Gyulladásos bélbetegség
Talán egy dühöngő bölénycsorda toporzékol a beleiben? A görcsök, a fájdalom, a vérzés és a hasmenés azt jelezheti, hogy gyulladásos bélbetegsége (angol rövidítéssel IBD-je) van – ez valójában gyűjtőnév mindazon betegségekre, amelyek gyulladást okoznak a belekben. A leggyakoribbak közé tartozik a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa (ejtsd: kolitisz ulceróza; fekélyes vastagbélgyulladás).
Tünetek a beleken
A Crohn-betegség hatására fekélyek keletkeznek a vékony- és a vastagbélben, valamint néha a végbél környékén is. A gyulladás más környező szervekre, például a húgyhólyagra és a hüvelyre is átterjedhet egy rendellenes összeköttetésen, az úgynevezett sipolyon keresztül. A Crohn-betegség további jellemző vonása a csökkent étvágy és a fogyás. Noha egyelőre még nincs gyógymódja, a gyógyszerek enyhíthetik a fájdalmat, s olykor a betegség remisszióját (a kórtünetek átmeneti enyhülését) is elősegíthetik.
A fekélyes vastagbélgyulladás a vastagbél és a végbél nyálkahártyáját érinti
Több változata is van, például a végbél vérzéséről és az állandó székelési ingerről felismerhető proctitis (ejtsd: proktitisz; végbélgyulladás), amely a végbélre korlátozódik. A bal oldali colitis (ejtsd: kolitisz; vastagbélgyulladás) a végbéltől kezdődően a szigmabélre és a vastagbél leszálló ágára is kiterjed, míg a pancolitis (ejtsd: pánkolitisz) a teljes vastagbél megbetegedése (pan = egész); e két változat jellemző tünete a véres hasmenés, a görcsök és a fogyás. Egyelőre nem ismerik az IBD okát, bár az orvosok egyre közelebb kerülnek a válaszhoz.
Egy nemrég folytatott vizsgálat során azoknál az egereknél, amelyekből hiányzott egy, a bélsejtek stresszkezelését segítő jelzőmolekula, IBD alakult ki. E molekula hiányában a belek gyulladásba jöhetnek, így baktériumok telepedhetnek meg a bélfalon, ami viszont beindítja az immunrendszert. Az eredmény: krónikus gyulladás. A betegség fellépésében örökletes tényezők is közrejátszhatnak.
Ne csüggedjen!
Az első teendők
A betegséggel járó rossz közérzet és fájdalom miatt gyorsan akar majd cselekedni – nagyon helyesen. Tegye a következőket.
1. Vegyen be fájdalomcsillapítót!
A gyulladásos bélbetegségben szenvedő páciensek legtöbbje csak enyhe hasmenést, felfúvódást és görcsöket tapasztal. Ha fájdalma is enyhe, a négy-hat óránként szedett paracetamol elég lehet a gyulladás és a kellemetlen érzés mérséklésére.
2. Szedjen rosttartalmú táplálékkiegészítőt!
A rosttartalmú étrend-kiegészítők csillapíthatják – a széklet térfogatának növelése révén – az enyhe hasmenést és a görcsöket. Először azonban kérje orvosa tanácsát, és kezdetben csak keveset használjon belőlük, hogy lássa, miként reagál a szervezete. Ne alkalmazzon mellettük hasmenés elleni szereket, például loperamidot, kivéve, ha orvosa javasolta.
3. Hívja fel orvosát!
Ha a bélműködésében tapasztalt változás tíz napnál hosszabb ideig tart, forduljon orvoshoz. Amennyiben fáj a hasa, véres a széklete, vagy láza van, keresse föl mielőbb.
Mit tehet az orvos
A szakember először is elvégez egy sor vizsgálatot, köztük az alábbiakat: vérvizsgálatot az alacsony vörösvérsejtszám és a gyulladás kimutatására; székletvizsgálatot vér és fertőzés kimutatására; kontrasztanyagos röntgenvizsgálatot (egy fehér folyadék segítségével láthatóvá teszik a röntgenfelvételen a bélkontúrt, a fekélyeket); szigmoidoszkópiát és kolonoszkópiát (részleges és teljes vastagbéltükrözést, amelyek során fényforrással ellátott eszközzel vizsgálják meg a vastagbél egyes részeit); komputertomográfiát (CT-t, vagyis egyfajta röntgenvizsgálatot, amely azonban sokkal részletesebb képet ad, mert keresztmetszeteket készít a testről). Miután bebizonyosodott, hogy önnek IBD-je van, az orvos az alábbi gyógyszerek közül írhat föl egyet vagy többet.
Immunszuppresszánsok. Ezeket a szereket – amelyek az immunrendszer működésének gátlásával csökkentik a gyulladást – súlyosabb esetekben alkalmazzák. Egyes változataik (például az azatioprin és a 6-merkap-topurin) hatásának érezhetővé válásához három-hat hónapra is szükség lehet, ezért gyakran kortikoszteroidokkal együtt adják őket, amelyek gyors enyhülést kínálnak.
Biologikumok. Ezek az új készítmények olyan molekulák elleni anyagokat tartalmaznak, amelyeknek fontos szerepük van az IBD-re jellemző gyulladás fenntartásában. Idesorolható például az infliximab és az adalimumab, amelyekkel igen hatékonyan kezelhetők a heveny fellobbanások. Az egyik legfrissebben engedélyezett ilyen gyógyszer, a certolizumab pegol a gyulladást kiváltó TNF-alfa nevű fehérjét gátolja, még mielőtt az serkenteni tudná a gyulladást. Szintén nemrég kapta meg az engedélyt a natalizumab, amely az immunsejtek bizonyos, a gyulladások előidézésében szerepet játszó molekuláit akadályozza. E gyógyszerek csak injekció vagy infúzió formájában adhatók.
Antibiotikumok. Orvosa antibiotikumokat is fölírhat önnek, különösen abban az esetben, ha Crohn-betegsége van. Ezek a szerek egyrészt segíthetnek a tályogok gyógyításában, másrészt csökkenthetik az ártalmas baktériumok mennyiségét, és egyúttal elnyomják az immunrendszer gyulladásokat erősítő részét is.
Azonnali enyhülés
Aki gyulladásos bélbetegségben szenved, annak az enyhülés mindig megváltás – és minél gyorsabban jön, annál jobb. Íme néhány ötlet állapota gyors javításához.
Mélylégzés. Az IBD okozta rossz közérzet részben a szorongásra vezethető vissza. Szánjon néhány percet légzőgyakorlatokra: ezek nemcsak a stresszt enyhítik, de a hasizmok ellazításában is segítenek, s ezáltal enyhíthetik a görcsöket, és normalizálhatják a bélműködést. Az is elég lehet, ha eltölt néhány percet a kertjében, vagy valamilyen más, pihentető tevékenységet végez.
Megnyugtató meleg fürdő. Ha egy jó meleg fürdőt vesz a kádban, az oldja a felgyülemlett feszültséget, a stresszt. A meleg víz emellett jótékony, izomlazító hatású is.
Segítsen magán!
Betegsége tüneteinek kezelésében elsőrendű fontosságú, hogy együttműködjön orvosával. Az alábbi módszerek enyhíthetik fájdalmát és az egyéb kellemetlenségeket.
Rosttartalmú táplálékkiegészítők és hashajtók. Tüneteitől függően a hasmenés elleni készítmények, például a rosttartalmú táplálékkiegészítők vagy a loperamid, illetve a hashajtók is segíthetnek. Először azonban kérje orvosa tanácsát, mert még ezek a szerek is túl erősek lehetnek emésztőrendszerének, vagy súlyosbíthatják panaszait.
Rostban szegény átmeneti étrend. A gyulladásos bélbetegség által érintett beleket a korpa (a gabonafélék szemtermésének külső héja) ugyanúgy irritálhatja, mint a sörte a puha arcot. Sőt ilyen betegség esetén még a friss zöldségek és gyümölcsök hatására is könnyen kiújulhat a hasmenés. A legjobb tehát, ha az IBD fellobbanásakor nem eszik szemes gabonatermékeket, olajos magvakat, egyéb magokat és kukoricát, mert ezek fokozhatják a görcsöket. A fellobbanás elmúltával viszont fokozatosan újra fogyaszthatja ezeket az ételeket, már csak azért is, mert fokozzák a butirát termelését: ez a zsírsav gyulladáscsökkentő hatású, és segít megőrizni a belek nyálkahártyájának egészségét.
Testmozgás. A rendszeres mozgás enyhítheti a stresszt, javíthatja a hangulatot és rendszeresebbé teheti a bélműködést. Egy kanadai vizsgálat során már hetente háromszori, mindössze 30 perces séta is mérsékelte a tüneteket, és hozzájárult a jó közérzethez.
Hipnózis. Kérdezze meg orvosától, használhat-e ez a fajta kezelés. Egyes adatok szerint a hipnózis, amelynek során a páciens egy terapeuta segítségével relaxált állapotba kerül, enyhítheti a hasfájást és a felfúvódást.
Ne egyen zsíros ételeket, tejterméket és édességet! Az ételek nyilvánvalóan befolyásolják az emésztőrendszer működését – egy részük kedvezően, mások inkább hátrányosan. Érdemes lehet elkerülni a zsíros ételeket, amelyek görcsöket és felfúvódást okozhatnak. Az angliai Newcastle-i Egyetem kutatói azt találták, hogy a legtöbb vörös húst és feldolgozott húskészítményt fogyasztó fekélyes vastagbélgyulladásos páciensek esetében ötször nagyobb a fájdalmas visszaesések kockázata, mint azokéban, akik csak kevés ilyen ételt esznek.
Tanácsos lehet elkerülni a tejtermékeket is, mivel ezek fokozhatják a hasmenést, a görcsöket és a felfúvódást, ha azonban elhagyja őket étrendjéből, feltétlenül szedjen kalciummal és D-vitaminnal dúsított táplálékkiegészítőt, mivel az IBD-s betegek az átlagosnál hajlamosabbak a csontritkulásra. Ha valami édesre vágyik, álljon ellen a sütemények csábításának, s egyen inkább friss gyümölcsöt, amely csökkentheti a gyulladásos bélbetegség kockázatát. Több tanulmány is kimutatta, hogy a finomított cukrot tartalmazó desszertek háromszorosára növelik a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás veszélyét.
Fogyasszon kevesebb kólát és csokit! Holland kutatók több mint 1300 fő bevonásával végzett vizsgálatuk során megállapították, hogy ezeknek a termékeknek a fogyasztása duplájára növeli a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás kockázatát.
Ha nagyobb a baj
Műtét akkor válik indokolttá, ha a vastagbél működése tartósan gátolt, vagy a bélfalon fisztulák, lyukak keletkeznek. Ebben az esetben az alábbi kezelések valamelyikére lehet szükség.
Béltágítás. Crohn-betegségben alkalmazott beavatkozás, amelynek során a hegszövetek miatt beszűkült bélszakaszt tágítják ki.
Laparoszkópos műtét. Minimálinvazív (a lehető legkisebb beavatkozással járó) operáció a Crohn-betegség kezelésére; a sebész eltávolítja a bél károsodott részét, és egyesíti az egészséges szakaszokat.
Ileoanális anasztomózis. A sebész a teljes vastagbél eltávolítása után kisebb tasakot alakít ki a vékonybél végéből, és ezt csatlakoztatja a végbélnyíláshoz. A módszer megszünteti a fekélyes vastagbélgyulladást, viszont a nap folyamán így gyakran kell majd lágy székletet ürítenie.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.