A magas vérnyomás betegség rizikótényezői
Vannak bizonyos tényezők, melyek elősegíthetik egy-egy betegség kialakulását, vagy szerepet játszanak annak fenntartásában. Ezeket a tényezőket nevezzük rizikótényezőknek. Egy vagy több rizikótényező esetén a hipertónia esetleg korábbi életkorban jelentkezik, esetleg súlyosabb formában, de a meglévő betegség kezelését, annak hatékonyságát is nagymértékben befolyásolják.
A rizikótényezők megszüntetésével a magas vérnyomás súlyossága mérséklődik, esetleg meg is szűnik a betegség. Ezekről a rizikótényezőkről (elhízás, alkoholfogyasztás, sófogyasztás, testmozgás hiánya és stressz) olvashatunk.
Elhízás
Az elhízás kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes-, a hormonális- (anyagcserét érintő hormonok), az idegrendszeri- (étvágyközpont működése), a környezeti- (táplálkozási szokások) és pszichés- (lelki eredetű „túlevés”) tényezők. Túlsúlyos állapotban megnő az erek ellenállása, és ezzel párhuzamosan a vegetatív idegrendszerben a szimpatikus idegrendszeri aktivitás is fokozódik. Ezekhez társul az izom- és zsírszövet anyagcserezavara, melynek révén az inzulin vércukorszintet csökkentő hatása kevésbé érvényesül (inzulinrezisztencia).
Elhízás keletkezik, ha a táplálékfelvétel növekedéséhez az energialeadás csökkenése társul. A túlsúly az egyik legfontosabb kockázati tényező a magas vérnyomás – betegség kialakulásában, illetve annak fennmaradásában. A túlsúlyosság mértékét a testtömegindex-szel (BMI — body mass index) jellemezzük, amit a 19. században Quetelet és Kaupp írtak le először. Értekét úgy számoljuk, hogy a testsúly (kg) értékét elosztjuk a testmagasság (m) négyzetének értékével.
Például egy 160 cm magas, 50 kg testsúlyú egyén BMI értéke:
50 kg/ 1,62 = 50 kg/1,60X1,60 = 19,5 kg/m2
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
- A járás zavara: sántítás és ataxia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- BMI = 18-24,9 normális testsúly
- BMI = 25-29,9 túlsúlyos
- BMI > 30 elhízott
Ezek a kategóriák népenként különbözőek, hiszen a magasabb termetű népek testtömegindexe kisebb. Ázsiában a túlsúlyosság határa 22, az elhízás 25 kg/m2-nél kezdődik.
Az emelkedett vérnyomásérték túlsúlyosakban több mint kétszer olyan gyakori, mint minden egyéb tényezőben (kor, nem, életmód stb.) azonos, de normális testsúlyú egyénekben. Még nagyobb arányú a hipertónia előfordulása azokban, akikben a felesleges zsírszövet a csípő, illetve a has területén jelenik meg (ún. alma-típusú elhízás).
A haskörfogat mérése
A túlsúlyosság legegyszerűbb jelzője a haskörfogat mérése. A haskörfogatot a legalsó borda és a medencecsont közti távolság felező vonalában kell mérni kilégzés állapotában. Ha férfiak esetén a 102, nők esetén a 88 cm-t meghaladó értéket mérünk, biztosan túlsúly véleményezhető. Normális a 94 cm-nél, illetve 80 cm-nél kisebb haskörfogat.
A mindennapi gyakorlatban is jól használható mértékegység az 1 cm haskörfogat változás 1 kg testsúlyváltozás. Ezt gyakran használjuk nagyfokban túlsúlyos egyének esetén is, amikor a mindennapokban használatos mérlegekkel nem tudjuk pontosan követni a testsúly változását. A túlsúly – kövérség – a hipertónia egyik legfontosabb kockázati tényezője.
A csípőkörfogat mérése
A csípőkörfogat mérését a csípő legnagyobb domborulatánál kell végezni. Ha a has/csípő hányados férfiakban a 0,95-nél, nőkben 0,80-nál több, akkor hasi típusú elhízás állapítható meg.
Alkoholfogyasztás
Az alkoholfogyasztás és a magas vérnyomás közötti kapcsolat a népesség-megbetegedési (epidemiológiai) felmérésekből már a hatvanas évek közepétől ismert. Tény, hogy a napi kis mennyiségű alkoholt (1-2 dl bor) fogyasztók körében ritkább a magas vérnyomás-, a szív- és keringési betegség okozta halálozás, mint az alkoholt egyáltalán nem fogyasztókban, azonban a napi 50 g-nál több alkohol fogyasztása biztosan emeli a vérnyomást.
Kiemelt jelentőségű, hogy rendszeres alkoholfogyasztók között az agyvérzés sokkal gyakoribb. Az alkoholt tartalmazó italokat rendszeresen és nagymértékben fogyasztók jóval, nagyobb valószínűséggel lesznek hipertóniások, mint az átlagos mennyiséget fogyasztók. Biztosan tudjuk, hogy az alkoholfogyasztás mérséklése csökkenti a vérnyomást a korábban rendszeres alkoholfogyasztókban.
Sófogyasztás
Epidemiológiai felmérések és klinikai adatok is alátámasztják, hogy a táplálkozással bevitt nátrium és a vérnyomásérték között összefüggés van. A „nátriumérzékenység” elsősorban – egyelőre nem pontosan azonosított – genetikai kóddal áll összefüggésben.
Ez azt jelenti, hogy a sóérzékeny egyénekben (hipertóniások 60%-a) a magas nátriumtartalmú konyhasó használata magas vérnyomás – betegséghez vezethet. Miután az ún. sóérzékenység kimutatása csak bonyolult vizsgálatokkal lehetséges, a sófogyasztás mérséklése általánosan ajánlott. Az átlagos sófogyasztás az iparilag fejlett országokban sajnálatosan naponta 10 g, ami megközelítően 4 g nátriumot tartalmaz (1 g só = 400 mg nátrium).
Testmozgás hiánya
A fizikai munka során a perctérfogat (1 perc alatt a szívből kipumpált vér mennyisége) növekedése élettani jelenség, ez együtt jár a vérnyomás átmeneti emelkedésével. Ez a vérnyomásemelkedés hipertóniás betegekben kifejezettebb és tartósabb. Oka az, hogy a hipertóniások ereinek ellenállása már nyugalomban is fokozott, s a terhelés után nem képes az egészséges szabályozásnak megfelelő sebességgel csökkenni. Ennek megfelelően hosszabb ideig emelkedett marad a vérnyomás, elsősorban a diasztolés érték.
A rendszeres fizikai aktivitás, a testmozgás kedvező hatású a hipertónia megelőzésében és kezelésében egyaránt. Közismert, hogy a rendszeres testmozgást végzők között később kezdődik a hipertónia, mint a korban, nemben és egyebekben hasonló összetételű, mozgásszegény népesség körében. A gyors izomösszehúzódásai, elernyedéssel járó mozgások (gyaloglás, futás, kerékpározás) során felszabaduló értágító anyagok csökkentik a vérnyomást, és a magas vérnyomás – betegség kialakulásának kockázatát.
Stressz
A fogalom alatt ma általában az idegfeszültséget okozó tényezők összességét értjük. Jóllehet önmagában a stressz nem betegség, azonban a tartós idegfeszültség betegséghez vezethet. A stressz olyan esemény mely a szervezet alkalmazkodóképességét túlságosan igénybe veszi.
Különösen fontos, hogy a tartós feszültségeket tudatosan oldjuk. Erre nemegyszer csak hosszas pszichoterápiás kezeléssel, autogén gyakorlatok megtanulásával, progresszív izomgyakorlatokkal, esetleg jógával illetve meditációs technika elsajátításával nyílik lehetőség.
Pozitív stresszélmények (sikeres munka, szabadidő, életörömök, jólét) ritkábban, míg negatív hatások (családi, munkahelyi megoldatlan szituációk, szorongás) gyakrabban okoznak tartósan emelkedett vérnyomást. A negatív stressz hatására a szimpatikus vegetatív idegrendszer tartós izgalmi állapotba kerül, tartósan emelkedik a mellékveséből származó adrenalin és noradrenalin vérszintje. Ezekről ismert, hogy igen erőteljes érösszehúzó anyagok, emelik a vérnyomást és a vércukorszintet is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.