Hogyan sportoljunk a gyakorlatban, amely sikeres is?
Milyen a jó mozgásterv?
Nem kell megijedniük, ha edzéstervről, mozgásprogramról hallanak. Bizonyos feltételek esetén minden mozgás jó, ami megmozgatja tagjaikat. Bármilyen mozgás ajánlható, amely nagy izomcsoportokat vesz igénybe, folyamatos, ritmikus és aerob jellegű, amely során az oxigénfogyasztás fedezi a mozgás oxigénigényét. De időként az sem baj, ha a terhelés ennél nagyobb, és átlépik ezt a küszöböt – ez az akaraterő fejlődését fogja eredményezni. A tervezett mozgás jellemzői az alábbiak.
- Határozott célokat tartalmaz. Tudniuk kell, hogy az edzésen mit akarnak fejleszteni: állóképességet, erőt, gyorsaságot, lazaságot vagy csak átmozgatni szeretnék testüket. Előre meg kell tervezni a gyakorlatokat, a terhelés nagyságát (mennyiségét, és intenzitását, pihenők hosszát). Természetesen munka közben ezen változtathatnak, ezért figyeljenek mindig a testük jelzéseire!
- Az edzés folyamán tartsák be a fokozatosság elvét! A bemelegítés és a levezetés soha ne maradjon el! Továbbá a jó terv mindig tartalmaz lazító és nyújtó gyakorlatokat is.
- Csak a képességeikhez igazodó edzésterv biztosítja szervezetük állandó fejlődését. A terv mindig vegye figyelembe fejlődési szintjüket. A terhelés nagyságának változtatásával/váltogatásával garantálható csak megfelelő eredmény. Vagyis egy fogyókúra csak akkor lehet sikeres, ha munkabírásban nem értékelik alul magukat, és megfelelő terheléssel sportolnak. A mindig azonos terhelés vagy edzésmódszer alkalmazása nem hoz sikert.
- Fontos a pihenőidők jó megválasztása. A pihenés a munka elengedhetetlen része. Ez biztosítja a sérülések elkerülését és a szervezet fejlődését.
- A jó edzésterv változatos munkát biztosít, minden nap más-más szervrendszert, testrészt, izomcsoportot mozgat meg. A jó terv bátran variálja edzéseiket. Az edzések ne legyenek monotonok, egyoldalúak, mindig jelentsenek kihívást! Akkor jó az edzés, ha jó kedvvel végzik és fáradtságérzéssel (verejtékezve) fejezik be.
- „Minden terv annyit ér, amennyit megvalósítanak belőle”. Ez igaz lehet egy élsportolóra, de túlsúlyos, idős és/vagy betegeskedő embernél ez nem mindig követhető! Nekik azt ajánlom, hogy sportmozgás közben mindig figyeljenek testük, szervezetük jelzéseire. Azonnal álljanak le, ha szokatlant, rendellenességet, fájdalmat, erős fáradságot éreznek! Pihenjék ki magukat, esetleg konzultáljanak orvosukkal (amennyiben ez gyakran előfordul), és csak felfrissülve kezdjenek újra testgyakorlásba!
Tipp:Határozza meg céljait, feladatait, és készítse el a fogyókúrás táplálkozási és mozgásprogramját, majd rögzítse azokat napló formájában.
Ehhez a következő feladatok elvégzése szükséges!
- Konzultáljanak szakorvossal, dietetikussal és sporthoz értő szakemberrel: kérjék ki tanácsaikat, végeztessék el a szükséges orvosi vizsgálatokat, szűréseket, közösen állítsanak össze táplálkozási- és testgyakorlási programokat.
- Készítsenek Napi tevékenység táblázatot.
- Végezzenek aktuális állapotot mutató teszteket és rögzítsék azokat a „Felmérési naplóba”.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.