Hogyan legyél fitt és egészséges koplalás nélkül?
Az életmódjavító táplálkozási stratégia nem valamiféle „diéta”, amelyet néhány hétig, a koleszterinszintünk javulásáig be kell tartani. Ha egy diétáról azt mondják, hogy „kezdjük el”, abban kimondatlanul benne van, hogy egy idő után „befejezhetjük” – és aztán mi lesz? A jelen program ezzel szemben egy életre szóló táplálkozási rendszer, amely mellett könnyű kitartani.
Átmeneti megoldás: különféle diéták
Étkezéssel sokféle módon csökkenthető a koleszterinszint. Ott van például a mediterrán étrend (amelyben sok ugyan a zsiradék, ám annak java részét a szívbarát olajok teszik ki), az Ornish-diéta (amely nagyon kevés zsírt tartalmaz), a DASH-diéta (amely sok gabonát, gyümölcsöt, zöldséget és zsírszegény tejterméket javasol) vagy az Amerikai Kardiológusok Egyesületének Step I és Step II diétája (viszonylag kevés zsírral és fehérjével).
Ezek sikere, valamint a mögöttük rejlő tudományos eredmények sokat segítenek az egészséges táplálkozás alapelemeinek felismerésében. Bár a szakemberek gyakran elszántan védelmezik az általuk egyedül üdvözítőnek vélt megoldást, az egyes ajánlások sok közös elemet tartalmaznak, mint amilyen a mérsékelten alacsony zsírbevitel, a „jó” és „rossz” zsírok egészséges egyensúlya, sok zöldség és gyümölcs és mérsékelt mennyiségű fehérje. Ezek a megegyezések ráadásul visszaköszönnek, amikor szemügyre vesszük az ember őseinek táplálkozását, legalábbis amennyit ma tudunk róla (erről hamarosan lesz még szó).
Egy életre szól: az Életmódjavító Program
Táplálkozási alapelvek:
- Mérsékelt mennyiségű zsír (az energiabevitel mintegy 25 százaléka), javarészt egészséges zsírok – például hal, mogyorófélék, olíva- és repceolaj -formájában.
- Mérsékelt mennyiségű fehérje (legfeljebb az energiabevitel 20 százaléka) halból, hüvelyesekből, sovány húsokból, szójából és tojásból. (Igen, a tojás is megengedett.)
- Áttérés az összetett szénhidrátokra (például teljes kiőrlésű gabonakészítmények) a finomított rizs és liszt, valamint a fehér kenyér helyett
- Napi kilenc adag zöldség és gyümölcs.
- Finomságok, például csokoládé, mogyoróvaj és garnéla.
- Ital: nőknek naponta legfeljebb egy, férfiaknak legfeljebb két adag szeszes ital.
A túl kevés sem jó
Bár az Életmódjavító Program keretében lényegesen kevesebb zsírt eszünk, nem kell teljesen lemondani a zsírról – ez nem is volna helyes.
A Washingtoni Egyetem kutatói 444, magas LDL-szintű férfit tápláltak különböző étrendek szerint – a különbség egyebek közt a zsírbevitelben is jelentős volt. Az eredmény: a zsírbevitelnek a teljes kalóriafogyasztás 35 százalékáról annak 30 százalékára való visszaszorítása – úgy, hogy ebből a telített zsírok mindkét esetben 7-8 százalékot tettek ki – éppen olyan hatékonyan csökkentette a koleszterinszintet, mint az ennél kevesebb zsírt tartalmazó étrendek. Sőt amikor a zsír-fogyasztást a kalóriabevitel 20 százalékáig csökkentették (ahogyan azt egyes zsír-szegény diéták hívei javasolják), a HDL-szint visszaesett, a trigliceridszint pedig megemelkedett.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.