Ön hipertóniás? 21 tanács, miért dobja el a cigarettát!
Sajnos, egyik legkényelmetlenebb tanács, amit az orvos fiatal vagy idősebb hipertóniás betegének adhat, az, hogy hagyjon fel a dohányzással. Ehhez még akkor is ragaszkodni kell, ha tudjuk, hogy a gyermekkora óta dohányzó felnőtt csak nagy lemondás árán, akaratának különös megfeszítésével képes kóros szenvedélyétől megszabadulni. (A tanácsok lejjebb olvashatóak!)
Cáfolhatatlan bizonyítékok
Negyven éves kor felett – még hipertónia nélkül is – ésszerű az idült hörghurut és a tüdőrák növekvő valószínűsége miatt lemondani róla. De ha valaki hipertóniás és ráadásul a már többször felsorolt rizikófaktorok egyike vagy másika miatt is hajlamos érelmeszesedésre, akkor a lemondás a dohányzásról parancsoló szükségszerűséggé válik. Se vége, se hossza ugyanis már azoknak a cáfolhatatlan bizonyítékoknak, amelyek igazolják, hogy a dohányzás hatására létrejött szívkoszorúsér-trombózis, lábérszűkület, agyvérzés gyakoribb erős dohányosoknál, mint nem dohányosoknál.
És ha akadna véletlenül dohányos, aki szenvedélyétől elkábítva az egyértelmű tényeket sem hajlandó tudomásul venni, annak legyen segítségére a tudat, hogy vannak pozitív statisztikák is. Pozitívak abban az értelemben, hogy azoknak, akik idejében leszoktak a dohányzásról, egy idő múlva csökken veszélyeztetettségük.
A közelmúlt tapasztalatai azt is igazolják, hogy nem elég értelmi érvekkel meggyőzni a dohányost szenvedélyének egyértelműen káros hatásairól. Az értelmi érvekkel gyakran a kívánttal ellentétes, bumeránghatást érünk el. A dohányos változatlanul tovább fog dohányozni, legfeljebb annyi lesz a változás, hogy a dohányfüst és nikotin káros anyagai mellett még a mardosó önvád is segít aláásni egészségét.
Leszokás segítése
Ezért szükséges az értelmi érvek súlya alatt a leszokás küszöbére eljutott embernek segítséget nyújtani abban is, hogy miképpen tudjon káros szenvedélyéről leszokni, és az eredményes leszokás után hogyan tudjon elhatározása mellett megmaradni. Vannak, akik azt tanácsolják, hogy az erős elhatározás hevében egyik percről a másikra dobjuk el a cigarettát. Aki megbízik a saját akaraterejében, megpróbálhatja ezt a módot is.
- A magas vérnyomás figyelemfelhívó jelei
- Magas vérnyomás mint betegség
- Szív betegségek kockázatai, magas vérnyomás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Esetleg ingatag akarata alá a különböző, általában Lobelint vagy más hatóanyagot tartalmazó tablettákkal mankót is rakhat. Ezek hazánkban sajnos nincsenek forgalomban. Hasznos az is, ha a dohányzó családtagok szolidaritást vállalnak a leszokni akaróval, és közösen határozzák el és tartják be az absztinenciát. A leghevesebb ösztönös késztetést a rágyújtásra gyakran ugyanis nem a tényleges nikotinéhség, hanem az utánzási vágy okozza.
Ha a lakásban vagy a munkahelyen nem gomolyog folyton a cigarettafüst és nem látunk minduntalan kattanó öngyújtót, láng nyomában felizzó parazsat, lényegesen könnyebb ellenállni az időnként jelentkező gyötrő rágyújtási vágynak. Néha a mentolos szipka szájba vétele is jól segít, mert elfoglalja kezünket és szánkat. Alkalmas időpont a leszokásra egy-egy nátha, lázas-hűléses hurut, amikor így is, úgy is képtelenek vagyunk dohányozni. A kényszerű lázas állapot jó bevezető lehet, mindössze csak arra kell ügyelni, hogy a láz szűntével, amikor a jó közérzet ,újra helyreáll, ellenálljunk a követelődzőén jelentkező dohányzási vágynak.
Fokozatos leszokás
Újabban egyre több híve akad a fokozatos leszokásnak az úgynevezett szalámitaktikának. A dohányzásról való leszoktatással foglalkozó orvosok nagy része vallja, hogy a fokozatos leszoktatáshoz nemcsak kevesebb energiára van szükség, hanem az eredmények is gyakran tartósabbak. Közben ugyanis egy-egy átmeneti akaratgyengeség, az aznapra tervezett cigarettamennyiség túllépése nem jelent végleges kudarcot.
A napról napra növekvő sikerélmény és a hozzá társuló jobb közérzet viszont alkalmas arra, hogy mint a sportolókat az edzés, az akaratunkat a fokozatos gyakorlás megacélozza. így járható útnak tartják, ha kezdetben napi öttel csökkenti valaki egy hétig a naponként elszívott cigaretták számát. így azután lassan néhány hét vagy egy-két hónap leforgása alatt jut el a teljes leszokáshoz.
A müncheni orvosegyetem pszichiátriai intézetének igazgatója, J. Brengelmann és munkatársai több évtizedes dohányzásról való leszoktatási kísérleteik kapcsán tettek néhány javaslatot a szalámitaktika eredményességének biztosítására. Közülük a legfontosabbak:
Első 9 tanács:
- Egyszerre csak egy doboz cigarettát vásároljunk, és ne tartsunk otthon készletet.
- Kínált cigarettát ne fogadjunk el.
- Rágyújtás után a dobozt tegyük olyan helyre, ahol csak hosszabb vagy körülményes utánjárással érhetjük el.
- Csak filteres cigarettát szívjunk.
- Az első cigarettát csak reggeli után, sohasem közvetlenül felébredés után szívjuk el.
- Legnagyobb szükség esetén se kérjünk kölcsön cigarettát.
- Váltogassuk a cigarettafajtákat.
- A korábban cigarettára költött, most megtakarított pénzt tegyük külön dobozba.
- Utcán ne gyújtsunk rá.
Második 9 tanács:
- Ágyban se reggel, se este ne dohányozzunk.
- Éhség ellen ne dohányozzunk, de ne is fogyasszunk cukorkát.
- Minden elszívott cigaretta után ürítsük ki a hamutartót, hogy gyakran lássuk minden cigarettának hamuját és kátrányát.
- Minden egyes szippantás után tegyük le a cigarettát, hogy legközelebb újra utána kelljen nyúlni.
- Rágyújtás előtt várjunk tíz lélegzetvételnyiig, mielőtt végre rágyújtunk, később a várakozás idejét növeljük.
- Hagyjuk otthon tudatosan öngyújtónkat, hogy minden rágyújtáshoz tüzet kelljen kérni.
- Gépkocsivezetés közben ne dohányozzunk.
- Fizikai munka közben, például takarításnál, ne dohányozzunk, szellemi munka közben tegyük a szomszéd szobába vagy adjuk a család valamely nem dohányzó tagjának a cigarettás dobozt, hogy utána kelljen mennünk vagy kérnünk kelljen a cigarettát.
- A cigarettát csak félig szívjuk el.
Még 3 jó tanács:
- Ne dohányozzunk várakozás közben.
- Társaságban se szívjunk többet óránként egy cigarettánál.
- Kollégákkal vagy ismerősökkel folytatott beszélgetés közben akkor se dohányozzunk, ha partnereink rágyújtanak.
Természetesen a felsorolt szabályokat is fokozatosan, következetesen érdemes alkalmazni. És ha végül már elértük, hogy hetekig vagy hónapokig kibírtuk cigaretta nélkül, óvakodjunk a legnagyobb kísértéstől, a társasági környezetben sok dohányzó ember jelenlétében fogyasztott nagyobb mennyiségű alkoholtól. Ilyen környezetben gátlásainktól megszabadulva sajnos hajlamosak vagyunk arra, hogy akaratunkon rés támadjon, amit aztán a spicces állapotban elszívott első cigaretta után „gátszakadás” követ.
Az ilyen kísértésnek elejét vehetjük úgy, hogy már alkoholfogyasztás előtt figyelmeztetjük barátainkat: leszoktunk a dohányzásról, és most alkoholos állapotban sem akarunk rágyújtani. Ez a bejelentés az értelmes és jószándékú barátokat visszatartja attól, hogy az első cigarettát unszolják vagy ráerőszakolják arra, akinek sikerült káros szenvedélyétől megszabadulnia.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.