Gyógynövények

Soktérdű salamonpecsét, termesztése, gyógyászatai használata

Soktérdű salamonpecsét története, általános ismertetése

A növény nemzetségneve, Polygonatum, görögül „soktérdűt”, „sokízületűt” jelent. A szignatúratan szerint ez a tulajdonság az oka annak, hogy a növényt ízületi bántalmak kezelésére használják. A gyógynövényszakértő Nicholas Culpeper megjegyzi, hogy „a növény Szaturnusza, mivel oly nagyon szereti a csontjait”, és javasolja „minden
ízületet összeerősíteni, amely gyenge lévén kificamodott, vagy nem képes hosszú ideig a helyén maradni”. John Gerard szintén ajánlja hasonló betegségekre, mint például „a csontok összeerősítésének érintésére”, és azt írja, hogy „nincs hozzá hasonló növény” a sebek gyógyítására.

A soktérdű salamonpecsét, amelyet Szűz Mária pecsétjének is hívnak, Európa erdeiben őshonos. Elnevezéséről különböző elképzelések léteznek. Az egyik magyarázat szerint a gyökértörzs külső részén látható lapos, kerek képződmények pecsétre emlékeztetnek. Egy másik szerint a gyökértörzsön, ha keresztben elvágjuk, héber írásjelekre hasonlító formákat látunk. Mint ismeretes, Salamon király ismerte a gyógynövényeket, tisztában volt azok értékével, és ő maga látta el pecsétjével ezt a növényt.

Törökországban a fiatal hajtásokat régen megfőzték és megették, ahogyan a spárgát szokás. A gyökerek sok keményítőt tartalmaznak, és éhínségek idején életmentő táplálékot jelentettek. Szárított virágainak és gyökereinek porát fel­szippantva alkalmazták fejfájás ellen.

  • Magjait ősszel vessük el, és a cserepeket helyezzük szabad levegőre.
  • A csírázás 12-18 hónapig tart.
  • Miután a gyökérzet kifejlődött, ültessük ki a palántákat.
  • Tőosztással is szaporítható kora ősszel és kora tavasszal.
  • Ez a fagy tűrő, lágyszárú, éve­lő növény a könnyű, termé­keny talajt és az árnyékos he­lyeket kedveli.
  • Virágzás után vágjuk vissza és adjunk neki tápoldatot.

Figyelmeztetés

A soktérdű salamonpecsét minden része, de különösen a bogyói, ártalmasak lehetnek. Még kis mennyiségben is kizá­rólag szakember felügyelete mellett alkalmazzuk!

Gyógyászat

Az ájurvédikus gyógyászatban a soktérdű salamonpecsét vi­rágaiból és gyökereiből fiatalí­tó, vágyfokozó italt készítettek. A növény régóta szerelmi báj­italok fontos hozzávalója.

Kínában a soktérdű salamonpecsétet jade bambusznak hívják bambusz­forma levelei miatt. A kínai gyógyászatban tuberkulózis és szívpanaszok ellen használják, és a szívvel, a vesével, a tüdővel és a léppel hozzák összefüggésbe. A nyugati orvoslásban köhögést, zúzódást valamint arany­eret kezeltek vele. Az ájurvédikus tudomány szerint meddőség ellen ha­tásos; meleg tejhez és ghíhez (tisztított vaj) adva frissítő hatású.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.