Mi az anesztézia?
Ez az orvosi gyakorlat olyan gyógyszerek adagolásából áll, amelyek megakadályozzák, hogy a páciens a sebészeti beavatkozás során fájdalmat érezzen.
Lokális vagy regionális anesztézia
Speciális gyógyszerek befecskendezése, amit helyi érzéstelenítésnek nevezünk, abba a testrészbe, amelyen a műtétet végzik. Ennek következtében a gyermek öntudatánál marad, de az adott testrészében nem érez fájdalmat.
Általános anesztézia
Ez a tudat elvesztéséből (hipnózis), a fájdalomérzet elvesztéséből (analgesia) és az akaratlagosan mozgatott izmok bénulásából áll (izomreflexek elvesztése).
Három szakaszban zajlik:
- Előidézés: rövid idő alatt a gyerek elveszíti az öntudatát. Az érzés kellemes, és leginkább az elalvásra emlékeztet. A hipnotikus gyógyszereket beadhatják endovénásan injekcióval, vagy arcmaszk segítségével belélegeztetve.
- Altatásban tartás: idetartozik az operáció teljes időtartama, ezalatt különféle gyógyszereket adnak, amelyek garantálják a hipnózist, az érzéketlenséget és az izomreflexek elvesztését. Ha a beavatkozás hosszú ideig tart, minthogy az altatott személy légzése kisebb kapacitású a normálisnál, az aneszteziológus lélegeztetőgépen tartja a beteget.
- Ébredés: a gyógyszerek adását felfüggesztik, ez a beteg fokozatos tudat visszanyeréséhez vezet, mozogni tud, és újból érez fájdalmat is.
Az egynapos sebészet melletti döntéskor a következő szempontokat veszik figyelembe
- Családi anamnézis, amellyel kizárják az örökletes betegségeket, amelyek hathatnak az altatásra.
- Családi életmód (passzív dohányzás), amely az altatás során komplikációt okozhat.
- A családban történt korábbi altatások során bekövetkezett problémák.
- A gyermek anamnézise a várandósságtól kezdve; a szülés körülményei, az Apgar-teszt eredménye; testmagasság és testsúly fejlődése, pszichomotoros fejlődés, oltások rendje, allergiás reakciók, fertőző betegségek, korábbi altatások tapasztalatai, asztma vagy ahhoz hasonló bronchitisz.
Az általános anesztézia módszerei
A felhasznált gyógyszerek és beadásuk módja szerint alapvetően három módszer jellemző:
- Az intravénás anesztézia: az altatószereket kizárólag intravénásán adják be, olyan eszközökkel, amelyek elektronikusan kontrollálják a gyógyszer beáramlását a vérbe.
- Inhalációs anesztézia: illékony, belélegezhető altatószerek adása. Ebben az esetben az aneszteziológus folyamatosan ellenőrzi a beáramló gyógyszer mennyiségét. Az anesztézia mélysége a bevitt altatószer mennyiségével szabályozható, annak fényében, hogy a sebészeti beavatkozás mennyire fájdalmas.
- Kombinált anesztézia: a jelenlegi aneszteziológiai gyakorlatban a leggyakrabban alkalmazott módszer. Lehetővé teszi a fenti két módszer előnyeinek egyesítését és mellékhatásaik csökkentését.
A helyi érzéstelenítés különféle típusai
- Topikus érzéstelenítési mód: Közvetlenül a beavatkozást elszenvedő felszínt érzéstelenítik, főként a szem, az orr, az emésztőrendszer, a légutak és a fül operációinál használják.
- Infiltrációs anesztézia: Az aneszteziológus érzéstelenítőt injekcióz be a bőrbe és a bőr alatti szövetekbe.
- Tronkuláris anesztézia: Az idegek közelébe injekciózzák be az érzéstelenítőt, az érzéstelenített ideg egész környéke, összes idegvégződése érzéketlenné válik.
- Plexus érzéstelenítés: A gerincoszlop mellett található idegcsoportba fecskendezik az érzéstelenítőt, nagyobb területet bénítanak le, akár egy egész végtagot.
- Központi anesztézia: A gerincvelő közelébe fecskendezik az érzéstelenítőt, ahonnan az ideggyökerek kiindulnak.
Kétféle módszere van:
- Epidurális érzéstelenítés, ilyenkor az epidurális térbe injekcióznak.
- Spinális vagy szubarachnoidális érzéstelenítés, ilyenkor a gerincvelőt körülvevő folyadékba fecskendezik az érzéstelenítőt. Mind a két módszer egy nagyobb területet bénít le, és megakadályozza, hogy az adott testrészt mozgatni tudja a beteg.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.