A motiváció, mint alapeszköz a fogyásban?
Motiváció nélkül nehéz lesz elszánni magunkat a fogyókúrára. Az emberek jó része esztétikai okból, esetleg megelőző céllal fogyókúrázik. Az emberek többségét érdekli, hogy a környezete mit gondol róla, a családtagjai mit mondanak. Vannak jó- és rosszakarók. Fontos ezért, hogy megfelelő önképünk legyen, s a megfelelési vágy is belülről kell hogy jöjjön.
Parancsra még senki nem fogyott le, nem szokott le a dohányzásról, nem hagyta abba az alkoholizálást. Nekünk kell arra az elhatározásra jutni, hogy miért akarunk lefogyni, vagy valamilyen káros szenvedélyünkről lemondani (ekkor alakul ki a motiváltság) és ezek után kell magunkban a döntést, a komoly elhatározást meghozni.
Külső támogatás
Sokat segíthet az elhatározásunk betartásában az, ha a környezetünkben élő emberek közül néhányan tudnak a szándékunkról és támogatnak bennünket. Az is előfordulhat, hogy adott esetben figyelmeztetnek bennünket, amikor éppen „bűnbe esnénk”, elcsábulnánk. Ilyenkor fontos, hogy a figyelmeztetést, dorgálást ne vegyük hántásnak.
Orvosi vizsgálat?
A program előtt javasolt orvosi, laboratóriumi vizsgálat azért is hasznos, mert ha koleszterin-, vércukor- vagy vérnyomás-eltéréseket találunk, akkor az a motivációt tovább erősíti, sőt az objektív, méréssel igazolt és egészséget veszélyeztető jelek már komoly figyelmeztető jelnek is tekinthetők, mely után a leletek javulni fognak.
Tiltás helyett ajánlás
Régi tapasztalat, hogy a csak tiltáson alapuló fogyókúrák nem válnak be. Ezért inkább a legkülönbözőbb táplálékokból olyan változatokat kell ajánlani a fogyókúrázók számára, amelyeket akár tetszés szerinti mennyiségben is fogyaszthatnak, ha ezek kalória-, zsír- és gyorsan felszívódó szénhidráttartalma alacsony, rosttartalma pedig magas.
Tűzzünk ki reális célokat!
A jelenlegi szakmai vélemény szerint egészségi szempontból nem törekszünk az ideális testsúly elérésére, mely sokszor nem is kivitelezhető. Tapasztalat szerint a 10%-os testsúlycsökkenés (kb. 10 kg fogyás) általában lényegesen javíthatja vagy akár normalizálhatja is a vérzsír-, a vércukor- és a vérnyomás-értékeket.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.