Nyakfájás okai és kezelése
Amikor nagyon szorít egy határidő, rokonok érkeznek vendégségbe, vagy randalíroznak a gyerekek, nyakizmaink úgy szívják föl a feszültséget, mint a nedvszívó papírtörlők a vizet, és mire észbe kapunk, már fáj is a nyakunk. Az sem segít, ha nyakizmainkat nap mint nap túlfeszítjük az íróasztal mellett. A következmény: az emberiség akár 50 százalékának fájhat a nyaka egy adott évben. No persze ennek nem a feszültség és a rossz tartás az egyedüli oka: nyakfájást idézhetnek elő különféle idegrendszeri rendellenességek, a nyakat ért hirtelen erőhatások, ízületi kopások vagy a nyakcsigolyáknál kialakuló porckorongsérvek is.
Ne csüggedjen!
Az első teendők
Ha órákig görnyedt a varrógép, az íróasztal vagy a munkapad fölé, s nyaka most sajog, vagy meg se moccan, amikor megpróbálja elfordítani a fejét, a következőkkel érdemes próbálkoznia.
1. Szedjen vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat!
A fájdalom és a gyulladás csökkentésére vegyen be naponta kétszer-háromszor 200-400 milligramm ibuprofent vagy 250-500 milligramm naproxent. A fájdalom enyhítésére szedjen 4-6 óránként 500 milligramm paracetamolt.
2. Jegelje és melegítse!
Ha napi néhány alkalommal 20 percen át törülközőbe bugyolált jeges borogatást szorít a nyakához, azzal kellemesen elzsibbaszthatja a fájdalmas területet, ráadásul ez az eljárás mérsékli a gyulladást. A hideg borogatást izomlazító hatású meleg borogatással vagy meleg zuhannyal is váltogathatja.
3. Ha nagyon fáj, hívja orvosát!
Amennyiben olyan tüneteket tapasztal, mint a vállába vagy karjába lesugárzó zsibbadás vagy fájdalom, azonnal forduljon háziorvosához, vagy menjen el a kórház sürgősségi osztályára, mert lehetséges, hogy nyomás alá kerültek a gerincvelői gyökök.
- A nyak mozgásaival összefüggő fájdalom
- Fájdalom a nyak területén
- Fejfájás a nyakizomzat és a nyakcsigolyák betegségeiben
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mit tehet az orvos?
A nyakfájás igen kellemetlen, de szerencsére meglepően könnyen kezelhető. Egy hét éven át folytatott, nyakfájással foglalkozó nemzetközi vizsgálat azt találta, hogy a legegyszerűbb megoldások egyben a legjobbak, mint például a testmozgás. íme a legújabb javasolt kezelések.
Nyak- és vállgyakorlatok. Egy tízhetes dán kutatás arra az eredményre jutott, hogy a heti három alkalommal speciális, nyak- és vállizom-erősítő gyakorlatokat végző nyakfájós páciensek lényegesen kevesebb fájdalmat tapasztaltak, mint azok a társaik, akik csak általános erőnlétjavító testmozgást végeztek.
Transzkután elektromos idegingerlés (TENS). Az akut vagy krónikus nyakfájásban szenvedők kezelésére szolgáló eljárás során elektródákat helyeznek az érintett területekre. A stimulátor az elektródákon keresztül elektromos impulzusokat küld a bőrre, amelyek a szervezet természetes fájdalomcsillapítóinak, az endorflnoknak a termelődését serkentve enyhíthetik a fájdalmat.
Injekciók. Ha nyakfájását gyulladás okozza, orvosa vagy gyulladáscsökkentő kortikoszteroid-injekciók beadását javasolhatja az ideggyökök közelébe, esetleg közvetlenül az izmokba, vagy valamilyen fájdalomcsillapító szerrel, például lidokainnal próbálkozhat.
Húzás. Amennyiben a nyak az ideggyökök irritációja miatt fájdul meg, az orvos indítványozhatja, hogy súlyok és csigák segítségével nyújtsák és immobilizálják a nyakát. Ez a módszer gyors enyhülést hozhat, és hatása órákig vagy napokig megmaradhat.
Segítsen magán!
Senki sem akar a fájdalom rabja lenni, mint ahogy passzív elszenvedője sem. Még jó, hogy sok mindent tehetünk a nyakfájás megszüntetéséért.
Akupunktúra. Kanadai kutatók tíz – összesen 661 fő bevonásával végzett – vizsgálat elemzése alapján megállapították, hogy az akupunktúra hetekre vagy akár hónapokra is enyhítheti a nyakfájást. Egy másik felmérés szerint a páciensek hatékonyabbnak találták az akupunktúrát, mint a gerincbe adott injekciókat. Több kutatás is azt jelezte, hogy az akupunktúra hatásosabb a masszázsnál.
Manuálterápia. Egy ausztrál tanulmány készítői azt találták, hogy ez a módszer, amelyben a manuálterapeuta a nyakat mozgatja vagy manipulálja (finoman gyúrja, dörzsöli stb.), hatékonyabban enyhíti a nyak fájdalmát és javítja mozgékonyságát, mint a hagyományos fizioterápia vagy orvosi kezelés.
Testtartás. Ha görnyedten, előrehajtott fejjel ül székében, megerőltetheti nyakizmait. Időnként tehát ellenőrizze testhelyzetét: egyenesedjen föl, tolja előre a mellkasát, húzza hátra a vállát, fejét pedig tartsa a vállával egy vonalban.
Nyakpárnák. Ha rossz a párnája – vagyis ha az oldalán fekve a feje lehajlik vagy fölemelkedik miatta -, az szintén megterhelheti nyakizmait. A fej és a nyak alátámasztására kialakított anatómiai párna lehetővé teszi, hogy nyaka párhuzamos maradjon az ággyal. Egy, a Torontói Egyetemen tizenkét héten át folytatott vizsgálat során az anatómiai párnát használó és nyakukat rendszeresen tornáztató pácienseknek nagyobb mértékben csökkent a fájdalmuk, mint egyéb kezelésekkel, például masszázzsal, hideg vagy meleg borogatással próbálkozó társaiknak. Anatómiai párnák az interneten, illetve az áruházak legtöbbjében kaphatók.
Omega-3 zsírsavak. Azok a nyakfájásban szenvedő páciensek, akik átlagosan 75 napon át szedtek napi 1200 milligramm ómega-3 zsírsavat (az olajos húsú halakban található gyulladáscsökkentő hatóanyagot), 60 százalékos fájdalomenyhülést tapasztaltak, áll a Pittsburghi Egyetem egyik tanulmányában.
Ha nagyobb a baj
Nyakfájdalom esetén ritkán van szükség műtétre – mindazonáltal néha mégis ehhez a megoldáshoz kell folyamodni, hogy megszüntessék a valamelyik ideggyökre vagy a gerincvelő egy részére nehezedő nyomást, esetleg kicseréljenek egy porckorongot. Egyebek közt az alábbi beavatkozások is szóba jöhetnek.
Porckorongprotézis. A műtét során a sebész eltávolítja a károsodott porckorongot, és helyére mesterséges korongot csavaroz a csigolyákhoz. Az Egyesült Államokban nem végeznek ilyen beavatkozást; Magyarországon indokolt esetben a nyaki szakaszon hajtanak végre ilyen protézisműtétet, amelyet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is támogat. Csak a nyaki gerincbetegségben szenvedők szűk körének javasolják az eljárást.
Nyaki csigolyafúzió. Azoknál a pácienseknél, akiknek a gerince nem stabil, egymáshoz rögzíthetik a nyak csigolyáit, s ez a nyak erősítése és stabilizálása révén csökkentheti a fájdalmat.
Gerinc dekompresszió. Ha a fájdalmat a nyakban föllépő nyomás okozza, az orvos a nyakcsigolyák vagy a nyaki porckorongok egy-egy részletének eltávolítását javasolhatja a nyomás csökkentése érdekében.
Nyaki porckorong-betegség tünetei:
- Fájdalom a nyakban, mely a tompa sajgástól a karba sugárzó éles, égető érzésig változhat.
- A kar gyengesége és izmainak sorvadása.
- A betegség előrehaladtával a nyakban és a karban érzett fájdalom egyre fokozódik, s idővel a járás is nehézkessé, rángatózóvá válhat.
Veszélyeztetett csoportok
Noha a nyaki porckorong-károsodás lehet fejlődési rendellenesség vagy sérülés következménye is, általában az öregedés folyamatának természetes velejárója. 60 éves korban a lakosság 90%-ánál észlelhető a gerinc porckorongjainak valamilyen mértékű károsodása, de ez nem mindenkinél okoz fájdalmat és egyéb tüneteket. A betegséget súlyosabbá, előrehaladását gyorsabbá teheti a helytelen testtartás.
Kialakulása
Ahogy a gerinc öregszik, a csigolyák közeit kipárnázó porckorongok elkezdenek kiszáradni és összezsugorodni. Ha a korong burka felszakad, szivacsos belső állománya kitüremkedik. Ez a porckorongsérv. Ha ez a kitüremkedés ideget nyom, súlyos, a vállba és karba sugárzó fájdalmat okozhat.
A nyakcsigolyákon csontos kinövések keletkezhetnek, amelyek szintén nyomást gyakorolhatnak az idegekre, s ezzel szakaszosan jelentkező fájdalmat okozhatnak. A kinövések a gerinccsatornát is beszűkíthetik, ami azért baj, mert itt fut a gerincvelő. Ha az itt haladó idegek összenyomódnak, az alsó végtagok működése károsodhat, melynek következménye járászavar lehet.
Mit tegyünk?
A tartós vagy kiújuló nyaki fájdalommal mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulni. A melegítőpárna és a recept nélkül kapható fájdalomcsillapítók ideiglenesen enyhíthetik a fájdalmat. Ha gyakran fordul elő, hogy fájó, megmerevedett nyakkal ébredünk, fontoljuk meg, nem volna-e érdemes nyakpárnával aludnunk.
A teljes mozgástartományt igénybe vevő, kíméletes tornagyakorlatok segítenek megőrizni a nyak hajlékonyságát, s a fájdalmat, merevséget is enyhíthetik. Mielőtt azonban belekezdenénk ezek-be a gyakorlatokba – vagy egyéb, a nyaki és hátfájdalmak elleni edzésprogramba – beszéljük meg orvossal vagy gyógytornásszal.
Kezelés
Az orvos a gondos neurológiai vizsgálatot követően röntgenfelvételt és CT- vagy MRI-vizsgálatot végeztet, hogy megállapítsa a baj okát, és az elváltozások mértékét, és hogy azok mennyire szűkítik be a gerinccsatornát. Ha a betegség nem jár súlyos tünetekkel, például csillapíthatatlan fájdalommal vagy mozgászavarral, az orvos először gyógyszerekkel és gyógytornával próbálja enyhíteni a fájdalmat és az egyéb tüneteket. Helyi érzéstelenítőt injekciózhat a nyakba, hogy átmenetileg csökkentse az erős fájdalmat, ezenkívül adhat szteroidinjekciót, receptre kapható nem szteroid jellegű gyulladáscsökkentő szereket (NSAID) és izomlazító készítményeket is.
Súlyos esetekben műtétre van szükség, különösen akkor, ha a rendellenesség miatt az idegek összenyomódása fenyeget. Az újfajta eljárásoknak köszönhetően egyes beavatkozásokat ma már helyi érzéstelenítés mellett ambulánsán, illetve egészen rövid kórházi tartózkodással is el lehet végezni.
Figyelem!
Megelőzés
Ne üljünk görnyedten! Ha a munkánk során sokat vagyunk kénytelenek számítógép előtt vagy asztal mellett ülni, tartsunk gyakran szünetet, amelyek során végezzünk a nyakat és a vállat megmozgató gyakorlatokat.
Alternatív terápiák
- Akupunktúra: Számos helyen végzik a makacs nyaki fájdalom megszüntetésére; ha viszont hat kezelés nem idéz elő javulást, nem valószínű, hogy a további kezelések eredményesebbek lennének.
- Alexander-módszer: Képzett terapeuták elemzik a testtartást és a mozgást, és olyan újfajta testhelyzetekre, mozgásra tanítják meg a pácienst, amelyek csökkentik a fájdalmat és az egyéb kellemetlen tüneteket.
- Kiropraktika: A helyesen végzett műfogások segíthetik a nyak és a hát helytelenül álló ízületeinek helyretételét. Egyes helyeken emellett elektromos idegingerlést, diatermiás kezelést és masszázst is alkalmaznak. Mindenképpen ajánlott, hogy kezelőorvosunk tudjon róla, ha ezzel az alternatív mód-szerrel próbálkozunk.
- Gyógytorna: A gyógytornászok ahhoz értenek, és olyan tornagyakorlatokra tanítanak meg, amelyek segítenek elkerülni a tünetek kiújulását. A kezelés során sugármasszázst, hideg és meleg borogatást, elektromos idegingerlést (TENS), diatermiát, ultrahangkezelést és masszázst alkalmazhatnak. A gerincsebészet új, csupán minimális behatolást igénylő módszerei forradalmasították a súlyos nyaki porckorongbetegség kezelését. A páciens a beavatkozás után csak egészen csekély fájdalmat érez, és a teljes gyógyulás néhány napig tart.
- Endoszkópos mikrosebészet: a csontnyúlványokat és a kiszakadt porckorongokat itt nem műtéti feltáráson keresztül, hanem néhány kisebb, szúrt lyukon át távolítják el.
- Lézersebészet: ennél a módszernél az endoszkópon át juttatnak lézert a területre. A csontnyúlványokat és az egyéb, problémát okozó lágy szöveteket a lézer segítségével egyszerűen elpárologtatják. A beavatkozás semmi vagy csak minimális vérzéssel jár, és alig okoz fájdalmat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.