Sürgősségi állapotok gyulladásos bélbetegségekben
Az IBD fellángolásai különböző súlyosságúak lehetnek, és az esetek mintegy 15%-ban hospitalizációt igényelnek. A CB és a CU különbözősége legmarkánsabban a súlyos fellángolás esetén látható, hiszen teljesen eltérő klinikai megjelenés jellemzi a két betegséget: CU-ban a székelési ingerek számának jelentős emelkedése, a rectalis vérzés intenzitásának fokozódása kötelező jelleggel a fő panaszok között szerepel, a gyulladásos állapot súlyosbodását az általános állapot romlása, hőemelkedés, anaemizálódás jelezheti.
Toxikus megacolon
A legrettegettebb komplikáció a toxikus megacolon, amely a vastagbél egészének vagy egy szegmensének (leggyakrabban a colon ascendensnek) dilatációja, amely a bélfal feszülésével, elvékonyodásával, paralitikus állapottal jár. A súlyos fellángolást a terápia sikertelensége, hasfogó gyógyszerek alkalmazása, illetve nagyobb mennyiségű levegőbefúvással járó vizsgálatok (nem kellő gyakorlattal végzett kolonoszkópia, irrigoszkópia, virtuális kolonoszkópia) ronthatják annyira, hogy ez az életveszélyes entitás kialakul.
Az elesett betegben a feszülő, meteorisztikus has tapintásakor jelentős fájdalmat és akár peritonális izgalomig fokozódó nyomásérzékenységet észlelhetünk. A klinikai gyanút a natív has röntgenvizsgálat és hasi ultrahangvizsgálat erősítheti meg. CB-ben a különböző altípusok eltérő szövődmények révén okoznak súlyos állapotot.
Primeren gyulladásos formában a hasmenések számának jelentős fokozódása és a kiszáradás veszélye lehet a kórházi felvétel előzménye, azonban meg kell jegyezni, hogy súlyos szövődményre legritkábban ezekben a betegekben számíthatunk. Sokkal gyakrabban fogunk a sürgősségi ellátás keretei között találkozni subileussal, bélelzáródással ileum (ritkábban vastagbél, illetve duodenum) stenosis esetén és szeptikus állapotot okozó hasi vagy perianalis, perinealis tályogképződés okán, amelyet általában bélből kiinduló sipoly táplál.
Mindkét kórformában vannak olyan krónikus aktivitási tünetek, amelyek az addigi kezelés elégtelenségére hívják fel a figyelmet: a jelentős testsúlyveszteség (az össztesttömeg 10%-át meghaladó fogyás), az anaemizálódás (amelynek oka a vérvesztésen túl a krónikus aktivitás csontvelődeprimáló hatása; folsav és B12-vitamin-hiány, illetve gyógyszermellékhatás lehet), a fehérjehiánnyal jellemzett malnutríciós állapot, valamint nőbetegekben az amenorrhea.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.