Hogyan erősítsünk immunrendszerünket természetes módon?
Az egészséges és energikus mindennapok részben az immunrendszer egészségétől függenek. Annak érdekében, hogy ellenálljunk a fertőzéseknek, és a kórokozóknak esélyük se legyen, rendkívül fontos az immunrendszer állapotára való odafigyelés. Sokan elmennek a téma mellett, pedig ha a szervezet a megfelelő vitaminokkal és ásványi anyagokkal ellátott, már nagyon sokat tettünk a betegségek megelőzése érdekében.
Nem csak az olyan kisebb megbetegedésről van szó, mint amilyen a nátha, hanem a komolyabb vírusfertőzésekről, tüdőgyulladásról, influenzáról is. Bizonyított tény, hogy ha az immunrendszer megfelelő állapotban van, akkor a meghűlés gyorsabban gyógyul. Ellenkező esetben lerakódások keletkezhetnek a hosszú gyógyulási folyamat során, melyekkel a tüdőgyulladást, arcüreggyulladást, vagy súlyosabb esetben akár a szívizomgyulladást is kockáztathatjuk.
Mitől gyengülhet le az immunrendszer?
Az immunrendszer rendkívül érzékenyen reagál az olyan zavaró hatásokra, melyek többsége általában életmódunkban gyökeredzik. A szervezetet ért folyamatos stressz előbb vagy utóbb biztosan benyújtja a számlát, s ezt sok esetben sajnos a mikrotápanyagok pótlásával sem lehet felülírni. A dohányzás, a koffein-, és alkoholfogyasztás, valamint a szervezetbe kerülő kártékony anyagok nem csak csökkentik a vitaminok jótékony hatását, de akár meg is betegíthetnek.
Az életmódváltás és a pozitív gondolkodás erősítenek!
S hogy ne csak a negatívumokról szóljunk, érdemes tisztában lenni azzal, hogy az egészséges táplálkozásra és a rendszeres testmozgásra való áttérés egyértelműen jótékony hatással vannak az immunrendszer állapotára. Hasonlóképp megfontolandó a pozitív gondolkodás, mely az immunerősítés mellett a betegségek leküzdésében is nagy segítséget jelenthet.
Változtassa meg étkezési szokásait! Immunrendszeres hálás lesz.
Az egészség helyreállításában, illetve annak megőrzésében kiemelt szerep jut annak, milyen alapanyagokat fogyasztunk nap mint nap. Sajnos még mindig sokakban élnek olyan tévhitek, miszerint az agyoncukrozott reggelizőpelyhek, vagy a szintén jelentős mennyiségű cukrot tartalmazó rostos üdítők egészséges választásnak bizonyulnak. A magyar konyha előszeretettel használja a cukrot és a fehér lisztet is, pedig ezek gyakran tehetőek felelőssé a súlyfelesleggel együtt járó immungyengeségért.
Az elhízás és a savasodás gyengítik az immunrendszert!
A nem megfelelő táplálkozásnak nem csak a puffadás, a rossz közérzetet okozó savasodás lehetnek következményei, hanem a súlyfelesleg kialakulása és legyengült immunrendszer is. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a táplálkozás során az olyan alapanyagokat részesítsük előnyben, mint a teljes kiőrlésű, rostos szénhidrátok, a zöldségek, a gyümölcsök, a sovány húsok, valamint az esszenciális zsírsavakban gazdag halfélék.
Folyadékbevitel az erős, ellenálló szervezetért
Minden húsz testsúlykilogramm után egy liter folyadék elfogyasztása szükséges. Legjobb az ásványvíz, de a frissen facsart zöldség-, és gyümölcslevek, a zöld tea, és a levesek is remek választásnak bizonyulnak. Már egészen enyhe fokú kiszáradásnak is súlyos következményei lehetnek, ugyanis csökken a szervezet ellenálló képessége, rossz közérzet jelentkezik, felborul a szervezet folyadékháztartása. Nem véletlen, hogy betegség idején is bőséges folyadékbevitelt szoktak ajánlani a szakemberek, ezzel ugyanis nem csak átmoshatjuk a szervezetet, és elősegíthetjük a kórokozók mihamarabbi távozását, de erősebbé is tehetjük saját magunkat.
Mozgás a test és a psziché egészségéért
Ha természetes immunerősítésről van szó, akkor nem mehetünk el a rendszeres testmozgás fontossága mellett sem. Korosztálytól függetlenül lényeges, hogy napi legalább 30 percet szánjunk rá a mozgásra. Természetesen testsúlytól, edzettségi állapottól és kortól függően érdemes megválasztani a mozgásformát, de tény, hogy már egy-két hét után is érezhető a szervezet erősödése mind fizikálisan, mind pszichésen. S mivel test és lélek egymással összhangban működnek igazán jól, így kétség sem férhet a mozgás immunerősítő hatásához.
Fokhagyma, méhészeti termékek és étrend-kiegészítők
A népi gyógyászat által oly gyakran alkalmazott fokhagyma a legtöbb egészségügyi problémára jótékony hatással van. Kiváló vírus-, gomba-, és baktériumölő hatással bír, sőt, az antibiotikumoknál is sokkal hatékonyabbnak bizonyul e téren. Rendszeres fogyasztásával erősíthető a szív-, és az érrendszer, sőt, egyes vélemények szerint a daganatos megbetegedések is megelőzhetőek ilyen módon. Legjobb nyersen fogyasztani, akár apró darabokra vágva, folyadékkal lenyelve, így elkerülhető a kellemetlen íz.
Mézes tea és méhpempő
A méhészeti termékek immunerősítő hatásához kétség sem férhet. Nem véletlen ajánlják betegség idején a mézes gyógyteát, de a kimagasló minőségű méhpempő is alkalmas az immunerősítésre. A méhkirálynő tápláléka ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag, ráadásul az olyan problémák is kezelhetőek segítségével, mint például a meddőség. S ha már mézről esett szó, akkor ne feledkezzünk meg annak párjáról, a citromról, melyet egy finom gyógyteába keverve igazi immunerősítő finomsághoz juthatunk. A frissen facsart citromlevet egyébként vízzel hígítva magában is megihatjuk. Nem csak a szervezet C-vitamin raktárait tölthetjük fel ilyen módon, hanem a fogyást is elősegíthetjük.
Szedjünk-e étrend-kiegészítőket?
A szaküzletek, gyógyszertárak és drogériák polcain rengeteg étrend-kiegészítő sorakozik. Alapvetően elmondható ezekről, hogy nem helyettesítik a teljes értékű, vitaminokban gazdag táplálkozást, de kiegészíthető az segítségükkel, és megtámogathatjuk szervezetünket az év bármely hónapjában. Időnként érdemes porcerősítőt, vagy májtisztító tablettát szedni, a kúraszerűen alkalmazott hatóanyagok mellett pedig a multivitaminok, a C-vitamin, a magnézium, a kalcium és a B-vitaminok mindig jól jönnek.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.