Fájdalom enyhítése

Székrekedés okai, természetes kezelése

A székrekedés úgy alakul ki, hogy a felhalmozódott salakanyag elakad a vastagbélben, és nem tud továbbjut­ni. Ennek leggyakoribb oka a hely­telen étrend, a csekély folyadékfo­gyasztás, a mozgáshiány, a szorongás és a stressz. Az egészséges bélmozgás nagyon fontos az egész szervezetnek. Ha a méreganyagok bejutnak a véráramba, onnan a test minden részé­be szétterjedhetnek, és olyan pana­szokat okozhatnak, mint fejfájás, fáradtság, ízületi és izomfájdalom vagy allergiás reakciók.

Kolon-hidroterápia (vastagbél-irrigáció)

Némely természetgyógyász a kolon-hidroterápiát, a vastagbél átmosására szolgáló kezelést tanácsolja erre a panaszra. A vastagbél-irrigáció során a végbélnyilasba egy tömlőt helyez­nek amelyhez két cső csatlakozik. Az egyiken vizet pumpálnak a vastagbélbe, a másikon pedig szerencsés esetben távozik a beékelődött, a bélrendszer működését akadályozó bélsár.

A módszer drasztikusabb, mint egy egyszerű beöntés, amelyet a legtöbb ember saját magán is könnyedén el tud végezni, és vannak bizonyos kockázatai is. Különleges berendezésre van szükség, hozzáértő kezelővel, és fontos a nagyfokú higiénia betartása is.

Naturopátia

A hasra helyezett forró vizes tömlő enyhíti a fájdalmat, a lenmagolaj pedig útifűmaghéjjal (psyllium) együtt bevéve segít kitisztítani a renyhe beleket. Fontos a rendszeres testmozgást is.

Gyógyétrend és gyógytáplálkozás

Az aszalt szilvának természetes has­hajtó hatása van, de csak rövid tá­von. Sohase szedjünk hosszasan hashajtókat! Fokozzuk inkább a növé­nyi rostok fogyasztását (együnk sok korpát, teljes őrlésű gabonaféléket, friss gyümölcsöt és nyers zöldséget, barna rizst), és kerüljük a finomított élelmiszereket. Igyunk sokat: napon­ta legalább hat-nyolc pohár tiszta, lehetőleg szűrt vizet. Étrendünk fel­tétlenül tartalmazzon sok káliumot. A fokhagymával és hagymával dúsí­tott sárgarépa- és zellerlé is segíthet.

Gyógynövény-terápia

A szenna hüvelye és a cascara sag­rada (Rhamnus purshianus) kérge gyógyteaként erőteljes hashajtó ha­tású, de gyomorpanaszokat okozhat. A kamilla, a komló és az édeskö­mény ellensúlyozhatja ezeket a hatá­sokat, ám gyengédebb megoldás a lenmagolaj (egy evőkanálnyi reggel és este) vagy a pongyola pitypang. A pitypang levelét vagy gyökerét el­készíthetjük salátának, teaként pedig naponta háromszor igyunk belőle. Az afrikai aloe (Aloe africana) és a vörös szilfa tabletta vagy por formá­jában szintén hatásos.

Masszázs és aromaterápia

Tíz-tíz csepp majoránna- és rozma­ring-, valamint öt csepp feketebors ­illóolajjal masszírozzuk meg a hasat és a hát alsó felét.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.