Gyors felépülés

Irritábilisbél-szindróma jellemző tünetei

DUPLIKÁCIÓ – TÖRÖLVE

E gyakori, a vastagbelet érintő probléma nem súlyos, de nagyon kellemetlen tünetekkel jár. Ilyenek a hasi görcsök, a felfúvódás, a szélgörcs és a székelési szokások megváltozása, azaz hasmenés, székrekedés vagy a kettő váltakozása is előfordul. Az irritábilisbél-szindrómában (IBS) szenvedők néhány egyszerű megoldással sokat javíthatnak állapotukon és enyhíthetnek tüneteiken.

Vezessen ételnaplót!

Sokan azt tapasztalják, hogy bizonyos ételek súlyosbítják a tüneteiket, ezért célszerű három héten át minden elfogyasztott ételt és italt, valamint az összes jelentkező tünetet feljegyezni, hátha sikerül összefüggést felfedezni közöttük. Ha talál összefüggést, akkor tanácsos a továbbiakban elkerülni a gyanús ételeket. Gyakori „bűnösök” az alkohol, a kávé, a tea, a csokoládé, a tejtermékek és a cukormentes édesítőszerek, például a szorbitol. Ha a tejtermékek panaszokat okoznak, lehetséges, hogy laktózintoleranciája van. Ezt ki kell vizsgáltatni, s ha bebizonyosodik, akkor az orvos javasolni fogja, hogy teljesen küszöbölje ki étrendjéből a tejes ételeket.

Kutatási eredmények! Több tudományos kísérlet is kimutatta, hogy a borsmenta hatékonyan enyhíti az IBS tüneteit. Igyon borsmentateát az étkezések után, és napközben is. A borsmenta kapszula formájában is kapható.

Figyeljen a rostbevitelre!

Étrendi rostbevitelének növelése enyhítheti az IBS-t, de akadnak olyanok is, akiknél inkább a tünetek rosszabbodását okozzák: a több rost segít ugyan a székrekedésen, viszont fokozza a felfúvódottságot és a szellentési hajlamot. Különösen sok rostot tartalmaznak a zöldségek és gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabonakészítmények és a különböző babfélék. Meg lehet próbálkozni rostos étrendkiegészítő (psyllium) szedésével is, de az szintén fokozhatja a felfúvódást, amivel ront a közérzetén.

Tipp! Szánjon központi szerepet a rendszeres, nyugodt étkezéseknek az IBS elleni programjában.

Gázképződés

Ha a felfúvódás és a bélgázok a legzavaróbb tünetei, fogyasszon kevesebb „gáztermelő” élelmiszert, pl. babot, káposztát, brokkolit és karfiolt. Kerülni kell egyes gyümölcsöket is. Ha gyakran fogyaszt szénsavas üdítőket és rágógumit, megnőhet a beleibe kerülő levegő mennyisége, és fokozódhat a gázképződés.

Rendszeresség

A kapkodva elfogyasztott vagy rendszertelen étkezések is hozzájárulhatnak az IBS-hez. Fontos, hogy az étkezései rendszeresek legyenek, és elegendő idő jusson a nyugodt elköltésükre. Bélrendszere megszokja, hogy állandó időközönként kell dolgoznia. Ha gyakran eszik keveset, azzal a hasmenéses panaszokat enyhítheti, míg a nagyobb, rostban gazdag étkezések inkább azoknak segít, akiknek a székrekedés a fő tünetük.

Mindenképpen célszerű többet inni, mivel a több folyadék – elsősorban a víz – segít a székrekedés enyhítésében. Azt viszont érdemes tudni, hogy az alkohol, valamint a kávé, a tea és az egyéb koffeintartalmú italok súlyosbíthatják a székrekedést.

Figyeljen a változásokra! Ha a székelési szokásaiban nyilvánvaló ok nélkül hirtelen változás következik be, illetve ha a székrekedést és/vagy hasmenést hasfájás vagy fogyás kíséri, vagy vért lát a székletében, forduljon orvoshoz, mert lehet, hogy a tüneteket más probléma okozza.

Változtasson az életmódján!

Az IBS bonyolult állapot, amelyben testi és lelki tényezők egyaránt szerepet játszanak. Az orvosok többsége azt javasolja, hogy mozogjon többet – ez nemcsak a stresszt és a depressziót segít ellensúlyozni, hanem a székletürítést is rendszeresebbé és könnyebbé teszi.

Ha sok stressz éri, mindenképpen ajánlatos megtanulnia annak kezelését. A stressz nem okoz IBS-t, viszont súlyosbíthatja a tüneteket. Legyen minél többet a szabadban – igyekezzen jó levegőre menni, és szánjon minden nap egy kis időt a lazításra. Emellett megmasszíroztathatja magát, próbálkozhat stresszcsökkentő gyakorlatokkal, például jógával vagy tajcsival, illetve megtanulhat meditálni.

Étrendkiegészítők

A hasfájás és a felfúvódás ellen segíthet egy probiotikus étrend-kiegészítő. Az IBS ugyanis megzavarja a bélrendszer hasznos baktériumait, és egyes vizsgálatok szerint az élőflórás joghurt vagy a probiotikus étrend-kiegészítők segíthetnek helyreállítani a bélflórát.

Az akupunktúra is jó választás lehet. Bár az IBS elleni hatásossága nem bizonyított, egyesek szerint enyhíti a bélgörcsöket és szabályosabbá teszi a székletürítést.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.