A közvetlen értágító gyógyszerek
A közvetlen értágítók csoportjában, hazánkban csak a Depressan kerül forgalomba, bár szó van arról, hogy a sokkal erősebb hatású bár több mellékhatással bíró Lonitent (hatóanyaga a minoxidil) is importálni fogják.
Hogyan hatnak?
Ezek a gyógyszerek az érfal simaizomelemeire hatnak, azokat ellazítják, így értágulat és vérnyomáscsökkenés következik be. Hátrányuk viszont, hogy az erek ellazulása csak az arteriolákban következik be, a visszerekben nem, így a szív a kitágult érrendszerrel szemben akadálytalanul tudja kidobni a vért, és mivel az egész keringés meggyorsul, a szív munkája jelentősen fokozódik.
Tünetek
A betegek ezt szívdobogás formájában élik meg, de koszorúsér-betegség esetén a meszes falú, tágulásra képtelen ereken keresztül nem tud az a többletvér a szívizomhoz áramlani, amire szükség lenne a fokozott szívműködés következtében jelentkező oxigénigény kielégítéséhez.
Mellékhatások
Az ilyen betegeken ezek a szerek anginás rohamot válthatnak ki, hacsak nem adunk egyidejűleg a szívműködést visszafogó béta-blokkoló szert. Ugyancsak kellemetlen mellékhatása a közvetlen értágító szereknek, hogy erélyes só- és vízvisszatartás szokott bekövetkezni néhány hetes szedés után, ami a vérnyomáscsökkentő hatást közömbösítheti.
Azt mondhatjuk tehát, hogy ezeket a szereket csakis a „harmadik lépcsőben” érdemes adni, tehát olyan betegeknek, akik már vízhajtót és béta-blokkolót kaptak az első, illetve második „lépcsőben”, és a kívánt hatás nem következett be. Ha egy orvos Depressannal kezdi betegét kezelni, vagy kizárólag ezt a szert adja, akkor valószínűleg nem ismeri a szer mellékhatásait és hatásmechanizmusát.
Egyébként a Minipresshez hasonlóan a Depressant is kiterjedten használják szívelégtelenség kezelésére, mert a szív előtti erek ellazítása jelentősen csökkenti a bal kamra terhelését, különösen jól használható azokban az esetekben, amikor a szív által kidobott vérmennyiség (az ún. verőtérfogat) a szívizomzat gyengesége miatt kicsi.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.