Mi a dumping-szindróma?
A gyomor részleges eltávolítása (gyomorreszekció) után a betegek egy része étkezést követően rosszul érzi magát, s az ilyenkor jelentkező tüneteket összefoglalóan dumping szindrómának nevezzük.
Bármilyen okból (fekélybetegség, súlyos obesitasstb.) végeznek gyomorreszekciót, a betegek egy részénél (<10%) a műtétet követő 1-6 hónapig jelentkezhet a dumping szindróma. A tünetek az étkezést követő mintegy 30 percen belül, majd 2-3 óra múlva jelentkezhetnek. Ennek alapján megkülönböztetünk korai dumping szindrómát, illetve késői dumping szindrómát.
A korai dumping szindróma tünetei:
Szívdobogás, irreguláris pulzus, vérnyomáscsökkenés, bőrvörösödés, rövid légvételek, gyengeség, szédülés, verejtékezés, teltségérzés, hasi görcsök, hasmenés. A korai tünetek valószínű oka a hirtelen bélfalfeszülés, amely vérnyomáscsökkenést és a vékonybelek hyperaemiáját váltja ki. Ezek a változások úgy alakulnak ki, hogy a gyors gyomorürülés miatt a hiperozmotikus gyomortartalom a vékonybélbe jutva vizet von el a vérplazmából.
A béllumenbe diffundáló víz egyfelől feszíti a bélfalat, másfelől csökkenti a vérplazma mennyiségét. A bélfalfeszülés fokozza a bélfalban lévő argentaffin sejtek hormontermelését (szerotonin, VIP: vazoaktív intesztinális peptid, bradykinin stb.) Az így felszaporodó hormonok váltják ki a vasomotoros és gastrointestinalis tüneteket.
A késői dumping szindróma tünetei: vérnyomás csökkenés, verejtékezés, félelemérzés, remegés, fáradtságérzés, fejfájás. A késői tünetek kiváltásában a fokozott inzulintermelés játszik fontos szerepet.
A tünetek annál súlyosabbak, minél kisebb a megmaradt gyomor. A korai tünetek 3-4 hónap múlva megszűnhetnek, a késői tünetek viszont akár egy évig is jelentkezhetnek.
A gyógyulást illetően az alábbiak emelhetők ki:
- a tünetek csökkennek, hogyha az egyén többször eszik keveset;
- kifejezetten jó hatása van a korai tünetekre annak, hogyha az egyén lefekszik az étkezés után;
- csökkenti a késői tüneteket, hogyha a beteg kerüli a cukros ételeket és italokat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.