Lelki tanácsadás és pszichoterápia
A legegyszerűbb megfogalmazásban a lelki tanácsadás és a pszichoterápia egyaránt „beszélgetős” terápia. Az ilyen terápiák általában arra ösztönzik a beteget, hogy nyugodt körülmények között, szakképzett és tapasztalt terapeutával beszélgessen önmagáról és a gondjairól. A terapeuta segít kifejezni érzéseinket, segít abban, hogy magunkba nézzünk, és meglássuk problémáinkat, majd rávezet bennünket a megoldásra is.
Lelki tanácsadás
A lelki tanácsadás nagyon jól szervezett, szabályozott, széles körben elterjedt terápiás módszer. Biztonságos és gyengéd eljárás, amely fontos és hatékony módja annak, hogy segítsen a stresszhelyzetben vagy feszültségben élő embereknek, beleértve a szélsőséges lelki vagy testi fájdalommal járó események hatásának enyhítését (ilyen például egy zátonyra futott kapcsolat, a feleslegességérzés, a nyomasztó adósság vagy a szexuális teljesítőképtelenség okozta gyötrődés).
Pszichoterápia
A pszichoterápia – a rendszeres lelki tanácsadáshoz hasonló – módszer. Kiválóan alkalmas arra, hogy kimondassa az emberekkel érzelmi és mentális problémáikat, majd támogatást és iránymutatást adjon megoldásukhoz. Ugyanakkor jóval több ennél: a betegség mélyebben fekvő, gyakran rejtett gyökeréig ás le, és megpróbálja elérni, hogy a páciens megértse saját lelki problémáit, és szembenézzen velük. A terápiás kezelés egyéni vagy csoportos lehet.
A XX. század elejétől, a Sigmund Freud, Carl Gustav Jung és Wilhelm Reich nevével fémjelzett kezdetektől fogva a pszichoterápia egyre szerteágazóbb lett, és a módszerek sokféle stílusát és típusát vonultatta fel. Általában a következő terápiákra nyílik lehetőség: kölcsönös konzultáció, az értő figyelem módszere, véletlenszerű csoportok, alaklélektan (Gestalt-pszichológia), humanisztikus pszichológia, jungi vagy analitikus pszichológia, bioenergetika, pszichoanalízis (freudi pszichoterápia), Rogers-féle személyközpontú terápia, pszichoszintézis, transzperszonális pszichológia, tranzakció-analízis és kognitív terápia.
A terapeuták – akik közt egyre növekvő számban találunk orvosokat is – többnyire a pszichoterápia egy bizonyos ágát ismerik és művelik behatóan, de a többivel is tisztában vannak, így ha maguk nem tudnak is segíteni a hozzájuk forduló betegnek, mindenképpen tudnak neki javasolni olyan szakembert, akihez az ő esetével fordulhat.
Szerepük a lelki- és testi fájdalomcsökkentésben
A lelki tanácsadás és a pszichoterápia hatékony módszer a legtöbb mentális és érzelmi fájdalom, valamint az esetenként velük járó testi fájdalom kezelésére.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.