Amit a kockázatos érzéstelenítésekről tudni kell!
Gerincérzéstelenítés – spinális érzéstelenítés
Az alsó végtagokon, illetve a has alsó részében végzett műtétekhez alkalmazható (hólyagműtétek, nőgyógyászati műtétek, császármetszés, prosztataműtétek, stb.). Az érzéstelenítő injekciót a beteg a gerincoszlopba kapja, a végtagok elzsibbadnak, megszűnik a fájdalomérzés és a végtagok mozgása is. Ez az állapot általában 5-6 órán át tart, ami egyes betegeknek kellemetlen érzést jelent, a többség azonban inkább a módszer előnyeit említi.
A módszer előnyei
Műtét közben nem szükséges az egész szervezetet „elaltatni”, a fájdalomcsillapítás a test egy részének érzéstelenítésével is elérhető. Műtét után a fájdalomcsillapító hatása még órákig tart, így a leghevesebb fájdalmakat a beteg nem éli meg. A beteg műtét közben és műtét után is tudatánál van – ez egyesek számára nem feltétlenül előnyös, azonban a legtöbb beteg szívesen veszi, hogy „nem veszítette el eszméletét”, a kiszolgáltatottság érzése így nem olyan mértékű, mint altatásnál.
Lehetséges műtét utáni szövődmények
Mivel a húgyhólyag beidegzése is érintett, ezért műtét után esetleg vizeletürítési nehézségek jelentkeznek. Ritka esetben katéterezés is szükséges. A betegek legnagyobb félelme – mely szerint esetleg „véglegesen megbénul” – alaptalan. Irodalmi adatok szerint egyes, súlyosabb idegrendszeri működészavar az esetek 1%-ában fordul elő, azonban évi több ezer gerincérzéstelenítést végezve ilyen jellegű szövődményt nem tapasztaltunk.
Az bizonyos, hogy kísérő betegségek (súlyos érbetegség, cukorbetegség), műtét közbeni kivérzés a szövődmény lehetőségét fokozzák.
Csak álló helyzetben illetve felálláskor észlelhető, tarkótáji jellegű. Kialakulását csökkentheti, ha a beteg lapos fejaljjal fekszik, a szokásosnál több folyadékot fogyaszt. Elhúzódó esetekben infúzió, gyógyszerek szükségesek.
- Epidurális érzéstelenítés biztonságos? Milyen mellékhatásai lehetnek
- Érzéstelenítés, altatás biztonságos?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Gerincérzéstelenítés katéterrel (epidurális érzéstelenítés)
A gerincoszlopba nagyon vékony katéter felhelyezése történik, melyen keresztül a beteg érzéstelenítőt kap. A végeredmény lényegében ugyanaz, mint a spinális érzéstelenítésnél – az alsó végtagok és az alhas érzéstelensége. Előnye az előzővel szemben, hogy hosszú műtéteknél érzéstelenítő szer pótlólag is adható, és műtét után fájdalomcsillapítás céljára akár napokig használható.
Műtét után nincs fejfájás, és a beteg a katéterrel együtt mozoghat, járkálhat. Előnyeinél fogva egyre terjed alkalmazása nagy hasi műtétekhez is (vastagbél, máj, gyomor, hasi verőér stb.), altatással kombinálva. Ebben az esetben műtét utáni fájdalomcsillapítás céljaira szintén kiválóan alkalmazható.
Az alsó és felső végtag vezetéses érzéstelenítése
A végtagok idegellátása anatómiailag jól követhető, ezért lehetőség van arra, hogy az idegtörzset a nyakon, hónalj árokban, combhajlatban és egyéb pontokon felkeresve oda érzéstelenítőszert juttassunk. A végtag az érzéstelenítőszer milyenségétől függően 2-5 órán át érzéstelen. A beavatkozáshoz a beteg segítsége, közreműködése szükséges.
A módszer előnyei ugyanazok, mint spinális érzéstelenítésnél, bár az anatómiai különbségekből adódóan a sikeresség 80% körüli. Amennyiben nem teljes az érzéstelenség, az aneszteziológus természetesen fájdalomcsillapítót ad, szükség szerint altatást végez. Ezzel együtt azonban előnyei miatt a betegek többsége szívesen veszi ezt az érzéstelenítési módszert.
Vérátömlesztés műtét alatt
Bizonyos műtétek vérveszteséggel járnak, melyről a műtétet végző orvos a beteget tájékoztatja. Előzetesen hivatalos vércsoport-meghatározás szükséges, majd a műtétet végző orvos és az aneszteziológus vért biztosít a műtét idejére. Van lehetőség arra is, hogy a beteg műtét előtt saját vérét adja le, és szükség esetén a saját vérét kapja vissza. Ennek szervezése, a részletes megbeszélés az aneszteziológiai ambulancián, illetve a műtétet végző orvossal történik.
Fontos tudni!
Mit kell tudni a műtét előtti felkészítésről?
Hozzátartozói vagy saját maga révén előbb-utóbb mindenki szerez tapasztalatot arról, mit is jelent kórházba kerülni, műtétre készülni. Az emberek többségét a betegségből adódóan is bizonytalanságérzés, félelem fogja el, de a szorongást kellő tájékozódással, illetve tájékoztatással lehet mérsékelni. A műtét szükségességét, idejét és módját a beteg az operáló orvossal egyezteti, és amennyiben a műtét tervezhető, a betegnek lehetősége van a műtét idejének megválasztására.
Műtétek sürgősségi fokozatai és javallatai
- Tervezett műtét: választható időpontban végzett műtét, melyben sürgősség nem áll fenn (visszér, sérv, kozmetikai műtétek stb.). Kivizsgálásra, előkészítésre kellő idő áll rendelkezésre.
- Sürgős műtét: a lehető legkorábban (optimális esetben 1 héten belül) elvégzendő műtét, gyorsított kivizsgálással (daganatos megbetegedések, ismétlődő vérzések stb.).
- Sürgősségi műtét: lehetőleg 24 órán belül elvégzendő műtét, melynek elmaradása maradandó károsodást okozna vagy a beteg életét veszélyeztetné (törések, érelzáródások, vakbélgyulladás stb.).
- Azonnali műtétek: a beteg életét közvetlenül veszélyeztető állapotok esetén azonnal végzendő műtétek (súlyos sérülések).
Műtéti érzéstelenítés
Az esetek egy részében az érzéstelenítést az operáló orvos végzi (ld. helyi érzéstelenítés), azonban a műtétek jelentős részében aneszteziológus orvos és asszisztens által alkalmazott módszerek szükségesek. Az anesztézia érzéstelenítést jelent, mely ma már nemcsak altatással lehetséges.
Az érzéstelenítési módszer megválasztása az aneszteziológus orvos feladata, melyhez ismernie kell a végzendő műtétet, az adott betegséggel összefüggő panaszokat, és a beteg egyéb, úgynevezett kísérőbetegségeit (magas vérnyomás, cukorbetegség, szívbetegség stb.).
Helyi érzéstelenítés
Kisebb beavatkozásokhoz alkalmazható érzéstelenítési forma, melyet az operáló orvos végez: helyi érzéstelenítő szert juttat a műtéti területbe. Ez a beteg számára egy tűszúrást, kisebb feszítő fájdalmat jelent, műtét közben nyomást, húzást érezhet, fájdalmat azonban nem.
Lehet-e következménye az érzéstelenítésnek?
Az eljárásnak kevés szövődménylehetősége van. A leggyakoribb panasz (főleg fogászati műtétek kapcsán) a szívdobogás-érzés, mely később esetleg úgy kerül a beteg adatai közé, mint helyi érzéstelenítő szerre való túlérzékenység. Azonban az esetek 90-95%-ában ez nem valós túlérzékenység, inkább a helyi érzéstelenítő szerhez adott érösszehúzó szer (és a félelem) által okozott izgatottsági tünet.
Természetesen, amennyiben a beteg iratai között túlérzékenységre utaló adat szerepel, azt minden esetben komolyan kell venni, és a következő érzéstelenítés előtt ki kell vizsgálni. Kétségtelen ugyanis, hogy egyes, ritka esetekben valóban felléphet túlérzékenységi reakció, amely különböző súlyosságú lehet.
Mit kell tudni az altatásról?
A nagyobb beavatkozásokhoz a műtéti érzéstelenítést aneszteziológus orvos és asszisztens végzi. Altatáskor a beteg vénásan elaltató szert kap, majd a műtét során erős hatású fájdalomcsillapítókat és altatószereket.
A beteg légzését műtét közben ellenőrzik, a biztonság érdekében a beteg arcára maszkot, esetleg légcsövébe lélegeztető csövet helyeznek, melyen át a beteg oxigénellátását biztosítják. Az altatás jelentős beavatkozás a szervezet működésébe, és mint minden orvosi beavatkozás, szövődményeket, mellékhatásokat rejt magában.
Az altatás lehetséges szövődményei
- A lélegeztető cső behelyezése során a laza vagy törött fogak kieshetnek, a ragasztott fogak sérülhetnek. Előfordulhat, hogy a bevezetés technikailag nehéz, ezért ritka esetben ép fogak is sérülhetnek.
- A száj-garat, gége nyálkahártyái sérülhetnek, kisebb vérzések keletkezhetnek. A műtét utáni időszakban kellemetlen érzés, átmeneti torokfájdalom jelentkezhet.
- A lélegeztetőcső, az alkalmazott gázok a légcső és a tüdő nyálkahártyáját sérthetik, illetve a hideg gázok ingerlik a légutakat, ezért műtét után átmeneti légcsőfájdalom, köhögés léphet fel.
- Hányinger, hányás az alkalmazott gyógyszerektől, vagy a műtét jellege miatt (pl. epekő műtét) előfordulhat, de gyakori ok, hogy a beteg nem üres gyomorral került műtétre.
Hogyan készüljünk a műtétre?
A műtét fontos esemény egy ember életében, ezért arra a lehető legteljesebb fizikai és szellemi jólétben kell, hogy sor kerüljön. Célszerű a munkahelyi, családi ügyeket rendbe tenni, hogy a beteg csakis a műtétre tudjon koncentrálni. Ezen kívül el kell végeztetni a műtét előtti kivizsgálásokat, beleértve a kísérő betegségek, gyógyszerek ellenőrző vizsgálatát.
Az előkészítés optimális helye az aneszteziológiai ambulancia. Arról, hogy a beteg környezetében működik-e és hol aneszteziológiai ambulancia, a műtéti előjegyzést végző orvos ad felvilágosítást.
Mi történik az aneszteziológiai ambulancián?
Az orvos részletekbe menően kikérdezi a beteget korábbi betegségeiről, szedett gyógyszereiről, dohányzási, alkoholfogyasztási szokásairól. Előírja az elvégzendő vizsgálatokat. Meghatározza a szükséges szakorvosi vizsgálatokat. Megbeszéli a beteggel a lehetséges érzéstelenítési módszereket, a vérátömlesztés kérdését. Többszörös kísérő betegségek esetén javasolja, hogy a beteg keresse fel háziorvosát, a műtétre közösen készüljenek fel.
Az aneszteziológiai ambulancia után
Fontos, hogy a beteg az előírt vizsgálatokat végeztesse el (laboratóriumi vizsgálat, vércsoport-meghatározás, röntgenfelvételek), a szakvizsgálatokon jelenjék meg. A háziorvos előtt való megjelenés minden műtétre váró beteg esetén kívánatos, a kísérőbetegségekben szenvedők pedig mindenképpen keressék fel háziorvosukat!

Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.