A cukorbetegség legyőzése – fontosabb lépések
Miből áll a kezelés?
A 70-es évek óta általánossá vált új kezelési módok forradalmasították a cukorbetegség kezelését. Ilyenek a szájon át szedett, injekció formájában beadott gyógyszerek, az egyszerű vércukorszintmérők, inzulintollak és -pumpák. Emellett a szakorvosok is egyre többet tudnak arról, hogy miként csökkenthető a szövődmények kockázata.
Orvosi segítség
- Mi ez a gyógyszer, és mire való?
- Mennyi idő múlva kezd el hatni?
- Mennyit kell szednem belőle?
- Milyen gyakran és mikor kell bevennem?
- A gyógyszert étkezés előtt, alatt vagy után
- kell bevenni?
- Mik a mellékhatásai?
- Adódhat olyan helyzet, amikor változtatnom kell az adagoláson?
- Okozhat a gyógyszer alacsony vércukorszintet (hipoglikémiát) és ha igen, mi olyankor a teendő?
- Hogyan kell tárolni a gyógyszert?
- Vannak olyan ételek és italok, amelyeket kerülnöm kell?
A cukorbetegek többsége egész életében gyógyszerezésre – tablettákra, injekciókra vagy mindkettőre – szorul, hogy megfelelő értéken tudja tartani vércukorszintjét, vérnyomását és koleszterinszintjét. A társadalombiztosítás hazánkban mindezeket támogatja.
Segítség
Eleinte nyilván aggódik majd a kezelés miatt, főleg ha injekciókra is szüksége van. Nem mindig sikerül elsőre megtalálni a megfelelő gyógyszert, de biztosan számíthat az egészségügyi szakemberek segítségére, amíg ki nem derül, hogy önnek mi a legjobb szer.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.