Genitális herpesz: 17 kezelési stratégia
Nem volt elég óvatos az ágyban és rajtavesztett. Égő fájdalmat érez a nemi szervén, lázas és gyenge. Az orvos elvégez néhány vizsgálatot és megállapítja, hogy genitális herpesze van, amit a Herpes simplex II vírus okoz. Az orvos azt mondja, hogy a betegség gyógyíthatatlan, élete végéig el fogja kísérni. Úgy érzi, mintha felültették volna egy, a pokolba tartó vonatra.
Ne rémüljön meg, van visszaút, és hogy hogyan, azt megtudhatja az alábbiakban.
Ne lógassa az orrát!
Miért? Először is, mert a legtöbb embernél az első herpesz rendszerint két-három hét alatt el is múlik, és a következő jó sokára jelentkezik és közel sem olyan súlyos, mint az első. Másodszor, a genitális herpesznek ma már van gyógyszere, ez az acyclovir, ami a kiújulások számát akár 90 százalékkal is csökkentheti. Röviden összefoglalva: „Akár természetes lefolyású a betegség, akár kezelik, a herpesszel való fertőzöttség egyáltalán nem reménytelen állapot” – mondja dr. Will Whittington.
Erősítse az immunrendszerét!
A szakértők nem tudják pontosan, mi okozza azt a jelenséget, hogy a herpeszvírus hosszú ideig nyugalmi állapotban van, majd egyszerre felébred és pusztítani kezd. Sokan azt gondolják, hogy a legyengült immunrendszer, mint egy részeg seriff egy vadnyugati filmben, sarkallja arra a kis banditákat, hogy visszatérjenek.
Mivel az immunrendszer állapota és a herpesz kialakulása között igen szoros kapcsolat van, ajánlatos, hogy immunrendszerét kijózanítsa és megfelelő táplálkozással, sok alvással és pihenéssel, valamint rendszeres testedzéssel felfegyverezze az újabb rohamok ellen.
- Szexuális úton terjedő fertőzések
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Használjon szappant és vizet!
Amikor az emberek felfedezik a herpeszt a nemi szervükön, hajlamosak a gyógyszeres szekrény egész tartalmát bevetni az érintett területen. Ez nem helyes; csakúgy, mint bármilyen más sérülés esetében, azzal kell törődni, hogy ne alakuljon ki másodlagos fertőzés. A szappan és a víz önmagában elegendő ahhoz, hogy a területen ne szaporodjanak el a kórokozók, állítja dr. Whittington. Az biztos, hogy a házi patikában talált szerekkel nem fogja elpusztítani a vírust, ellenben esetleg kedvezőtlenül befolyásolja az állapotát. „Az acyclovir az egyetlen gyógyszer, amelyről kimutatták, hogy egyértelműen jó hatású a herpeszfertőzésben szenvedők számára” – jelenti ki dr. Whittington.
A test és a lélek kapcsolata
„Teljesen mindegy, hogy mennyi kutatást végeznek még a következő ezer év során, én meg vagyok győződve, hogy mindig a stressz marad az első számú kiváltó ok” – mondja az ápolónő, Judy Hurst. Ha nem ismerte igazán a stresszt, amíg nem kapta meg a herpeszt, most sajnos megtapasztalja. Kialakulhat az a helyzet, hogy az elszenvedett stressz a betegség kiújulásához vezet, ez pedig megint csak stresszt okoz, és a kör bezárul. A kérdés az, hogy hogyan lehet kitörni ebből az ördögi körből.
Tudjon meg minél többet a betegségről! Olvasson a herpeszről, beszéljen az orvosával és próbálja meg a lehető legalaposabban megérteni a helyzetét. Igyekezzen a körülményeket a lehető legkedvezőbb irányba befolyásolni, javasolja dr. Stout.
Lépjen be egy önsegítő csoportba! Az ilyen helyeken barátságokat köthet, érzelmi támaszt kap, meghitten beszélgethet és információkhoz jut, mondja Hurst nővér.
Próbálja ki a pszichoterápiát! Amikor rájön, hogy herpesze van, szomorúságot, depressziót, ingerültséget és bűntudatot érez. Néhány találkozás egy felkészült pszichoterapeutával elég lehet ahhoz, hogy reálisan lássa a jövőjét.
Sajátítson el relaxációs technikákat! Sokféle módszer ismert: a meditáció, a relaxációs terápia, a vizualizáció és a biofeedback. Keresse meg azt a módszert, ami önnek a legmegfelelőbb.
Ne használjon kenőcsöket!
A genitális herpesz okozta seb gyógyulásához sok levegőre van szükség. A vazelin és az antibiotikumos kenőcsök gátolják a seb szellőzését, és ez lassíthatja a gyógyulás folyamatát, mondja dr. Stephen L. Sacks, egy herpeszklinika igazgatója. Nem szabad kortizolkrémet használni, mert az gátolhatja az immunrendszert és ezáltal elősegíti a vírus szaporodását, mondja.
Jót tesz a meleg
A betegség első jelentkezése idején, vagy későbbi súlyos rohamok alkalmával, napi három-négy fürdő vagy tusolás, melynek során meleg víz kerül a herpesszel borított bőrre, enyhülést hozhat. (Az esetek többségében beválik, de nem mindenki kedveli ezt az eljárást.) Amikor befejezi a tusolást vagy a fürdést, szárítsa meg a herpeszt hajszárítóval alacsony vagy hideg fokozaton. Vigyázzon, nehogy megégesse magát! A hajszárító levegője enyhülést hoz és felgyorsítja a gyógyulást azáltal, hogy szárítja a sebet.
Viseljen laza, pamut alsóneműt!
Mivel a levegő elengedhetetlen a gyógyuláshoz, hordjon olyan alsóneműt, ami lehetővé teszi, hogy a bőre lélegezzen. Ezért pamutból és ne szintetikus anyagból készült alsóneműt viseljen, ajánlja Hurst nővér. Ha műszálas harisnyanadrágot hord, annak a törzzsel érintkező része legyen pamutból. Ha divatos, testhez simuló fürdőruhát akar hordani, vágjon ki egy pamut bugyiból egy csíkot és varrja be a fürdőruhába, ajánlja Hurst.
Enyhítse a fájdalmas vizeletürítést!
A betegség első rohama idején a vizeletürítés nagy fájdalmat okoz, mert a savas vizelet csípi a sérült hámfelületet. Ez különösen fájdalmas nők esetében. Próbálja meg a vizeletsugarat távol tartani az érintett területtől egy darabka összetekert WC-papírral, ajánlja Dr. Sacks. Vagy pisiljen a fürdővízbe, miután befejezte a fürdést, kínál enyhítő megoldást Hurst nővér.
Orvosi segítség
Egy gyógyszer, amely segíti a gyógyulást
Ha a herpesze nagyon makacs vagy gyakran kiújul, írasson fel orvosával acyclovirt. Ez olyan szer, amelyről bebizonyosodott, hogy gyorsítja a gyógyulást, és mérsékli a rohamok súlyosságát, mondja dr. Sacks. Akár először jelentkezik a betegség, akár gyakran kiújul, orvosa nagy valószínűséggel segíteni tud.Amennyiben várandós, hívja fel a nőgyógyásza figyelmét a betegségére, mert a herpesz megfertőzheti az újszülöttet is, figyelmeztet dr. Sacks. Egy ideig szoros kapcsolatot feltételeztek a genitalis herpesz és a méhnyakrák kialakulása között. A kapcsolatról azonban kiderült, hogy nem is annyira szoros. Tanácsos azonban a herpesszel fertőzött nők számára az évenkénti méhnyakrák-szűrésen való részvétel, hívja fel a figyelmet dr. Whittington.
A természetgyógyász közbeszól
Legyőzhető-e a herpesz ricinusolajjal?
Helyezzen ricinusolaj-pakolást a hasára! Miért? Mert a ricinusolaj megerősíti az immunrendszerét, az erős immunrendszer pedig megakadályozhatja a herpeszvírus aktivizálódását, magyarázza dr. C. Norman Shealy természetgyógyász, aki azt állítja, hogy elmélete egy jelenleg is folyó kutatás még nem publikált eredményein alapszik.Hogy immunrendszere a lehető leghatékonyabban működjön, itasson fel 225 ml ricinusolajat egy kettőbe hajtott nedvszívó textildarabbal, tegye a hasára, és fedje be műanyag fóliával. A fólia fölé helyezzen melegítőpárnát, állítsa olyan fokozatra, amit kellemesnek érez, és hagyja magán egy órán keresztül. Kezdetben egy hónapon át naponta végezze el ezt a kezelést, majd heti három alkalommal. Ha esetleg a herpesz kiújulna, akkor gyakrabban.
Ne nyúljon a fertőzött területhez!
Annak ellenére, hogy a betegséget genitális herpesznek nevezik, a fertőzés átvihető a test más részeire is. Ha a friss sebhez ér, majd az ujjával egy másik testrészéhez, mondjuk a szájához vagy a szeméhez nyúl, könnyen okozhat ott is herpeszt. Emiatt nagyon fontos, hogy ne érintse meg a sebet, mondja Sandy Moy, egy amerikai herpeszkutató központ vezetője. Ha mégis úgy gondolja, hogy éjszaka véletlenül megvakarhatja, takarja be a sebet légáteresztő védőkötéssel, tanácsolja.
Szedjen táplálékkiegészítőket!
Néhány laikus és orvos is ajánl olyan táplálékkiegészítőket a herpeszrohamok leküzdésére, mint a cinkoldat vagy cinkkapszula, a lizin nevű aminosav, vagy az ételadalék butil-hidroxitoluén (BHT). Annak ellenére, hogy hatékonyságukat számos vizsgálatban észlelték, az orvosok nagyobb része még nem tartja bizonyítottnak gyógyhatásúkat. Ha úgy dönt, hogy használja valamelyiküket, legyen tisztában vele, hogy nagy adagban veszélyesek lehetnek, és szedésük csak orvosi ellenőrzés mellett ajánlatos.
Kérjen segítséget telefonon!
Amennyiben bármilyen kérdése van a betegségével kapcsolatban, van segítség. Magyarországon a Johan Béla Országos Epidemológiai Központnak van herpeszrészlege, amelyet a 06-1-476-13-56-os telefonszámon érhet el.
Ne adja tovább másoknak!
Emlékezzen rá, hogyan kapta meg. Felelős azért, hogy mások ne fertőződjenek meg. Akkor a legnagyobb a valószínűsége a betegség továbbterjedésének, amikor megjelennek a herpesz okozta bőrelváltozások. Ezért ilyenkor tartózkodjon a nemi élettől. Ha a bőrelváltozások nem észlelhetők, akkor nagy a valószínűsége annak, hogy nem fogja továbbadni a vírust, de a nagyobb biztonság érdekében, és a lelke megnyugtatása végett is, használjon óvszert.
Egyébként ha már volt herpesze, ez nem jelenti azt, hogy a betegség valamelyik másik fajtáját nem kaphatja el. Noha ez nem gyakori, de előfordulhat, hogy ugyanannál a személynél a genitális herpeszt a vírus különböző típusai váltják ki.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.