Milyen esetekben halaszthatóak el a műtétek?
A betegnek, a műtétet végző orvosnak és az aneszteziológusnak közös érdeke és törekvése, hogy a műtétet a tervezett napon végezzék el.
Halasztás csak indokolt esetekben történik
- nem kellően beállított kísérő betegségek,
- súlyos eltérések a laboratóriumi leletekben,
- akut felső légúti hurut vagy egyéb vírusos fertőzések (hányás, hasmenés, herpesz),
- más, sürgősebb beteg műtétét kell elvégezni.
Gyakori probléma, hogy nőbetegek műtéte a menstruáció időszakára esik. A műtét és az érzéstelenítés elvégezhető ugyan, de ha lehetséges, célszerű a műtétet halasztani. A menstruáció ugyanis a szervezetet bizonyos mértékig legyengíti, és technikai problémákat is felvet.
Mi történik a műtét napján?
- A beteg csak az orvos által előírt gyógyszereket vegye be, az előírt időben. A személye körüli teendőket (tisztálkodás) a lehető legkorábban tegye meg.
- Bizonyos műtétekhez (nagy vastagbél műtétek, urológiai műtétek stb.) és érzéstelenítési módszerekhez (spinális és epidurális érzéstelenítés) a betegnek esetleg infúziót kell kapnia.
- Műtét előtt 6 órával szilárd ételt nem szabad fogyasztani, de a műtétet megelőző 1-1,5 óráig vizet, cukros teát, nem rostos, illetve nem szénsavas üdítőitalt nyugodtan lehet fogyasztani.
- Műtőbe szállítás előtt a kivehető protézist ki kell venni, és célszerű a hólyagot kiüríteni.
- Műtőbe csak kórházi öltözékben lehet menni.
Mi történik műtét után?
Műtét végén a beteg lehetőség szerint saját ágyába kerül vissza. Egyes műtétek esetén, illetve amennyiben a beteg állapota egyéb szempontból azt kívánja, úgynevezett osztályos őrzőbe (fokozott betegmegfigyelő részlegbe) vagy intenzív osztályra szállítják a beteget.
A műtét utáni elhelyezésről a döntést a műtétet végző orvos és az aneszteziológus orvos közösen hozza meg. A műtét utáni fájdalom a műtéti fajtájától, az érzéstelenítés módjától és az egyéni tűrőképességtől függ. Fájdalomcsillapítót minden beteg a szükséges mennyiségben kap.
A műtét egy ember életében komoly esemény
Mind a sebészeti, mind az aneszteziológiai beavatkozás veszélyeket rejt magában, amelyeket azonban megfelelő előkészítéssel minimalizálni lehet. Ehhez a beteg közreműködése, aktív részvétele feltétlenül szükséges. A felelősségteljes közös munka komplikációmentes műtétet, a betegnek a lehető legkevesebb testi- és lelki megrázkódtatást jelentheti.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.