Gyermekbetegségek

Barázdazárás jelentősége gyermekeknél

Napjainkban szerencsére egyre nő azon orvosok, így a velük kap­csolatba kerülő családok száma is, akik kellő figyelmet fordítanak a megelőzés fontosságára és hangsúlyozására.

A magyarországinál kiemelkedőbb egészségügyi kultúrával rendelkező nyugat-európai és skandináv országokban is már évtizedekkel ezelőtt bebizonyítot­ták, hogy mind a társadalom egészének, mind az egyénnek hosszú távon költségkímélőbb megoldás a betegségmegelőzésbe fektetni, mint a már kialakult egészségkárosodás gyógyítását finanszírozni. Nem beszélve az egészséges életmód által nyert pozitív fizikai és pszichés hatásokról s az ezzel együtt járó életminőség javulásról.

A fogászati prevenció (megelőzés) egyik kulcsfontosságú része a gyermekek tej- illetve maradófogainak elsődleges védelme, a fog­szuvasodás és annak következményeként kialakuló fogelvesztés megelőzése.

A XX. század elején forradalmi előrelépést jelentett a fluoridionok jótékony hatásának felfedezése a fogszuvasodás megelőzésében. Hosszú távú kutatások és klinikai kísérletek bizonyították, hogy a helyileg alkalmazott fluoridos készítmények rendszeres használata (fogpaszták, szájöblítők, lakkok), valamint az ivóvíz fogyasztással, esetleg fluoridtabletták alkal­mazásával a szervezetbe került fluoridionok csökkentik a fogak sima fel­színein kialakuló szuvasodások keletkezését.

Szuvasodás

Sima felszíni szuvasodásoknak nevezzük a fogak egymás felé néző felszínein, a fogközökben kialakuló foganyag veszteséggel járó elváltozásokat, illetve a fogak orca valamint nyelv, szájpadlás felőli felszínein, leggyakrabban az íny közeli harmadban kialakuló szuvasodásokat.

Sokáig nem volt megfelelő prevenciós eszköz a fogak barázdáiban és gödröcskéiben kialakuló szuvasodások megelőzésére, annak el­lenére, hogy a gyerekek frissen kibújó, még éretlen zománcrészeket tartalmazó fogainak rágófelszíni gödröcskéi és barázdái a gyermek­száj első szuvasodásainak leggyakoribb áldozatai. Csupán a mai modern fogászati technológiák és anyagok megjelenése nyújthatott megfelelő megoldást e sarkalatos probléma megoldására.

Fluoridos készítmények

Napjainkban a fogászati prevenció egyik leghatásosabb mód­szerének a fluoridos készítmények rendszeres használatát és a barázdazárás együttes alkalmazását tartják.

Az amerikai és a német fogorvos társaság közleményében a 2000-es évre már valamennyi gyermeknek ajánlja a barázdazárást, ugyanis a jól kivitelezett és rendszeresen ellenőrzött esetekben a barázdazárás 70%-al csökkentette a fogak barázdáinak és gödröcskéinek szuvasodását.

Mi is tulajdonképpen a barázdazárás?

A frissen előtörő maradó kisőrlő, nagyőrlő illetve frontfogak még ép, szuvasodás mentes gödröcskéinek és barázdáinak egy speciális anyaggal való kitöltését, lezárását jelenti. Egyes kutatások a mély barázdájú tejfogaknál való alkalmazását is támogatják.

A barázdazáró anyagok kedvező tulajdonságai következtében a mély, fogkefével is nehezen vagy egyáltalán nem tisztítható barázdák rései kitölthetők, így a lepedék felhalmozódása és a szu-vasodást okozó baktériumok megtelepedése, így a fogszuvasodás kialakulása elkerülhető.

Hogyan végzik?

A modern fogászati anyagok és technológiák felfedezése fel­tételezte a barázdazárás, mint prevenciós eszköz megjelenését. Alkalmazása során ugyanis nem kell az ép foganyagba retenciós mélyedést fúrni, csupán az egészséges fogzománc kémiai edzé­sével elérhető, hogy a barázdazáró anyag a fogfelszínhez tapadjon és a rágófogak területén keletkező jelentős rágóerő ellenére is a barázdákban maradjon és kellő védelmet nyújtson.

Kiknél alkalmazható?

Gyermekeknél, a komplex prevenciós program részeként a he­lyes táplálkozás, a jó száj higiéné és a fluoridok alkalmazása mellett végezzük. 5-7 éves korban, a tejfogsor mögött elsőként megjelenő négy első maradó nagyőrlőnél illetve a mély gödröcskéjű maradó frontfogaknál, 11-14 éves korban a négy áttörő második maradó moláris és a nyolc kisőrlő fog esetében.

Mikor végeztessük el a kezelést?

A legoptimálisabb a frissen áttört maradófog barázdazárá­sa, maximum 6 hónappal az áttörés után, mert ekkor még nagy valószínűséggel nem alakul ki barázdaszuvasodás és a rendszeres félévenkénti gyermekfogászati kontrollok alkalmával a kezelés minden frissen előtörő, mély barázdájú és gödröcskéjű fognál elvégezhető.

Ha előrelátó, gondos szülőként elvégeztettük gyermekünknél a barázdazárásokat, figyelünk rá, hogy egészséges „fogbarát” ételeket fogyasszon, rendszeresen és alaposan mosson fogat, még akkor sem dőlhetünk nyugodtan hátra, hiszen a rendszeres, fél­évenkénti szakorvosi kontrollt semmi nem pótolhatja.

Jegyezzük meg! S ha az elmúlt félévben a fogorvosi instrukciók megfelelő al­kalmazásával gondoskodtunk saját és gyermekünk fogainak védelméről, akkor érezhetjük igazán, hogy a megelőzés mennyire kifizetődő!

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.