Idült sokízületi gyulladás (Rheumatoid arthritis)
A betegség a felnőtt lakosság 0,5-1%-ában fordul elő. Három-négyszer gyakrabban jelentkezik nőkben, mint férfiakban. Az ízületek lassú lefolyású gyulladásos betegsége, melynek eredményeként az ízület deformálódása és működésének enyhébb-súlyosabb károsodása alakul ki.
Mikortól kell gyanakodnunk?
A lefolyás hullámzó, jobb-rosszabb időszakok követik egymást. Az ízületek gyulladása mellett egyéb szervekben (erek, szem, tüdő, szív stb.) is létrejönnek kóros elváltozások. A betegség súlyosan érinti az egyén munkaképességét, mozgáskészségét, ezáltal alapvetően rontja az életminőséget.
Sajnos a várható élettartamot mintegy 6-10 évvel csökkenti. A betegség okát nem ismerjük. A kialakulás és a lefolyás számos tényezője azonban jól ismert. Mai tudásunk szerint öröklött hajlam mellett vírusfertőzés, a dohányzás játszik fontos szerepet a kialakulásában.
Öröklött betegség?
Mivel az öröklött tulajdonságokon változtatni nem tudunk és a vírusfertőzéseket sem tudjuk megelőzni (nem is tudjuk milyen vírusról/ vírusokról van szó), így elsődleges megelőzésről nem beszélhetünk. A dohányzás elhagyása viszont fontos már a betegség megállapítása idejétől kezdve. Nagyon fontos ugyanakkor a betegség korai felismerése.
Amennyiben a betegnél több ízület egyidejű duzzanata alakul ki, vagy rövid időn belül ismétlődnek az ízületi duzzanatok, részletes kivizsgálás szükséges a diagnózis felállításához. Több betegség is okozhat hasonló elváltozásokat. A korai diagnosztika és helyesen vezetett terápia a betegség lefolyását és így a beteg életminőségét nagymértékben meghatározza. Az ízületi gyulladás visszaszorításával az ízületi porc és az ízület körüli anatómiai képletek (az ízületi tok, inak, izmok stb.) károsodása kisebb mértékű lesz.
Hogyan előzhető meg a gyulladás?
Az ízületi funkcióvesztés megelőzése, illetve mérséklése a kezelés alapvető célja.
A beteg számára is számos lehetőség, sőt feladat van, mellyel állapotának javulását segítheti. Ideális az, amikor a betegség kezdetén a szakorvos tájékoztatja betegét betegségének várható lefolyásáról és a kezelési lehetőségekről.
Mindez csak úgy eredményes, ha a beteg megérti és elfogadja kezelőorvosának hosszú távú terápiás programját. A reumatológiában a gyulladásos ízületi betegségek kezelésében az elmúlt tíz évben óriási fejlődés következett be. Olyan gyógyszerek állnak rendelkezésünkre, amelyekkel az ízületi gyulladást meg lehet állítani és így az ízület károsodása megelőzhető. Ezért is fontos, hogy mielőbb felismerésre kerüljön a betegség, amikor még az ízületi funkciók megtartottak.
Hogyan védhetjük ízületeinket?
Az ízületvédelem fogalmába azon módszerek tartoznak, melyekkel az adott ízület túlterhelése elkerülhető, illetve a károsodott működésű ízületek funkcióját segédeszközök segítségével támogatjuk. Jelentős számú tájékoztató nyomtatvány látott e témában napvilágot.
A betegség előrehaladott állapotában, amikor egy adott ízület funkcióját már nem tudja ellátni, ortopédiai műtéttel/műtétekkel lehetőség van arra, hogy a funkciókárosodást csökkentsük vagy megszüntessük. Ezen műtétektől lényeges életminőség-javulás várható. Attól sem szabad megrettenni, ha a sebész több egymás után végzendő műtétet javasol.
Ne utasítsuk el a műtétet!
Mivel több ízület egyidejű károsodása áll fenn ebben a betegségben, előfordulhat, hogy csak így remélhető lényeges javulás. Az önellátás, vagy a járóképesség megtartása a legfontosabb a beteg számára. Ennek biztosítására szükség lehet műtéti beavatkozásokra.
Egy adott ízület gyógyszeres kezeléssel nem befolyásolható gyulladása esetén az ízület gyulladt belhártyájának eltávolítása az ízületi porc károsodását megakadályozza. Ez a típusú műtét az ízületi funkció károsodását előzi meg és szerencsés esetben hosszantartó (vagy végleges) gyulladásmentességet biztosít az ízületben.
Milyen rehabilitációk vannak?
A pszichés támogatás sem elhanyagolható, mert a beteg látja, hogy a sajátjához hasonló komoly panaszokkal más betegek is sikerrel megküzdenek. A klubok programja enyhíti a beteg elszigeteltségét, sőt számos kedvezményt is nyújt tagjainak. Megyénkben is működik Reuma Klub.
Mit tehet a várandós kismama?
Helyes, ha a sokízületi gyulladásban szenvedő nőbeteg családtervezését kezelőorvosával megbeszéli. Lehetőleg minimális ízületi gyulladásos aktivitás esetén célszerű csak gyermeket vállalni. Az első hónapokban, ha lehetséges, a gyógyszeres kezelést a minimálisra kell csökkenteni. Bizonyos gyógyszereket már hónapokkal a tervezett teherbeesés előtt ki kell hagyni! (férfi beteg esetén is!)
A terhesség alatt az ízületi tünetek általában inkább csökkennek, de a szülés után lehet fellobbanásra számítani. Mindezek miatt gondos reumatológiai és szülészeti ellenőrzés szükséges.
Sokízületi gyulladásban szenvedő beteg gyógytornájának fő szempontjai:
A betegség heveny szakában
- helyes fektetés (az ízületek középhelyzetben legyenek),
- az ízületek tehermenetesítése,
- az ízületi rögzülések (kontrakturák) megelőzése passzív átmozgatással,
- légzőtorna,
- izomfeszítés és -lazítás váltakoztatása.
- A gyulladásos tünetek enyhülése után:
- általános izomerősítés,
- a kéz deformitásainak megelőzése (ízületi védelem),
- koordinációs gyakorlatok,
- ízületi kontrakturák oldása,
- járás tanítás, segédeszköz-használat betanítása,
- a mozgásfunkciók gyakorlása, megtartása,
- előrehaladott állapotban rögzítő sínek használata.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.