Fájdalom enyhítése

Idegi fájdalom (idegzsába) okai és természetes kezelése

Az idegi fájdalmak megnevezésére sokféle fogalom létezik. Leggyak­rabban az idegzsába (neuralgia) szót használjuk (azt jelenti, hogy magát az ideget éri a fájdalom, különösen az arcon, ilyenkor arcidegzsábáról beszé­lünk), de idetartozik az ülőidegzsába is (isiász, a gerincoszlop alsó részéből kiinduló, mindkét alsó végtagon vé­gigfutó ülőideg fájdalma), és bármilyen ideg gyulladására használjuk még a neuritisz kifejezést.

Testi és lelki okok

Az idegi fájdalomért – amely leg­inkább sajgó, zsibbadó, szúró, ma­ró, égető érzésként nyilvánul meg rengeteg testi és lelki tényező tehető felelőssé. A leggyakoribbak közé a keringési rendellenesség, a rossz tar­tás, a helytelen étrend, a stressz és a megerőltetés tartozik. A természetes terápiák enyhítik a kellemeden érzé­seket.

Gyógyétrend és gyógytáplálkozás

Együnk rengeteg nyers zöldséget és friss gyümölcsöt. Ha arra gyanak­szunk, hogy a reakciót élelmiszer vál­totta ki (élelmiszer-allergia vagy -in­tolerancia), akkor gyümölcsléből (al­mából és körtéből) vagy zöldségléből (sárgarépából és céklából) álló, negy­vennyolc órás tisztítókúra segíthet. A következő táplálékkiegészítők szedé­sét javasoljuk: A-, C-, E-vitamin és B-vitamin-komplex, az ásványi anya­gok közül magnézium, kalcium és szelén, valamint ómega-3 és ómega-6 zsírsavak (például halolaj, lenmagolaj és borágóolaj).

Az ananászból kivont bromelin enzim természetes idegfáj­dalom-csillapító. Vegyünk be belőle napi 3 g-ot étkezések között. Be tu­dunk szerezni olyan multivitamin-komplexeket is, amelyek a felsorolt összetevőket tartalmazzák.

Gyógy növényterápia

Az idegi fájdalom csillapítására igyunk ginzeng-, komló-, halméregfa-, kökörcsin-, golgotavirág-, vízmellékicsukóka- és macskagyö­kérteát. Az isiász kezelésére két át tört fokhagymagerezdet tegyünk 2,5 dl (hideg vagy meleg) tejbe, és igyuk naponta.

Ha negyvennyolc órán át iszunk sárgarépa és cékla levéből készí­tett ivólét („léböjtkúra”), az segít az enyhébb idegi fájdalom csilla­pításában.

Homeopátia

Az arcidegzsába enyhítésére ve­gyünk be nadragulyát és sisak­virágot, idegsérülés esetén pedig orbáncfüvet C6 hígításban.

Masszázs és aromaterápia

Enyhülést hoz, ha a fájó területeket kétcseppnyi fajdbogyó-, borsmen­ta- vagy mirhaillóolajjal masszíroz­zuk (vagy Olbas-olajjal). Kipróbál­hatjuk a rozmaring-, a levendula-, a szegfűszeg-, a bazsalikom- vagy az eukaliptuszolajat is. Az orbáncfű olaja bedörzsölve szintén jó fájda­lomcsillapító hatású.

Elektromos segédeszközök

A TENS és a GigaTENS készü­lék a legtöbb idegi fájdalom esetén nagyon hatásos, bár nem annyira, mint a herpesz okozta ideggyulla­dás kezelésében. A kézi és a vibrá­ciós masszírozógép szintén hatásos, ha használat közben elég erősen, legalább negyvenöt percig nyomjuk őket a kezelendő területre. 100 Hz-en működnek leghatékonyabban.

Relaxáció és jóga

A stresszkezelő technikák közben végezzünk légzésgyakorlatokat olyan testtartásban, amely segít az izomfeszülésekre összpontosítani, különös tekintettel a gerincoszlop és a hát izmaira. Ha a relaxációs gyakorlatokat választjuk, ajánlatos szakember tanácsait követnünk.

Hidroterápia

A váltott hideg-meleg pakolás csökkenti a fájdalmat és gyorsítja a gyógyulást. A testhőmérsékletű fürdő is enyhítő hatású. Az óvatos testmozgás, például a szaunával vagy gőzfürdővel kiegészített úszás szintén segít.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.