Immunológiai betegségek okozta vékonybél elváltozások
Primer immunhiányos szindrómák
Szelektív IgA-hiány
A leggyakoribb primer immunhiányos állapot. Jellemzője, hogy a szérum-IgA-koncentráció alacsonyabb, mint 7 mg/dl, normális IgM- és IgG-értékek mellett. 7-20 mg/dl közötti szérum-IgA-koncentráció esetén partialis IgA-hiányról beszélhetünk. Hátterében állhatnak kromoszóma-rendellenességek, de genetikailag hajlamos egyénben kiválthatják egyes gyógyszerek is, mint a sulphasalazin, a phenytoin vagy a D-penicillamin (utóbbiak reverzibilisek). A betegek jelentős része tünetmentes, részben reziduális IgA-termelés, részben a kompenzációs fokozott szekretoros IgM-termelés miatt. Jellegzetes klinikai tünetei a felső- és alsó légúti fertőzések, valamint a gasztrointesztinális manifesztációk.
A gyomor és bélrendszerben okozhat fertőzéseket (pl. giardiasis), de ritkán kapcsolódhat hozzá nodularis lymphoid hyperplasia, atrophiás gastritis, colitis ulcerosa vagy Crohn-betegség is. Kapcsolat mutatható ki a szelektív IgA-hiány és a coeliakia között is. Specifikus kezelése nem ismert, rendszeres immunglobulin-pótlás nem szükséges.
Közönséges variábilis immunhiány (CVID) szindróma
A közönséges variábilis immunhiány (CVID = common variable immune deficiency syndrome) a második leggyakoribb primer immunhiányos állapot, amely dominánsan a B-sejtek, ritkábban a T-sejtek csatlakozó érési rendellenessége miatt alakul ki. Heterogén betegség, amelynek a legfontosabb jellemzője a hypogammaglobulinaemia, ezen belül a vérben keringő IgA-, IgG- és IgM-típusú immunglobulinok közül legalább kettő hiánya (hypo- vagy agammaglobulinemia). A keringő B-limfociták száma lehet alacsony, de a T-sejtfunkció megtartott.
Megjelenhet csecsemőkortól fiatal felnőttkorig. Jellemző tünetek a visszatérő légúti fertőzések, középfülgyulladás, ritkábban más fertőzések (pyoderma, gastroenteritis, arthritis, conjunctivitis, meningitis, encephalitis).
A gyomor és bélrendszer érintettsége a CVID-es betegek mintegy ~50%-ában jelentkezik. A legjellemzőbb tünete a hasmenés és a malabszorpció. Az érintettekben gyakran jelentkeznek gyomor és bélrendszeri parazita-, bakteriális (pl. Yersinia, Campylobacter), virális (pl. Enterovirus, Cytomegalovirus) és protozoon- (pl. G. lamblia) fertőzések vagy vékonybél-kontaminációs szindróma.
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
- A járás zavara: sántítás és ataxia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Egyéb gasztrointesztinális kórképek is csatlakozhatnak a betegséghez, így szekunder laktózintolerancia, szelektív IgA-hiány, atrophiás gastritis, Crohn-betegség, coeliakia, intestinalis lymphangiectasia vagy intestinalis granulomatosus betegség. A betegek mintegy ötödében más autoimmun eredetű kórképek is megjelennek. Évtizedek alatt egyes daganatok (pl. vékonybél non-Hodgkin-lymphoma, adenocarcinoma) kialakulási kockázata is magasabb (11-30%).
A vékonybél endoszkópos vizsgálata nodularis lymphoid hyperplasiát mutathat, ami kórszövet-tanilag a mucosa lymphoid infiltrációjának felel meg, megnövekedett intraepithelialis limfocitaszámmal, boholyatrophiával. Az elváltozás kialakulásában szerepe lehet a bélrendszer fertőzéseinek (pl. giardiasis).
Differenciáldiagnosztikai szempontból lényeges elkülönítése a szerzett hypogammaglobulinaemiáktól vagy az X-hez kötött agammaglobulinaemiától (XLA). A szupportív terápia (fertőzések adekvát kezelése) mellett szubsztitúciós kezelés is szükséges (nagy dózisú intravénás immunglobulin). Az immunglobulin-pótlás dózisa akkor megfelelő a fertőzések megelőzése szempontjából, ha az immunglobulinok koncentrációja eléri az 5 g/l-t.
Autoimmun rendszerbetegségek
Szisztémás lupus erythematosus
Több szervrendszert érintő autoimmun kórkép. A gyomor és bélrendszer érintettsége viszonylag gyakori, a betegek közel 50%-ában étvágytalanság, hányinger, hányás, hasi fájdalom jelentkezik. A vékonybél érintettségre utalhat hasi fájdalom, akut has, vérzés, motilitászavar, hasmenés, malabszorpció vagy fehérjevesztő enteropathia.
Szinte bármely gasztrointesztinális szövetet érintheti, de leggyakrabban intesztinális vasculitis jelentkezik. Az intesztinális tünetegyüttest lupus enteritis néven foglalhatjuk össze. Szövődményként bélelhalás, perforáció, pneumatosis cystoides intestinalis jelentkezhet.
Antifoszfolipid-szindróma
Antifoszfolipid-antitestek (pl. lupus anticoagulans, an-ticardiolipin antitest) jelenlétével, illetve artériás vagy vénás thrombosisok, esetleg visszatérő spontán vetélésekkel jellemezhető betegség.
Gyakran a szisztémás lupus erythematosus részjelensége. Az intesztinális tünetek (hasmenés, hasi fájdalom, angina, vérzés, hányás) lehetnek a betegség első manifesztációi. Ritkán akut hasi katasztrófa tünetei is kialakulhatnak, amelynek hátterében akut mesenterialis ischaemia áll. A diagnózis felállítása után antikoaguláns kezelés beállítása szükséges. Súlyos mesenterialis ischaemiában műtéti kezelés javasolt.
Rheumatoid arthritis
A rheumatoid arthritis szisztémás autoimmun betegség, amely az esetek mintegy 10%-ában érintheti a gyomor és bélrendszert. A vékonybél károsodása gyakrabban alakul ki a betegség kezelésére alkalmazott gyógyszerek (pl. nem-szteroid gyulladáscsökkentők) mellékhatásaként. Szövődmény lehet mesenterialis ischaemia, a nyálkahártya kifekélyesedése, gasztrointesztinális vérzés, bélinfarktus, perforáció, szekunder amyloidosis. Ritkán Crohn-betegség kísérheti.
Scleroderma (progresszív szisztémás sclerosis)
A kis erek károsodásával és fibrózissal járó kötőszöveti betegség, amely a bőr, a szív és a tüdő mellett a gyomor és bélrendszert is gyakran érinti (kb. 80%). A vékonybél a betegek 50%-ában károsodik. A klinikai tünetek kialakulásában szekunder neuropathia vagy myopathia szerepe valószínű, ami a peristalsis zavara miatt stasishoz vezet. Az érintett betegekben krónikus intesztinális pszeudoobstrukció, vékonybél bakteriális túlnövekedés, malnutritio alakulhat ki. Puffadás, étkezés utáni teltségérzés, ritkábban fogyás, időszakos hasmenés, új keletű laktóz-intolerancia utalhat a vékonybél érintettségére.
Sjögren-szindróma
A Sjögren-szindróma krónikus autoimmun betegség, amelynek legjellemzőbb tünetei a nyálkahártyák és a szem kiszáradása (sicca-szindróma). A betegségben a vékonybél érintettsége ritka.
Polymyositis, dermatomyositis
Ritka idiopathiás betegségek, amelyek érintik a gyomor és bélrendszert, elsősorban csökkent motilitást, mesenterialis ischaemiát, nyálkahártyafekélyeket, perforációt okozva.
Szisztémás vasculitisek
Autoimmun eredetű szisztémás érgyulladás, amit az érintett erek mérete alapján csoportosítunk. A kis erek károsodása fokális, felületes nyálkahártya-léziókat okoz. A nagyobb erek gyulladása transmuralis károsodást, az erek aneurizmaszerű tágulatát, intramuralis vérzést, bélinfarktust, bélelhalást, perforációt vált ki.
A gasztrointesztinális tünetek lehetnek a betegség első manifesztációi aspecifikus tünetekkel (hasi fájdalom, hasmenés, hányinger, hányás, mesenterialis ischaemia, peritonealis izgalmi jelek, gasztrointesztinális vérzés). A diagnózis képalkotó (angiográfia, CT, MR) és endoszkópos vizsgálattal állítható fel. Utóbbi során multiplex nyálkahártya-eróziók, ulceratiók láthatók. A kezelés nagy dózisú szteroid, illetve immunszupresszív szerekkel történik (pl. cyclophosphamid).
A polyarteritis nodosa a közepes ereket érintő vasculitis, ami leggyakrabban perifériás neuropathiával és a bőr érintettségével jár. A betegek 40-60%-ában kialakul gyomor és bélrendszeri érintettség. A belek ulceratiója a betegek mintegy 6%-ában látható, predilekciós helye a jejunum.
A Wegener-granulomatosis dominálóan a kis ereket érintő vasculitis, amely felső és alsó légúti érintettséggel, valamint vesekárosodással jár. A betegek 5-11%-ában jelentkezik gyomor- és bélkárosodás.
A Churg-Strauss-szindróma a kis ereket érintő vasculitis, amely asthmát, rhinitist, majd hypereosinophiliával társuló pneumoniát, gastroenteritist okozhat, és gyakran jár kardiális érintettséggel is. Laboratóriumi jellegzetessége az antineutrophil cytoplasmaticus antitest (p-ANCA) jelenléte. A betegek 20-50%-ában jelentkezik gyomor és bélrendszeri érintettség.
A Henoch-Schönlein-purpura a kis ereket érintő, IgA-domináns vasculitis. Rendszerint felső légúti infekciót követően alakul ki, a tünetek kb. 4 hét alatt megszűnnek, de visszatérhetnek. Jellemzőek a bőrön levő purpurák, hasi fájdalom, arthralgia és veseérintettség.
A gasztrointesztinális manifesztáció gyakori (75%), míg a tüdő- és központi idegrendszeri érintettség ritka. A vékonybél endoszkópos vizsgálata ödémás nyálkahártyát, felületes eróziókat és fekélyeket, submucosus bevérzéseket mutathat. A súlyos gyomor és bélrendszeri komplikációk ritkán fordulnak elő (submucosus bevérzés okozta intussusceptio, perforáció, bélelhalás, vérzés, malabszorpció, fehérjevesztő enteropathia). A betegség általában spontán gyógyul, szisztémás szteroid kezelés segíthet.
Az IPEX (immundysregulation, polyendocrinopathy, enteropathy, X-linked) szindróma X-kromoszómához kötött öröklődésmenetű, többszörös autoimmun rendellenesség, amely rendszerint csecsemő- és gyermekkorban fatális. A gyomor és bélrendszeri tünetek közül a hasmenés és az ileus kialakulása gyakori. Az autoimmun enteropathia enterocytaellenes antitestek miatt alakul ki.
Graft versus host betegség (GVHD)
Az allogén csontvelő-transzplantációt követő mortalitás vezető oka a GVHD. Megkülönböztetjük akut (10-100 nappal a transzplantációt követően megjelenő) és krónikus (100 napon túl megjelenő) formáját.
Akut GVHD-ban jellemző klinikai tünet a nagy mennyiségű, szekretoros hasmenés, a hányinger, a hányás, a gasztrointesztinális vérzés és a görcsös hasi fájdalom. Hasonló tüneteket több más kórkép is okozhat (pl. Cytomegalovirus, C. dimcile fertőzés, irradiatiós enteritis és gyógyszer-mellékhatás). A vékonybél-érintettség lehet diffúz vagy szegmentális.
A diagnózis az anamnézis ismeretében könnyen felállítható az endoszkópia során nyert biopsziás minták kórszövettani vizsgálatával. Kórszövettani jellegzetesség a crypta-sejtek nekrózisa és leválásuk a béllumen felé. Kezelése nagy dózisú szteroiddal, poliklonalis (pl. antithymocyta globulin) és monoklonalis antitestekkel (daclizu-mab, anti-CD3) lehetséges. A krónikus GVHD több szervet érinthet, a vékonybél elváltozásai a betegség extenzív formájára jellemzőek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.