Fájdalom enyhítése

Vakbélgyulladás tünetei és kezelése

Tünetek

  • Hirtelen kialakuló, kezdetben a köldök körül jelentkező súlyos fájdalom, amely később a has jobb alsó részére terjed át.
  • Étvágytalanság, hányinger és hányás, székrekedés vagy sokkal ritkábban hasmenés.
  • Alacsony láz (38-38,5 °C), amely aztán a féregnyúlvány megrepedésével hirtelen felszökik.

Veszélyeztetett csoportok

A vakbélgyulladás, azaz féregnyúlvány-gyulladás (appendicitis) bármely életkorban jelentkezhet, de a leggyakoribb tíz- és harmincéves kor között.

Kialakulása

A féregnyúlvány szerepe az, hogy fehérvérsejteket tárol, amelyek védik a vékonybelet a vastagbélben normálisan is jelen lévő baktériumokkal szemben. Nem ismeretes, hogy mi okozza gyulladását, előfordulhat, hogy elzáródás. A tünetek rendszerint gyorsan alakulnak ki, kezdetben rossz közérzet, majd hasi fájdalom jelentkezik.

VakbélgyulladásKezeletlen esetekben a gyulladt féregnyúlvány kiszakadhat, lehetővé téve, hogy a béltartalom a hasüregbe jusson. Ez életveszélyes fertőzéshez, hashártyagyulladáshoz (peritonitis) vezethet. Ha a gyulladás betokolódik, tályog alakulhat ki. Nőknél a gyulladás ráterjedhet a petefészekre és a petevezetékre is, amely kismedencei gyulladást és meddőséget okozhat.

Mit tegyünk?

A féregnyúlvány egy körülbelül 8 centiméter hosszú zsákocska, mely a vakbélből indul ki közel a vékonybél becsatlakozásához. Vakbélgyulladás akkor jön létre, ha ez begyullad. A szaggatott vonal jelzi a képen, hogy általában meddig szokták eltávolítani.

Vigyázat! Ha a tünetek vakbélgyulladásra utalnak, sürgősen forduljunk orvoshoz. Az orvosi segítség megérkezéséig helyezzünk jeges borogatást a hasunkra, és lehetőleg maradjunk nyugalomban. Semmiféle gyógyszert ne szedjünk.

A műtét utáni fájdalom a seb behegedése után jeges borogatással enyhíthető. A műtéti kapcsok vagy varratok eltávolítását követően gyorsítja a gyógyulást, és csökkenti a hegesedést, ha E-vitamin-olajat vagy -krémet dörzsölünk a metszésbe. A műtét után hat hétig kerüljük a súlyos tárgyak emelését és a hasprést. Ilyenkor különösen oda kell figyelni a helyes étrendre, hogy ne jelentkezzen székrekedés.

Kezelés

A vakbélgyulladás azonnali műtétet igényel, melynek során a gyulladt féregnyúlványt eltávolítják. A legtöbb ember két-három nap múlva elhagyhatja a kórházat, és körülbelül egy hét múlva teljesen meggyógyul. Ha a féregnyúlvány kiszakad, intravénásán antibiotikumot kell kapnia a betegnek, hogy megelőzzék vagy kezeljék a hashártyagyulladást. A peritonitis a hasi szerveket és a hasfalat borító hártyának (a peritoneumnak) a gyulladása. A fertőzött szövetek és a kialakult tályog eltávolítására további műtét válhat szükségessé.

Figyelem! A féregnyúlvány a gyulladás kezdete után 24 órán belül megrepedhet. Ne késlekedjünk felkeresni az orvost ha a tünetek vakbélgyulladásra utalnak.

Megelőzés

A rostban gazdag étrend egyesek szerint segíti a vakbélgyulladás megelőzését, ám ezt még tudományosan nem bizonyították. Epidemiológiai felmérések szerint a húsban és zsírban szegény, a gabonafélékben, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend csökkenti a vakbélgyulladás előfordulási gyakoriságát.

Alternatív terápiák

A vakbélgyulladásnak nincs alternatív kezelési módja. A meditáció, az önhipnózis és az egyéb relaxációs gyakorlatok segítenek a műtét utáni fájdalom enyhítésében.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.