Kezeljük a hátfájást hideg és meleg eljárással!
Orvosi körökben hihetetlenül sokféle álláspont létezik a hideg és a meleg kezelés előnyeiről. Nézetem szerint mind a kettő hasznos, de alkalmazásuk személyenként változik, ami tökéletesen érthető, hiszen minden ember másképp reagál a különböző behatásokra. Mindazonáltal létezik néhány általános érvényű igazság.
Fő a biztonság
A biztonság a legfontosabb!
Mindig ügyeljünk arra, hogy különösen óvatosak legyünk a borogatásokkal vagy a palackokkal, amelyeket közvetlenül a bőrre helyezünk. A bőrnek a hideg ugyanúgy árthat, mint a forróság. Okosan tesszük, ha bőrünk és a hideg/meleg borogatás közé egy törülközőt teszünk.Az alapelv
A hideg arra jó, hogy csökkentse a gyulladást. A meleg azért hasznos, mert enyhíti a fájdalmat és a görcsös merevséget.
Kezelés hideggel
- A hidegtől a véredények összehúzódnak, és éppen ez a cél a gyulladások kezelésénél.
- Akut sérülésnél, például a hát rándulásánál vagy meghúzódásánál az a logikus, ha hideggel mérsékeljük a gyulladást. A hideg ezenkívül elzsibbaszt, tehát fájdalomcsillapító hatása is van.
- Az akut sérülést követő 24-48 órában ismételten alkalmazzuk a hideg kezelést.
- Használhatunk egy tasak fagyasztott zöldborsót, összetört jeget nejlonzacskóban, jéggel vagy jeges vízzel töltött palackot, törülközőbe csomagolva.
- Vigyázzunk, ne használjuk túl sokáig a jeget. Alapszabály, hogy az ideális időtartam 5-10 perc, és a kezelés sose tartson tovább 20 percnél!
- Mindig figyeljük a bőrt, ellenőrizzük, hogy nem túl fehér-e. Ha a hátunk kezd még jobban fájni, vegyük le a borogatást.
Kezelés meleggel
A hőkezelés kitágítja a véredényeket, amitől a gyulladás még rosszabb lesz. Ezért azt javaslom, hogy akut sérülésnél használjuk gyakrabban a hideget. Akut sérülés után a hát merev és fájdalmas, amin sokat segíthet a meleg.
- Ne használjunk meleget, amikor nyilvánvaló a gyulladás, azaz a bőr, forró és vörös.
- Használhatunk egy gabonával töltött zacskót, amelyet a mikrosütőben melegíthetünk pár percig. Mindig csomagoljuk be, és ügyeljünk, hogy ne legyen olyan forró, hogy sérülést okozzon.
- A régimódi forró vizes palack is nagyon hasznos lehet.
- A meleg segít ellazítani az izmokat, és csökkenti az izomgörcs fájdalmát.
- Segíthet a forró fürdő vagy zuhany is, de maximum 20 percig használjuk!
Szaunák
A szauna száraz melege kiválóan ellazítja a megmerevedett izmokat és ízületeket. Aki magas vérnyomásban szenved, vagy szívproblémái vannak, mindig beszélje meg orvosával a szaunázást.
Török fürdő
A török fürdő nyirkos melege sok esetben segíthet a hátfájás csillapításában.
- Izom eredetű háti fájdalom
- Hátfájás a gerinc betegségeiben, fájdalmak okai
- A mediastinum betegségei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jacuzzi
A jacuzzi remekül kilazíthatja a fájó, merev izmokat, de ne használjuk 20 percnél hosszabb ideig.
A hideg és a meleg váltogatása
Vannak, akiknek hasznosabb a hideg és a meleg váltogatása, mint bármelyik önmagában. Szerintem ez érthető, én általában öt percet szoktam javasolni felváltva mindkettőből, meleg-hidegmeleg-hideg-meleg sorozatban.
Masszíroztassunk!
A masszázs a hátfájás természetes gyógymódja, a kezelések egyik legrégibb formája, ha fáj valamink, szinte ösztönösen megdörzsöljük. A régi kínaiak, akárcsak Hippokratész ókori görög orvos, masszázst javasoltak a hátfájásra. Bármelyik önkéntes elvégezheti a fájó testrész gyengéd bedörgölését valamilyen krémmel, például ámikával vagy egyszerű olívaolajjal. Ennyiből nem lehet baj.
A dörzsölés serkenti a vérkeringéssel párhuzamos nyirokkeringést, elősegíti, hogy a nyirokrendszer eltávolítsa a gyulladás melléktermékeit. Ennél szakértőbb masszázs kapható gyógytornásztól vagy masszőrtől, ami nagyon hasznos lehet, és felgyorsíthatja a felépülést az akut hátfájásból.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.