ízületitömlő-gyulladást okoz, amely tovább csökkenti az ízület mozgásterét. A csontnyúlványok kialakulása – amely gyakori idült gyulladás esetén – tovább ronthatja az állapotot.

Mit tegyünk?

A fájdalom és a gyulladás csökkentésére szedjünk aszpirint, ibuprofent vagy egyéb, nem szteroid gyulladáscsökkentő szert.

Mozgástartomány-gyakorlatok a vállra

A váll fájdalmainak kezelésére csak olyan gyakorlatokat végezzen, amelyeket szakorvos vagy gyógytornász írt elő. Az alábbi gyakorlatokat azonban szinte mindenki bátran elvégezheti – feltéve, hogy ezt lassan teszi, és hogy a mozgás nem okoz számára fájdalmat.

  • Könyök: lassan hajlítsa be, majd egyenesítse ki a könyökét; ha ez fájdalmat okoz, próbálja meg közben a mellkasához szorítani a karját!
  • Alkar: mozgassa az alkarját fel- és lefelé, illetve oldalra!
  • Csukló: mozgassa a csuklóját lassan fel- és lefelé, majd jobbra és balra!
  • Kéz: nyissa ki és zárja össze a tenyerét; egy puha labda vagy a terápiás gyurma markolgatása erősíti a kar izmait.

Alternatív terápiák

  • Gyógytorna: A megfelelő edzésprogram mellett a gyógytornász hővel, jegeléssel, elektromos ingerléssel, ultrahanggal és masszázzsal is megpróbálhatja csökkenteni a fájdalmat.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.