Megfázás, meghűlés és azok kezelései gyermekkorban
Mikor fordulnak elő?
A felső légúti megbetegedések, amelyeket megfázásnak, meghűlésnek és gyakran helytelenül influenzának nevezünk az év szinte valamennyi időszakában előfordulhatnak, azonban leggyakrabban az időjárás hidegre fordulásakor, vagy tavasszal a melegedés megindulásakor jelentkeznek. Ilyenkor a napi hőingadozás nagysága nem teszi lehetővé a napszakhoz, hőmérséklet változáshoz igazodó öltözködést, a helyiségek szellőztetését. Ehhez hozzátársulhat a télvégi vitaminhiánynak mondott, de valójában a változatos táplálkozás hiánya is.
Az eddigiekben elmondottak ellenére mégsem tudták kimutatni, hogy a testfelület lehűlése, vagy bizonyos vitaminok hiánya, illetve szedése befolyásolná a megfázások előfordulását.
Mennyire veszélyes?
Mindenek előtt, amikor erről a betegség-tünetegyüttesről bővebben beszélnénk le kell szögezni, hogy bár kellemetlen tünetekkel járnak, nem veszélyeztetik lényegesen a beteg életfeltételeit és gyakorlatilag gyógyszerek nem szedése esetén is nyomtalanul, szövődmények nélkül meggyógyulnak.
Szövődmények
A szövődményekkel való fenyegetés inkább hatásvadászat, mint realitás. Mindemellett mindenkinek, elsősorban valamilyen krónikus betegségben szenvedőnek, célszerű konzultálnia kezelőorvosával, háziorvosával. Ez azt is lehetővé teszi a tünetek jelentkezésekor, hogy orvoshoz fordulás nélkül is túljuthatunk a betegségen.
Mire figyeljünk általában?
A testfelület lehűlése nem okoz megfázást, azonban teljes mértékben igaz és hasznos az évszaknak, időjárásnak megfelelő réteges öltözködés, amellyel kiegyenlíthetjük, a hőmérséklet viszonylag gyors és nagyobb mértékű ingadozást.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Vizelési panaszok okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Vitaminok
Annak ellenére, hogy semmi köze a megfázáshoz az úgynevezett vitaminhiánynak, étkezzünk a lehetőségekhez mérten változatosan, étkeinkben kellő összetételben legyen zöldség, gyümölcs, rosttartalmú étel is. Felesleges vitaminok túlzott mértékű fogyasztása.
Természetesen sokak mondhatják, hogy mindezek ma már nem saját magunk által befolyásolható tényezők, de nem szabad elfelejtenünk: a fizikai edzettség előnyösen befolyásolja az előbb felsorolt mindkettő bekövetkeztét és más egészségügyi vonatkozásban is számos előnnyel jár (szív-érrendszeri betegségek előfordulásában). Szintén figyelembe érdemes tartani a termékeny korú nők esetében, hogy a megfázások a menstruációs ciklus alatt fokozottabban fordulhatnak elő.
Tekintettel arra, hogy a megfázáshoz két dolog kell:
Fogékony szervezet és kellő mennyiségű kórokozó; elkerülhető a megfázás, ahol sok ember sokáig tartózkodik gyakori szellőztetéssel, vagy halaszthatatlan esetek kivételével, ezeknek a helyek elkerülésével. Egyre gyakoribb külföldön, hogy az emberek úgynevezett szájkendőt kötnek a szájuk és az orruk elé, megvédve magukat és másokat a cseppfertőzéstől. Természetesen nem szükséges megemlíteni, hogy itthon is van ennek egy régi, nem csak jólneveltséget jelentő megoldása, a zsebkendőbe tüsszentés, köhögés.
Légkondicionálás
Itt kell említést tenni két, korunkban „divatos” helyzetről. Az egyik a légkondicionálás, amely legalább két vonatkozásban segítheti elő a megfázásokat: egyrészt állandóan felkavarja a szobai szennyeződéseket, másrészt a nyálkahártya kiszáradásával a kórokozók megtelepedését segítheti elő. Lehet az az eset is amikor nagy központi légkondicionáló berendezés működik, hogy magába a légkondicionáló berendezésbe jut bele a kórokozó. Erre akkor figyeltek fel először amikor Amerikában egy katonai veterán-találkozón tömeges megbetegedésre került sor.
Szénanátha
A másik a szénanátha. Az arra, hajlamosak esetében a kórokozók megtelepedése könnyebb és nem könnyű néha a két tünet szétválasztása sem. Természetesen ez a beteg számára jelent nehézséget, hiszen gyakrabban „fázhat” meg és kellemetlenebb tünetekkel járnak a megfázások.
A védőoltásokról
A felső-légúti fertőzések szinte kivétel nélkül elsősorban vírusfertőzések. A vírusfertőzésekre néhány speciális eset kivételével nincsenek védőoltási lehetőségek. A védőoltás hiánya a betegségek kockázatmentes lefolyása miatt, egészséges ember számára, aki kellően karban tartja testét és lelkét, semmilyen veszélyeztetéssel nem jár.
A védőoltások esetében a kivételek közé sorolható például az influenza, amely ma már megelőzhető hatékony és kevés kockázattal járó védőoltással. Ki kell emelni azonban, hogy nem szabad ezt sem körültekintés és elővigyázatosság nélkül adni és azt is ki kell emelni, hogy egészséges ember az influenzás betegségből is kockázatmentesen meggyógyul. Igen fontos a konzultáció ez esetben is a háziorvossal.
Mit kell tenni, hogy ha még is megbetegedünk ?
Lehetőség szerint kényelmes és meleg környezetben célszerű tartózkodni, lehetőleg legfeljebb egy-két napig otthon. Mindezek elmaradása nem növeli a szövődmények kockázatát és nem hosszabbítja a gyógyulás időtartamát, hanem csak az elviselhetőséget segíti elő és a kedvezőbb életminőséget biztosítja. Szükséges, különösen láz esetén, a bővebb folyadékfogyasztás, amely a beteg kívánsága szerint bármilyen minőségű lehet, természetesen az alkoholtartalom kerülésével. Szintén célszerű a könnyen emészthető, többszöri kevés étel fogyasztása is.
Száraz ruhával fedett hideg vizes borogatás (priznic)
Elfelejtett, sőt téves előítéletekkel alkalmazott, illetve nem alkalmazott eljárás, láz esetében az igen hasznos mellkasra, hátra helyezett priznic. Ez csak akkor hatásos, ha megfelelő nagyságú a testfelület és gyakori a felmelegedett borogatás cseréje (a hőelvonás lehetősége miatt). Igen hatásos tud lenni a hűtőfürdő, amely a nem túl meleg fürdővíz lassú, 28-30 fokosra hűtését, majd a testfelület szárazra törlését jelenti.
Inhalációs eljárások
Nem elvetendő az orr és felső légutak nyálkahártyáján levő váladék elfolyósítását eredményező inhalációs, gőzöléses eljárások, amelyekben hasznosíthatók a régi népi gyógymódok is, mint például a kamilla. Ez az eljárás a köhögéses tüneteket is javíthatja.
Gyógyszeres kezelés
Amennyiben az eddig leírt eljárások nem elegek akkor érdemes gyógyszerekhez folyamodni. Ezek közé a láz és fájdalomcsillapítók, orrcseppek, orrspray-k orrkenőcsök, köhögéscsillapítók sorolandók. Legyen mindig alaposan kifújva az orr, és figyeljük a váladékok színét is. Amennyiben, sárgás- esetleg zöldes váladék ürül, akkor a megfelelő kezelés javasolt, hiszen egy felülfertőzéstől akár kialakulhat arcüreggyulladás, szövődmény képpen átmehet a gyulladás a fülre, homloküregekre is! A felsorolt gyógyszerek recept nélkül is kaphatók és célszerű ezek tartása a házi patikában.
A gyógyszerek hatóideje
Szintén igen fontos figyelembe venni, hogy többnyire a láz és fájdalomcsillapítók hatása néhány óra alatt lejár így a reggel bevett gyógyszer délutánra már hatástalan. Úgyszintén hatástalan a gyógyszer, ha nem kellő adagban szedjük. Az elégtelen adagolású gyógyszer hamis megítélést eredményez, mert tévesen hisszük, hogy hatástalan, vagy bajunk súlyosabb mint gondolnánk. Csecsemők, kisgyermekek esetében nem célszerű aszpirin típusú gyógyszerek szedése.
Mikor keresseük fel az orvost?
Néhány napos láz, nem jelent szövődményt és nem jelenti a betegség súlyosságát sem. Öt-hét napos lázas állapot esetén, vagy néhány napos láztalanság után visszatérő láz esetén célszerű orvoshoz fordulni, vagy orvossal konzultálni.
A betegség tünetei jól ismertek:
Tüsszentés, orrfolyás/dugulás, köhögés száraz, vagy váladékos, bizonyos vírusfertőzések előfordulásakor mellkasi, végtag és izomfájdalom. Előfordulhatnak nem légúti tünetek is, mint a hányinger, hányás, gyomor fájdalom, hasmenés. A tünetek sokszínűsége nem a súlyosságot jelenti, hanem az adott betegség kórlefolyásának kellemetlenségét. Általában a kisebb-nagyobb mértékű betegség halmozódások azonos tünetcsoportokkal jár.
Mindezek figyelembe vételével még mindenki jó időben felkészülhet az elkövetkezendő fél év megfázásos megbetegedéseire. A legtöbbet akkor tehetünk ennek érdekében, ha betartjuk azokat a tanácsokat, életviteli szokásokat, amelyek elkerülhetővé teszik, hogy megbetegedjünk és még jó időben felkeressük háziorvosunkat, tanácsot kérni, megmutatni magunkat, különösen, ha már rég jártunk nála.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.