Igazi veszély: hipertónia cukorbetegséggel párosulva!
A diabétesz mellitusz (cukorbetegség) és a hipertónia: a cukorbetegség társulása erősen rontja az életminőség további alakulását, az életkilátásokat hosszabb távon, különösen ha – ami nagyon gyakori cukorbetegségben – az együtteshez még magas zsírszint is társul.
Cukorbetegség, hipertónia és magas koleszterin-szint
Ez a hármas kombináció, jelentős mértékben megnöveli a szív és ér eredetű szövődmények, valamint a vesekárosodás korai kialakulásának valószínűségét. A hipertónia jelenléte, a normális egyénhez viszonyítva, háromszorosára növeli a koronária-betegség megjelenésének rizikóját. Ez a többszörösére nő, ha mindhárom faktor együttesen szerepel.
Tudnunk kell, hogy kétfajta cukorbetegség van:
- A nem inzulinfüggő cukorbetegség (diabétesz mellitusz): Ebben az esetben termelődik inzulin, azonban a felhasználással van baj, tehát a vérben a normálisnál több inzulin van jelen. Ez az inzulinrezisztencia, amelyről már az előző fejezetekben beszéltem. Általában idősebb korban alakul ki, rendszerint testsúlytöbblettel jár együtt.
- Inzulinfüggő cukorbetegség: amelyben a hasnyálmirigy már nem képes inzulint termelni (inzulinhiány van), így szüksége van külső inzulinbevitelre. Ez a forma általában fiatalabb korban manifesztálódik, rosszabb indulatú. Ebben a formában jelentős vesekárosodás alakulhat ki (diabéteszes nefropatia), és az eredet is feltehetően innen, valamint fokozott RAA-aktivitásból származik.
Két kérdés merül fel:
Milyen „agresszívan” kell a magas vérnyomást kezelni a cukorbetegekben? Melyek azok a gyógyszerek, amelyeket a siker reményében adhatunk úgy, hogy a vesefunkciót nem károsítjuk?
A magas vérnyomást a cukorbetegségben agresszívan kell kezelni, különösen akkor, ha a vizeletben már fehérje jelent meg. Indokolt erélyesen kezelni az „optimális” szintig. Ebben az esetben megengedett, hogy bizonyos antihipertenzív (vesevédő) szereket akkor is adjunk, amikor magas vérnyomást nem észlelünk. így nem kell csodálkoznunk, ha kezelőorvosunk pl. ACE-inhibitort (tipikusan vérnyomáscsökkentő, de egyúttal vesefunkció-javító szer is) ad.
Éppen a már említett HOT-vizs-gálat igazolta, hogy az erélyes kombinált kezelés jelentősen csökkenti a hipertóniás cukorbetegekben a szív- és érszövődmények kialakulását. Ha a 80 Hgmm-es diasztolés értékre csökkentjük a vérnyomást, akkor egyértelműen kevesebb lesz a szövődmények száma.
- Áttörés a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára
- A cukorbetegség típusai és kezelése
- A cukorbetegség és hatása az érrendszerre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az utóbbi időben nagyon hangsúlyozzák egy gyógyszercsalád előnyös alkalmazási lehetőségét, ez az ún. alfa-adrenerg-blokkolók családja (ide tartoznak a prazosin, doxazosin és a terazosin), amely azért különösen hasznos, mert ezek a cukorbetegséghez társult vérzsírszintemelkedés csaknem valamennyi komponensét kedvezően befolyásolja.
A másik család az ún. ACE-inhibitorok családja. Ezek csaknem mindegyikéről igazolták a vesevédő hatást, sőt azt, hogy a már kialakult vesekárosodást képesek visszafordítani. Ennek a beteg által is jól követhető megjelenése az. hogy a vizeletből a fehérjeürítés fokozatosan eltűnik.
A vérnyomáscsökkentőként adott diuretikumok (vízhajtók) hosszantartó adásnál ronthatják a cukoranyagcserét, kedvezőtlenül befolyásolják a vérzsírszintet. Az általánosan használt béta-blokkoló szerek, elsősorban inzulinos cukorbetegeknél, elfedhetik a kialakuló hipoglikémiát (eszméletvesztéssel is járó jelentős vércukoresés). Nem ismerik fel a betegek az egyébként jellemző tüneteket (erős izzadás, rosszullét, gyengeség), és nem vesznek magukhoz cukrot. A kedvező hatás úgy következik be, hogy közben a vesefunkció alapvetően nem károsodik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.