Hepatitis A fertőzés – Járványos májgyulladás
Gyakran ad hírt arról a sajtó, hogy járványos májgyulladás, latin néven hepatitis epidemica ütötte fel a fejét valamelyik faluban, aminek következtében kicsiket, nagyokat kórházba kellett utalni és a járványügyi hatóság elrendelte az ott élők számára az azonnali védőoltásokat. A híradás azonban ritkán terjed ki arra, miről is van szó pontosan, hogyan terjedő, hogyan elkerülhető betegségről van szó tulajdonképpen, mi az oka a tömeges előfordulásnak, stb, stb.
A fertőző májgyulladás vírusfertőzés következménye, a kórokozó a Hepatitis A vírus. Emberről emberre a már fertőzött, de ezt még általában nem tudó beteg testváladékai útján terjed. A jellegzetes, jól ismert tünet, a sárgaság (icterus) először a szemfehérjén, a conjunctiván jelenik meg, majd a bőr is sárgás színezetű lesz. Sajnos, azonban a betegek éppen a sárgaság megjelenését megelőző 48 órában a legfertőzőbbek, ezért terjed olyan könnyen ez a fertőzés különösen akkor, ha az érintettek nem figyelnek a személyi higiene alapvető szabályaira, pl. különösen a WC használat utáni kézmosásra.
A fekális-orális terjedésű fertőzések tőlünk északabbra ritkábbak, Magyarországtól délebbre a mediterrán régióban gyakoribbak. A terjedésükhöz kifejezetten kedveznek a zsúfolt, rossz lakáskörülmények, a csatornázatlan, fürdőszoba nélküli lakóhelyek, az étkezés, a poharak, evőeszközök tisztántartása, a fogyasztott ételek, stb.
A hepatitis A fertőzésnek jellegzetesen hosszú, 14-35 napos lappangás! ideje van. Láz nem feltétlenül kíséri, a legtöbben a sárgaság megjelenése előtt gyomorrontásra emlékeztető panaszokat élnek át, ezért sokszor kötik a betegséget valamilyen elfogyasztott ételhez. A rossz közérzeten és a sárgasággal párhuzamosan tapintható májna-gyobbodáson túl sok betegnek egyéb tünete ill. panasza nincs is, csak a vérből kimutatható enzimeltérések igazolják a májbetegség fennállását. Nagyban hozzájárul a fertőzés terjedéséhez az a körülmény, hogy a 4-5 évesnél fiatalabb betegek hepatitise gyakran zajlik sárgaság nélkül, így ezeknek a gyerekeknek a betegsége észrevétlen maradhat, míg a környezetükben élő felnőtteket megfertőzik. Általában igen jóindulatú, „unalmas55, heteken át tartó, de minden beavatkozás nélkül meggyógyuló fertőzésről van szó. Súlyos lefolyású formák egyébként egészséges emberekben nem fordulnak elő, de olyanokban, akiknek a májműködése bármilyen okból -pl. veleszületett anyagcsere betegség, krónikus májelégtelenség, a máj működését potenciálisan károsító gyógyszerek tartós szedése, stb. – sérült, ezt a fertőzést is nehezen vészelhetik át, a ritka halálesetek is ezek közül kerülnek ki. Nincs hatékony vírusellenes szer, ezért a fertőzés kezelése csak a lefolyás tüneti ellátására szorítkozhat.
A megelőzéshez mind az aktív, mind a passzív immunizálás eszközei rendelkezésre állnak. A passzív immunizálás eszköze a véradások során gyűjtött vérplazmából készített immunglobulin (hepatitis A gammaglobulin), melyből a testtömeg méretével arányos mennyiséget kell adni, legfeljebb a feltételezett fertőzést követő egy héten belül. A „gammázás55 hatékony megelőzési módszer, járványgócok felszámolására bevált eljárás ám hatása átmeneti, 6-12 hét alatt lecsengő. Előnye, hogy az oltottak közül azok, akik megfertőződtek, de még nem betegek – azaz a lappangási időszak elején, első hetében járnak – a védőoltásnak köszönhetően igen enyhe, tünetek nélküli fertőzésen átesve védettekké válhatnak. Hátránya, hogy azok, akik nem fertőződtek, a hatás elmúltával továbbra is fogékonyak maradnak.
A másik megelőzési lehetőség az aktív immunizáció – erre több inaktivált, vagyis élő kórokozót nem tartalmazó vakcina is rendelkezésre áll mind az egyévesnél idősebb gyermekek, mind a felnőttek részére. Két, minimum féléves időközzel adott oltással évtizedekre lehet megfelelő védettséget kialakítani, tehát az előbbiekben vázolt passzív immunizációnál minőségében és tartósságában is előnyösebb megelőzési módszer.
Ajánlott a hepatitis elleni védőoltás mindenkinek, aki nem szeretne heteken át beteg lenni, illetve szeret a környező, Magyarországnál kedvezőtlenebb Hepatitis A járványügyi helyzetű országban – pl. a horvát, bolgár, török, stb. tengerparton – nyaralni, pihenni. Feltétlenül ajánlott azonban minden, bármilyen eredetű májbetegségben szenvedő gyermek vagy felnőtt Hepatitis A fertőzés elleni aktív immunizációja, mert számukra ez az igen kellemetlen, ám komplikációk nélkül gyógyuló fertőzés is komoly kockázatot jelent.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.