A vérnyomás csökkentésének optimális kezelése
A vérnyomás csökkentésével az agyvérzés, a szívelégtelenség, a veseelégtelenség bizonyítottan ritkábban jelentkezik.
Ideális-optimális vérnyomáscsökkentő gyógyszer
A magas vérnyomás – betegség kialakulásának ismeretében a rendkívül bonyolult szabályozási rendszer zavarának tudatában biztosan állíthatjuk, hogy nem létezik egyetlen olyan „csodaszer” mely mindenki számára alkalmas. Az adott lehetőségek mellett sem rendelkezünk olyan vérnyomáscsökkentővel, melynek hatása egyszerre nem túl gyors, ugyanakkor tartós, hatása testhelyzettől független, napi egy alkalommal adható szájon át.
Étkezéstől függetlenül megfelelő felszívódású, emellett jól kombinálható más szerekkel, nem csökkenti a szív összehúzó erejét, nem okoz kedvezőtlen anyagcsere változásokat, az életminőséget kedvezően befolyásolja, javítja a túlélést, nincs hozzászokás, elvonási tünetek nem jelentkeznek. Végül, de nem utolsó sorban egyben olcsó is.
Ideális-optimális beteg
A hipertónia olyan betegség, mely az esetek nagy részében sem panaszt, sem tünetet nem okoz. Amennyiben egy gyógyszert tartósan szükséges szedni, akkor a betegek több mint fele (!) vagy, kisebb dózisban, vagy egyáltalán nem szedi azt. Nemzetközi felmérések szerint az elégtelen együttműködés sem az iskolázottsággal, sem az intelligenciával, sem az anyagi helyzettel nincs összefüggésben. Az aktuális érzelmi kiegyensúlyozottság, vagy annak hiánya sincs összefüggésben a gyógyszerszedési szokással.
1. Mellékhatások jelentkezése
A mellékhatások megjelenése, vagy annak lehetősége is nagy fokban csökkenti a gyógyszerszedési hajlandóságot, és ezt a betegek több mint 60%-a a kezelőorvos tudta nélkül teszi. Gyakran a betegek számára is tisztázatlan a szedett gyógyszer neve, a gyógyszer bevételének időpontja (i), kapcsolata az étkezéssel, testmozgással, életritmussal, és az, hogy vannak-e várható és nem várt hatásai. Ismert tény, hogy az antihipertenzív szerek gyakran okoznak mellékhatást, míg a betegség önmagában nem jár tünettel.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Vizelési panaszok okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
2. Anyagi teher
Tudjuk, hogy a magas vérnyomás – betegség kezelése anyagi terhet jelent a beteg számára. A közvetlen (gyógyszerek, saját vérnyomásmérő) kiadások mellett, persze közvetett költségek (ellenőrzésre járás, utazás, munkaidő kiesés) és az életmód változtatás okozta költségek (korszerű táplálkozás sportok) is megjelennek.
Ideális-optimális beteg-orvos kapcsolat
A gyógyszeres kezelés során számos valódi és téves információt kell tisztázni (pl. hozzászokás alakul ki, alkohollal jobban hat, stb.). Az életmód és a táplálkozási szokások változtatása helyett szívesen emelik mind az orvosok, mind a betegek a vérnyomáscsökkentők mennyiségét, azonban ezután a nem várt mellékhatások is fokozódhatnak.
A beteg és az orvos életre szóló szövetsége a hipertónia során számos nem látható nehézséget okozhat az orvosnak is. Évekig, évtizedekig kell kezelni egy jóformán tünet- és panaszmentes embert azzal a meggyőződéssel, és abban a hitben, hogy a kezelés remélt haszna „csupán” annyi, hogy nem változik semmi az évek során, vagyis nincs szövődmény.
Hosszú ideig nem-gyógyszeres, drága életmódbeli kellemetlenségeket, majd újabb és újabb gyógyszeres kezelést kell ajánlani a legfrissebb és naprakész ismeretek birtokában. A gyógyszer pontatlan szedése rontja a kezelés hatékonyságát, de olcsóbb, és hátránya rövidtávon senkinek sem tűnik fel… Természetesen a szövődmények megjelenése (agy, szív, vese, szem) esetén már egyértelmű mindenki számára a kezelés elmaradásának következménye.
Mi az orvos feladata?
Az orvos feladata a hipertóniások felkutatása, alapkivizsgálása, kezelése, folyamatos ellenőrzése, állapotának felülvizsgálata. A családorvostól a szakellátásig, a családon át mindenki segíthet a betegnek, aki ebben természetesen a főszereplő. A főszereplő, aki nehezen fogadja el szerepét, melyet gyakran nem is ért, de ha meg is érti, nem akarja és emiatt, jogosan vagy nem jogosan fellázad.
A kezelőorvosnak gyakran sem ideje, sem oktatási segédanyaga, sem egyéb segítsége nincs a hipertóniás beteg komplex kezeléséhez. A pontos diagnózishoz pontos mérés, pontos laboratóriumi háttér, konziliáriusi rendszer szükséges. A gyakori, rövid ideig tartó orvos-beteg, találkozások jobban segítik az együttműködést, mint a ritkább, de hosszú ideig tartók.
A diagnózis korrekt felállítása, megfelelő vérnyomás ellenőrzés, az egyéni kezelés beállítása és annak ellenőrzése reményt adhat az együttműködésre, a partneri kapcsolat kialakítására. Elmondható, hogy az ideális gyógyszerszedést az ideális orvos-beteg partnerkapcsolat jellemzi. Ennek során a hosszantartó betegség folyamatos gondozást jelent, amikor a kezelőorvos a szakmai ismeretek birtokában hatékony segítője lehet a betegséget ismerő és azt elfogadni tudó betegnek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.